Закон про колабораціонізм. Як не потрапити під статтю українцям на окупованих територіях?

Закон про колабораціонізм. Як не потрапити під статтю українцям на окупованих територіях?

Читать на русском

Виявити колабораціоністів допомагає "Єворог"

Читать на русском
Закон про колабораціонізм. Як не потрапити під статтю українцям на окупованих територіях?

Виявити колабораціоністів допомагає "Єворог"

Навесні 2022 року Верховна Рада внесла зміни до закону про колабораціонізм. Так, статтю 111 доповнили і покаранням за колабораціонізм став як штраф, так і увʼязнення.

Суть закону

Від 10 до 15 років позбавлення свободи, а також позбавлення права обіймати певні посади можна отримати за публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агрессії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частин територій нашої країни. Або за публічні заклики громадянином України до підтримки рішень чи дій держави-агресора, збройних формувань або окупаційної адміністрації держави-агресора, за публічні заклики до співпраці з агресором. Особливо це стосується закликів, що поширюють в інтернеті та ЗМІ.

А добровільне зайняття українцем посади у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. Це карається позбавленням права обіймати певні посади від 10 до 15 років з можливою конфіскацією майна. Якщо посада повʼязана з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, позбавити волі можуть від 5 до 10 років.

За пропаганду в українських закладах освіти можуть покарати виправними роботами строком до 2 років або арештом до 6 місяців. Або позбавленням волі терміном до 3 років. Передача матеріальних ресурсів рашистам карається до 10 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавленням волі від 3 до 5 років.

Організація та проведення заходів політичного характеру або здійснення інформаційної діяльності у співпраці з рашистами караються позбавленням волі терміном від 10 до 12 років. А добровільне зайняття громадянином Украхни посади в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на окупованих територіях, а також добровільна участь в збройних чи воєнізованих формуваннях рашистів карається позбавленням волі на строк від 12 до 15 років.

Більш детально можна прочитати в тексті закону за посиланням.

Як не потрапити під статтю українцям на окупованих територіях

В рамках публічного обговорення “Колаборація vs виживання: як українцям на окупованих територіях не потрапити під статтю?” особливо активно обговорювалось питання паспортизації на окупованих територіях. Звʼясувалось, що проблема паспортизації почалась в українців з 2014 року.

Але замміністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Анатолій Стельмах наголосив, що кримінальна відповідальність передбачена за злочини, котрі не здійснюються під примусом.

Однак, як наголосили інші спікери, якщо Україна буде залякувати людей, котрі знаходяться в прифронтовій або окупованій зоні, громадяни будуть боятись деокупації.

Однак Стельмах підкреслив, що закон про колабораціонізм вже прийнято. А зараз ще буде розроблений певний законопроєкт. Він стосується залишення людьми окупованих територій і тимчасове переміщення на підконтрольну Україні територію. Цих людей держава планує забезпечувати усім необхідним. А ЗСУ тим часом буде звільняти окуповані території, не наражаючи українців на небезпеку.

Також він зазначив, що суд буде визначати провину тієї чи іншої людини. Адже покарання за цією статею передбачено від штрафу до 15 років.

Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева висловилась щодо закону про колаборацію так: “Паспорт треба розглядати як незаконний документ, виданий на території тимчасово окупованих територій. Ставитись до наших громадян, які живуть в окупації, як до жертв росіїйської агресії. Намагатись максимально допомагати. І зберегти баланс між питаннями захисту прав осіб, які проживають на окупованій території і питаннями, які стосуються територіальної цілосності нашої держави. Тому що зрозуміло, що окупант буде організовувати референдуми, бо вони це роблять по однакових методичках”.

Степан Золотар, директор Департаменту правового забезпечення Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України підкреслив, що розробка законопроєкту — це питання дискусії.

Золотар сказав, що щодо кваліфікації держзради, проблем з цим в органів правопорядку немає. Фактично більша кількість справ відкривається саме за колабораційною діяльністю, оскільки вона передбачає менше покарання, ніж вчинення держзради і пособництво державі-агресору. В керівництва України немає завдання посадити півмільйона людей. 

“Але ми маємо памʼятати, що зараз активна фаза війни і ми маємо захищати інтереси нашої держави. Над пошуком балансу ми працюємо”, — каже Степан Золотар. Він також додав, що будуть активізувати співпрацю з офісом омбудсмена.

Анатолій Стельмах додав, що в суспільстві є запит на більш жорстку позицію держави. Тому керівництво виступає за те, щоб врегулювати законодавчо, кого будуть притягувати до відповідальності, а кого ні. Адже зараз іде активна фаза і позиція має бути жорсткою.

Як “Єворог” допомагає виявити колабораціоністів

Особливо добре допомагає виявити колабораціоністів telegram-бот “Єворог”. Це прокоментував керівник з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації України Мстислав Банік. 

Він розповів, що у “Єворог” росіяни намагаються і спамити, і надсилати фотографії українських військ. Саме для цього, щоб подати звіт, потрібно мати коротку верифікацію через “Дію”. Це обрізає людей, котрі не мають українського громадянства.

Сумарно до чатботу надходить 340 000 звітів, а окремо по колаборантам — 2325 заявок. Всіх їх перевіряють. 

Найбільше враження справляє “Єворог” за кордоном. Адже шукати ворога допомагає не лише розвідка, а громадяни також роблять це самостійно. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.










Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.