Командир батальйону 46- бригади висловився іноземним журналістам про погану підготовку бійців, втрати серед військовослужбовців ЗСУ та байдужість офіцерів. На його слова звернули увагу у військовому керівництві
Анатолій Козел з позивним “Купол” став відомим на всю країну після низки своїх заяв щодо неякісної підготовки бійців ЗСУ. Він зробив їх в інтерв’ю виданню The Washington Post. Через кілька днів стало відомо, що керівництво десантно-штурмових військ планує знімати “Купола” з посади і перевести в навчальний центр. Анатолій збирається звільнятись, а на його підтримку висловлюються військовослужбовці і волонтери.
Редакція опублікувала статтю 13 березня. В ній автори аналізують рівень підготовки України до наступу, моральний стан бійців і озброєння української армії. Заголовок каже сам за себе: “Україні не вистачає кваліфікованих військ і боєприпасів, а втрати зростають, песимізм зростає”. Журналісти спирались на слова анонімних американських та європейських осіб, військовослужбовців ЗСУ. Найсенсаційнішими виявились слова командира батальйону 46-ї десантно-штурмової бригади – “Купола”.
Офіцер заявив, що українська армія зазнає великих втрат серед досвідчених бійців, яких й так було одиниці. Ті солдати, які зараз перебувають на фронті під його командуванням, не мають досвіду. Потрібної підготовки вони теж не мають – за словами Анатолія Козла, йому просто не дають на це часу. Відповідно, вони залишають свої позиції або просто не стріляють, бо не вміють. Тому він сподівається, що українські сили з Вашингтону підготують краще, і що в контрнаступі вони матимуть більший успіх. Далі – цитати комбата, які наводяться у статті The Washington Post.
- "Найцінніше на війні — це бойовий досвід"
- "Солдат, який пережив шість місяців бою, і солдат, який прийшов з полігону, — це два різні солдати. Це небо і земля
Завжди є віра в диво. Або це буде різанина і трупи, або це буде професійний контрнаступ. Є два варіанти. Контрнаступ буде в будь-якому випадку"- "Я отримую 100 нових солдатів. Вони не дають мені часу, щоб їх підготувати. Вони кажуть: «Візьміть їх у бій». Вони просто кидають все і тікають. Ви розумієте чому? Бо солдат не стріляє. Я запитую його чому, а він каже: «Я боюся звуку пострілу». І чомусь ніколи не кидав гранату. … Нам потрібні інструктори НАТО в усіх наших навчальних центрах, а наших інструкторів потрібно відправити туди, в окопи. Тому що вони не впоралися зі своїм завданням"
- "Все, що ми робимо – це даємо інтерв’ю та говоримо людям, що ми вже виграли, ще трохи, два тижні, і ми виграємо"
“Купол” спирається на власний досвід. Він розповів, що його підрозділ виходив взимку із оточеного Соледара. За словами офіцера, сотні солдатів, які воювали разом з його батальйоном, просто залишали позиції після того, як “вагнерівці” рухались попереду. Протягом року війни він втратив близько 500 солдатів – сто загинули, решта отримали поранення, з якими не можуть воювати далі.
Окрім морального стану і підготовки бійців, український офіцер наголосив на тому, що нам бракує простих мінометних бомб і гранат для MK-19 американського виробництва (гранатомет – ред.).
Командування вирішило призначити “Купола” на посаду в один із навчальних центрів. Вони врахували його бойовий досвід та знання проблем підготовки. Про це сказав речник ДШВ Валентин Шевченко в коментарі для УП. Але навряд чи це рішення можна вважати схваленням дії Купола.
Валентин Шевченко заперечив слова офіцера стосовно неякісної підготовки мобілізованих. Він зазначив, що всі військовослужбовці ДШВ пройшли базову та фахову підготовку – як в Україні, так і за кордоном – перед призначенням на посади до військових частин. За це відповідає кожен командир. За словами Шевченка, Анатолій Козел мав багато знайомих в навчальному центрі, але ніколи не звертався з претензіями чи пропозиціями покращити цей процес. Озвучені комбатом втрати під час боїв речник вважає суттєво завищеними. І взагалі ця інформація має обмежений доступ.
Щодо інформації – Валентин Шевченко повідомив, що дозвіл на спілкування військовослужбовця з медіа має надати його командир, а цього ніхто не робив. Така процедура відповідає стандартам НАТО, які впроваджують і в ЗСУ. Таким чином за фактом поширення недостовірної інформації провели службову перевірку і встановили порушення низки документів – зокрема, зведення відомостей, що становлять державну таємницю.
В статті The Washington Post зазначають, що Анатолій передбачав критику його інтерв’ю з боку керівництва української армії. Але навряд чи він очікував на такі дії, і про це свідчить рапорт офіцера про звільнення. В коментарі для "Суспільне" комбат повідомив, що його планують переводити на посаду заступника батальйону навчального центру.
“Пан Миргородський (командувач ДШВ - ред.) викликав мене на бесіду в суботу, сказав "ну якщо ти такий розумний, даєш інтерв'ю, то ти підеш на пониження в навчальний центр”, – наводить видання його цитату.
За словами “Купола”, генерал-майор Миргородський і заступник Головнокомандувача ЗСУ Євген Мойсюк тиснуть на нього, а з таким командуванням у нього не має бажання служити. Комбат має намір звільнятись. Якщо дадуть призватись ще раз, буде воювати далі.
На сторінці “Купола” в Facebook вже маса постів, в яких військовослужбовці та волонтери висловлюють йому пошану. Зокрема, своєю точкою зору поділився власник Veterano Coffee Kyiv Володимир Шевченко, який служив в 46-й бригаді. Він, як і багато інших однодумців Анатолія, порівняв дії командування ДШВ з поведінкою тоталітарної влади в “совку” або рф. На думку Володимира Шевченка, після виходу інтерв’ю військово-політичне керівництво мало б зібрати термінову нараду по усуненню зазначених проблем. Саме інтерв’ю військовослужбовець оцінює як правдиве, обережне і виважене, оскільки реальність набагато гірша.
“І це не думка псевдоексперта про "двє-трі нєделькі". Це виважена експертна думка професіонала найвищого класу. Людини, яка користується стовідсотковою та безумовною повагою своїх підлеглих та всіх інших підрозділів, які з ним перетиналися”.
Володимир Шевченко прогнозує, що такі дії призведуть до демотивації війська:
“Ці люди не бидло, без права голосу. Вони вибороли своє право на експертну оцінку та думку кров'ю, потом та роками війни. І немає іншого, більш вдалого, часу для її озвучення, ніж зараз - під час цієї війни. Бо інакше ми її програємо. Без цієї експертної думки ми її програємо. Так. Перемога ніхрєна не очевидна. І ми не на фінішній прямій. І в нас не все добре”.
І відтоку кадрів:
"Якщо суспільство проковтне це, якщо армія проковтне це, велика кількість військових профі пошле все під три чорти та будь-якими методами піде з армії. Хвороб, щоб списатись, в кожного з них за ці роки вистачить на роту"
Автор посту підписався “звичайним солдатом 46 десантно-штурмової бригади”. І закінчив словами: “Можете карати”.
На підтримку “Купола” висловився і голова Ради Українського центру військового лідерства Віктор Шидлюх. Це пониження в посаді він вважає ганьбою та порушенням принципів НАТО і демократично цивільного контрою. На думку Віктора Шидлюха, неадекватна реакція на заклик бойового комбата звернути ще більшу увагу на підготовку може стати негативним індикатором для партнерів, який перешкоджатиме вступу України в НАТО. І дає йому підстави вважати, що деякі начальники токсичні для армії і не розуміють своїх ролей та обов’язків.
На боці Купола – редактор “Цензор. НЕТ” Юрій Бутусов. Він пригадує, як командир батальйону виводив за наказом свій підрозділ з оточеного Соледара. Каже, що у підлеглих “Купола” була висока довіра до командира і найвища мотивація. Позиції тримали до останнього, один з бійців навіть втратив 10 пальців через відмороження.
Бутусов вважає, що зазначені комбатом проблеми – правда, і вони обговорюються в армії. А реалізм потрібен для формування об’єктивної картини в українському та американському суспільствах. Бутусов негативно відреагував на рішення командування. На його думку, якщо Анатолія дійсно знімуть з посади, то армія втратить якісного командира, злагоджений колектив буде підірваний, а боєздатність батальйону впаду. І замість чесного аналізу та реальних змін переможе “російщина”.
Питання про самовільне залишення позицій підіймав і сам Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний під час ухвалення закону про посилення покарання за дезертирство. Нагадаємо, тоді судам заборонили запроваджувати більш м’які заходи покарання, ніж передбачені законом України. Законопроєкт викликав дискусію. Одні казали, що це дискредитує ЗСУ. Інші – що відбивати залишені позиції досить складно і потребуватиме жертв серед особового складу. Тоді Залужний вважав несправедливим те, що “відмовник” міг просто заплатити штраф або отримати покарання з випробуванням. У своєму зверненні, окрім пояснень необхідності ухвалювати такий закон, він визнав, що проблема дезертирства в армії існує.
“Чи визнаю я наявність проблеми, що призводить до самовільного залишення позицій? Так, і постійно працюю над усуненням. І проведена успішна операція щодо звільнення територій нашої держави є тому підтвердження. Чи нормально те, що ми дискутуємо на цю досить чутливу тему публічно? Так, ми в демократичній державі. Але рівно до тих пір, поки це не шкодить нам вигравати війну”.
Ми вже писали про пониження командира батальйону 46-ї бригади. І про те, як відреагували в ДШВ на заяви "Купола".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.