Закарпатські війни: чому облрада залишилася без голови

Чому представники партії Зеленського втрачають підтримку у регіонах

Закарпатські війни: чому облрада залишилася без голови

У Закарпатській обласній раді розгортається не дуже тонка комедія – просто у найкращих традиціях вечірніх шоу «Кварталу 95». І яка непогано характеризує регіональну політику, яку проводить команда Володимира Зеленського зокрема, і стан справ у нинішній українській політиці загалом.

Нещодавно обласна рада раптом відправила у відставку голову облради від партії «Слуга народу» Олексія Петрова. При цьому представник президентської команди – відомий тим, що періодично потрапляє у скандали, народний депутат Микола Тищенко – заявляє про те, що облрада нібито була захоплена силовими методами, і порівнює голосування за відставку Олексія Петрова із псевдоголосуваннями у Криму та на Донбасі у 2014 році. Пікантності заяві надає те, що Тищенко нещодавно очолив Закарпатську обласну організацію партії «Слуга народу», і як би особисто представляє нині в області нинішню партію влади.

При цьому співрозмовники Інформатора із Закарпаття запевняють, що ні київський ресторатор Микола Тищенко, ні уродженець підмосковної Коломни Олексій Петров (що нещодавно займав крісло голови облради в Ужгороді) просто не орієнтуються в регіональній проблематиці. Крім того, вони навіть не спробували налагодити діалог з місцевими елітами та активістами, а просто «хвацьким кавалерійським наскоком» вирішили перемогти «закарпатських феодалів» (цитата). До речі, переможної підтримки виборців команда Зеленського на Закарпатті на минулорічних виборах не здобула. Фракція «Слуга народу» має 11 депутатських мандатів – проти 12 у партії «Рідне Закарпаття».

Інформатор постарався розібратися в особливості регіональної політики партії президента Зеленського у Закарпатській області.

Дивна політика та закономірне зняття

Про нещодавнього голову Закарпатської облради Олексія Петрова відомо небагато. Він офіцер спецслужб, генерал-майор, колишній начальник Департаменту контррозвідки СБУ та Управління СБУ у Кіровоградській області. А на Закарпатті Петров з'явився після того, як від президента Зеленського отримав призначення на посаду голови обласної державної адміністрації. До того ж це призначення відбулося у квітні 2020 року – за півроку до проведення місцевих виборів. Мабуть, саме успішне для «Слуги народу» проведення місцевих виборів у регіоні, схоже, і стало головним завданням голови ОДА. Він очолив список «Слуг» до Закарпатської облради. Після виборів, на яких «Слуги» в області посіли друге місце, поступившись лідерством локальній партії «Рідне Закарпаття», депутати таки обрали Петрова головою облради. Але порозумітися з депутатським корпусом йому так і не вдалося. Року не минуло, і депутати відправили Петрова у відставку. Фактично весь період перебування Олексія Петрова на посаді, облрада була зайнята локальною «коаліціадою»: кілька разів змінювався формат депутатської більшості та проводився перерозподіл місцевих «портфелів».

Перша «коаліція», яка склалася в облраді одразу після місцевих виборів 2020 року, складалася із дивних союзників: депутатських груп партій «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Батьківщина» та «Рідне Закарпаття». Але проіснувала така більшість півроку, а вже у червні 2021 року було сформовано нову. До нової «коаліції» увійшли представники партій «Слуга народу», «ОПЗЖ», «За майбутнє», «КМКС» та «Команда Андрія Балоги». Але й цій коаліції вистачило ненадовго. Про це розповів депутат облради від партії «Рідне Закарпаття» Володимир Чубірко (його депутати обрали головувати на сесії під час зняття Петрова).

«Першу коаліцію можна назвати «демократичною», але потім «Слуги» приєдналися до коаліції з «ОПЗЖ», «Команди Андрія Балоги» «За майбутнє» та угорців Закарпаття із «КМКС». І в такий спосіб з'явилася нова більшість. А партії «Рідне Закарпаття» та «Батьківщина», які у сумі мають 26 із 64 депутатських мандатів, перейшли в опозицію. Цікаво, що коли переформатували облраду, нам навіть не повідомили. Відповідно, всі політичні домовленості та посади були втрачені членами тієї більшості. Там теж були свої домовленості, особливо важливі саме для умов Закарпаття. Крім того, багато хто говорив, мовляв, ми готові голосувати за будь-кого, але тільки він має бути «закарпатцем». "Слуги народу" обрали Петрова. А Петров не є корінним закарпатцем», – відновлює в пам'яті історію обрання Олексія Петрова головою облради Володимир Чубірко.

 

Чубирко

Окрім іншого, політик вважає, що влада фактично чинила тиск на деяких депутатів, використовуючи силові структури. Наприклад, чинячи тиск на лідера партії «КМКС» (Партія угорців України) Володимира Брензовича, яка в обласній раді отримала 8 депутатських мандатів.

«Угорцям про це відомо, за що на них здійснили «наїзд» через СБУ. І лідер їхньої політичної партії виїхав за кордон і перебуває там, бо йому загрожували арештом та інкримінують статтю «державна зрада». Це людина, яка понад 30 років працювала в органах місцевого самоврядування в Україні. Це мій особистий товариш. І ось особисто мені також дуже цікаво, що він таке зробив? Громада теж не знає, що він зробив. Але всі розуміють, що це за відмову підтримати Петрова як голову обласної ради. Чим це можна підтвердити? Я можу лише здогадуватись, але є конкретні речі. Наприклад, коли вдома у Брензовича проводили обшуки, то Олексій Петров виступив і написав, що буде оголошено підозру. На посаді голови обласної ради та на посаді голови адміністрації неможливо знати, буде підозра чи ні. Якщо він був проінформований про те, що буде підозра, значить чітко розумів і знав, як і навіщо проводиться ця спецоперація. Наразі все це виглядає як переслідування етнічних угорців…», – каже Володимир Чубірко.

Також політик каже, що певні зобов'язання Олексій Петров міг брати і перед «Командою Балоги» під час першого «переформатування» коаліційної більшості, але не виконав. Це започаткувало кінця «другої закарпатської коаліції».

«Почався обман, і вся коаліція теж почала розвалюватися. Опозиція висловила свій протест і на попередній сесії заблокувала трибуну і сказали, що це неправильно, що ми обирали цього главу (Петрова – Ред.), і якщо він вийшов із нашої більшості, то ми не проти, але нехай він здасть мандат. І нехай нова більшість його вибере і несе за нього відповідальність перед виборцями. Інакше вийшов у нас якийсь незрозумілий «гібрид», адже голова обрано однією більшістю, але чомусь працює з іншою більшістю. Ми запропонували «обнулити» ситуацію та його (Петрова – ред.) зняти. Звісно, ​​одні партії побоялися, інші увійшли з ним до коаліції, але, як бачите, у залі фактично зібралися 38 осіб (із 64) та відправили Петрова у відставку», – розповів Чубірко.

 

"Він втік, як Янукович!"

Політик також прокоментував звинувачення щодо «незаконності відставки» голови облради, озвучені Олексієм Петровим та представником команди Зеленського у Закарпатті, народним депутатом Миколою Тищенком. За словами Володимира Чубірка, якщо у президента Зеленського такі помічники, то йому вже не варто у політичному плані розраховувати на великий успіх у Закарпатському регіоні.

«Насправді, будуються дороги, робиться дуже багато, багато «плюсів», але з такими товаришами всі його «плюси» перекреслюються ось таким маленьким мінусом. Тому що вони й далі брешуть. Рішення про скликання сесії було опубліковано та висіло на сайті 2 тижні. Коли Петров зрозумів, що його зніматимуть, він скасовує рішення про скликання сесії. Ну, і тепер розповідає (навіть звернувся до прокуратури), що це незаконно. По-перше, незаконно скасовано рішення про скликання сесії. Тобто він перший вчинив незаконну дію. Немає механізму скасування рішення, яке оприлюднено за 2 тижні. Далі дивимося: перед залою зібралося 36 депутатів, керівник прокуратури області, керівник СБУ. А голови ради немає. Зал закритий, світло вимкнене. І, можливо, якби він там був, все пішло б інакше. Але він практично втік, як Янукович. Ми розуміємо, що нас 37, отже, сесія є правочинною. Ми заходимо до зали, обираємо головуючого. Ми розпочинаємо розгляд порядку денного… Так вийшло, що ті 5 партій, які прийшли на це голосування, мають 5 з 8 членів Рахункової комісії. Тобто комісія дієздатна, ми обираємо секретаріат. Все йдемо за процедурою, я її добре знаю. Проведено таємне голосування, роздруковані на принтері бюлетені. У залі обласної ради, у присутності представників обласної адміністрації, прокурора області, керівника СБУ. Правоохоронці були свідками», – відновив картину дня Володимир Чубірко.

Проте на сьогоднішній день «Слуга народу» здаватися не збирається, а депутат Микола Тищенко обіцяє покарати всіх та посадити. І навіть звернутися до поліції.

 

Тищенко Ужгород

«Команда Президента не допустить зневаги до демократичних принципів у кожному куточку України. Усіх порушників буде покарано. І ми вам обіцяємо: саджатимемо», – написав Микола Тищенко на своїй сторінці у Facebook.

Тищенко у «посудній лавці» або «слон» на Закарпатті

Фігура нардепа Миколи Тищенка, можливо, є найбільш одіозною у фракції «Слуга народу». Він має вагу у всіх можливих відносинах: атлет, друг Андрія Єрмака та Володимира Зеленського, заступник голови фракції, у минулому ведучий популярної програми «Ревізор» та київський ресторатор. А ще він відомий своїми скандалами, серед яких робота ресторану «Велюр» у локдаун, сутичка з депутатом Гео Леросом біля трибуни Верховної Ради, галасливе святкування дня народження дружини у локдаун, публічне тверк на задньому сидінні авто та багато іншого. Тим дивнішим було закріплення за Миколою Тищенком Закарпатської обласної організації партії «Слуга народу». Але в Ужгороді парламентарію не вдалося конвертувати популярність на підтримку.

«Ймовірно, Тищенко на Закарпатті мав завдання зміцнити позиції «Слуг народу» в області. Маючи добрий результат на місцевих виборах 2020 року, команда Зеленського в області не досягла успіху. Провалом є програш у другому турі виборів міського голови Ужгорода кандидата від «слуг» Віктора Щадея чинному мерові – екс-регіоналу Богдану Андрєєву», – поділився з Інформатором своїми міркуваннями про «кураторство» Тищенка над закарпатським регіоном політтехнолог Ігор Павленко.

Експерт також зазначає, що дуже складно сказати, чим саме керувалася команда Зеленського відправляючи саме Тищенка до такого складного регіону – адже на Закарпатті навряд чи ефективним буде «стиль Тищенка», у варіанті політичного тарану – своєрідного «слона» на політичній шахівниці.

«Я працював на Закарпатті. Я назвав би цей регіон феодальним. Там склався місцевий політичний клімат, сформувалися деякі еліти. Я навіть скажу, що коли регіон приєднали до УРСР у 1946 році, то навіть радянська влада змушена була проводити досить обережну політику. Місцева легенда свідчить, що перші радянські партійні керівники, яких призначали указом із Москви, безвісти зникали в закарпатських лісах-горах. Довелося призначати головного комуніста з-поміж закарпатців. Ось щодо Тищенка у мене немає твердої впевненості, що він здатний правильно розібратися у специфіці регіону. Більше того, впевнений, що він пертиме як таран», – резюмує Павленко.

 

Ужгород облсовет

Ситуація із відставкою Олексія Петрова підтверджує слова експерта. Микола Тищенко вже звинуватив депутатів облради у сепаратизмі та навіть у збройному захопленні установи. Заява парламентаря знайшла реакцію серед місцевих жителів і в представників регіональних ЗМІ.

«Тищенко два дні думав, як це раптом сталося, що Закарпатська облрада звільнила голову від «слуг». І вигадав, що це зробили сепаратисти та спецслужби інших країн. Ще й пояснив – мовляв, почув там російську мову. Наче він сам не російською мовою говорить.

Те, що «сепаратисти та спецназ інших країн» співали гімн України – це таке нюанси. Те, що їх у принципі добре знають на Закарпатті – несуттєве. Коля сказав, що сепари та ФСБ. Боже, за що нам таке? Чим Закарпаття так завинило?», – написав на своїй сторінці у Facebook місцевий журналіст Юрій Лівак.

Обережні сумніви щодо здатності Миколи Тищенка забезпечити нормальну комунікацію з місцевими активістами та депутатами висловлює також Володимир Чубірко.

«Насправді мені Тищенка трохи шкода. Він прийшов на Закарпаття та одразу потрапив під вплив людей, завдання яких освоювати «президентські» гроші. І вони одразу починають показувати йому, хто в нас тут вороги. І він, не перевіряючи, починає з цими людьми одразу воювати. Коли починає перевіряти, розуміє, що це вороги. Тищенко в мене запитує, мовляв, чому не контролюємо перебіг «Великого будівництва» амбулаторій у селах. Я питаю: «чому я маю це контролювати?» Він відповідає, мовляв, ви обласна рада, відомий депутат, і вас люди знають. А я питаю, чи він знає, хто провів тендер на будівництво? І чому я маю контролювати дії президентської вертикалі? Власне, після тієї розмови начебто все прояснилося, подивимося, як буде», – поділився думкою політик.

Наразі ситуація в обласній раді залишає бажати кращого. Колишній глава не визнає відставки, друг президента Зеленського нардеп Тищенко загрожує «депутатам-сепаратистам» розправою, а нова більшість скасовує рішення, ухвалені Олексієм Петровим. На західному кордоні України – у регіоні, який відомий чудовим кліматом, вином, а також корупцією та контрабандою – період політичної невизначеності затягується на невизначений термін.

Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, як на Закарпатті депутати відправили у відставку голову облради.

Також повідомляли, що рейтинги партії «Слуга народу» та Володимира Зеленського знижуються, що може призвести до «хитань» у партії та втечі депутатів.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube