За словами ексголовкома, а нині посла України у Великій Британії, слід подбати про забезпечення трьох речей: скоротити вплив РЕБ, забезпечити можливість знищення російських дронів-розвідників, масштабувати дронові атаки
Ексголовком та посол України у Великій Британії Валерій Залужний вважає, що протягом двох прийдешніх років встановиться паритет Росії та України як в обороні, так і у наступі. ЗСУ можуть розпочати ефективні наступальні та контрнаступальні атаки. Для цього потрібно ряд умов, від забезпечення яких військові операції завершаться успіхом.
Своїми думками про розвиток військових дій в Україні Валерій Залужний поділився у статті для "Української правди". Генерал виділяє три ключові моменти, про які слід подбати для ефективних наступальних дій ЗСУ. Мова йде про зменшення впливу засобів РЕБ, можливість фізично знищувати російські дрони-розвідники, та масштабування, покращення якості, точності і дальності дронових атак.
Вплив засобів РЕБ. Залужний переконаний, що найближчим часом його буде зведено нанівець. Це означає, що щоб обійти російські засоби радіоелектронної боротьби, розвідка та високоточна зброя почнуть використовувати інші способи зв’язку і наведення — не через радіохвилі, а приміром, через лазери, оптичні сенсори, "карти" магнітного поля Землі або штучний інтелект для автономного наведення.
"Вплив РЕБ на засоби розвідки і високоточну зброю скоріш за все буде нівельовано шляхом переходу на альтернативні канали зв'язку і передачі даних поза межами радіоелектронного спектру електромагнітних хвиль (оптичний канал навігації, одометрія на основі цифрових карт магнітних або радіолокаційних полів земної поверхні, автономне наведення із застосуванням нейромереж, технології лазерного зв'язку тощо)", - йдеться у статті.
Можливість фізичного знищення російських засобів розвідки. З’являються способи фізично знищувати або виводити з ладу "очі ворога" — тобто дрони та камери спостереження. Для цього використовують дрони-перехоплювачі, а також лазери, які можуть засліплювати ворожу оптику.
"Поява можливості фізичного знищення засобів візуальної розвідки противника, зокрема безпілотних авіаційних комплексів оперативного і тактичного рівнів, а також стаціонарних комплексів оптичного спостереження знову ж таки за рахунок дронів – перехоплювачів дронів всіх типів, а також лазерних технологій засліплення оптики", - переконаний Залужний.
Масштабування дронових ударів. Збільшення радіуса ударів дронів, їх дешевизна та точність дозволять винищувати живу силу противника у прифронтових територіях та лінії бойового зіткнення, уражати логістику, командні пункти тощо.
"І найголовніше, масштабування, подальше здешевлення, збільшення радіуса дії та автономності високоточних засобів ураження (насамперед ударних дронів всіх типів), що дозволить дистанційно винищувати особовий склад, озброєння і військову техніку противника в опорних пунктах вздовж лінії бойового зіткнення, зривати логістичні ланцюги та забезпечувати ефективну логістичну блокаду, щоб спершу "вичавлювати" противника з районів оборони, а потім займати фактично пусті позиції", - підкреслює він.
Залужний також переконаний, що станом на зараз наступальні спроможності обмежені в обох сторін. Ні Росія, ні Україна не має достатнього мобресурсу та стикаються з економічними та матеріальними обмеженнями.
Війна в Україні, на думку Залужного, стала каталізатором глобальних змін у сфері безпеки. Класичні військові доктрини більше не працюють. Дрони, РЕБ, штучний інтелект і цифрові рішення — основа нової військової реальності. Бронетехніка, пілотована авіація та дорогі ракети втрачають ефективність. Україна вже стала генератором стратегічного досвіду для світу, але перемога можлива лише за умови переходу на новий військово-технологічний рівень. Наразі війна в Україні "зайшла у ступор".
Раніше Залужний розповідав, що на початку війни до ідеї використання штучного інтелекту в ЗСУ ставилися дуже скептично. Також він вважає, що деякі країни НАТО демонструють відставання у впровадженні новітніх військових технологій. Зокрема, йдеться про сферу штучного інтелекту та дронів. При цьому НАТО поступається навіть державам на кшталт Китаю.