Українські злітно-посадкові смуги не підходять для посадки та зльоту літака F-16
Західні винищувачі F-16 буде проблематично експлуатувати на українських аеродромах. Вся справа в особливості конструкції літака, а саме, в розміщенні повітрозабірника. Злітно-посадкові смуги в Україні не пристосовані для посадки та зльоту цієї машини.
Про це заявляють західні фахівці. Зокрема, наукова співробітниця Вашингтонського центру Стімсона у США Келлі Гріко для Reuters заявила, що для такого "делікатного" літака як F-16 Viper потрібна добре підготовлена злітно-посадкова смуга, а українські смуги не пристосовані для посадки та зльоту винищувача.
Експертка зазначила, що F-16 має великий нижній повітрозабірник, який може заковтувати уламки землі на недоглянутих злітно-посадкових смугах, які часто зустрічаються в Україні. Щоб компенсувати це, українські служби повинні ретельно прочісувати поверхню злітно-посадкових смуг, а це непросте завдання у розпал війни.
Про цю ж проблему говорить й експерт Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень Джастін Бронк у доповіді, яку опублікувало видання Business Insider. Він каже, що українцям доведеться привести до ладу злітно-посадкові смуги, щоб не було проблем із винищувачами.
"Вам доведеться виконати велику роботу, щоб привести ці українські злітно-посадкові смуги старого радянського зразка до стану, досить чистого для використання F-16 без високого ризику потрапляння уламків сторонніх предметів і пошкодження двигунів", - каже Бронк.
Винищувачі F-16 можуть бути розміщені на авіабазах сусідніх з Україною країн. Однак такі кроки рф розцінить як участь цих країн у збройному конфлікті на території України.
"Росія готова вжити жорстких заходів, якщо аеродроми НАТО в Польщі, Словаччині та Румунії стануть стартовим майданчиком для винищувачів, переданих Києву. Це може призвести до серйозних наслідків", - пригрозив глава делегації рф з питань військової безпеки та контролю над озброєннями Костянтин Гаврилов.
Україна очікує на постачання західних винищувачів F-16. Наразі вже кілька місяців триває підготовка українських пілотів, вони навчаються керуванню цими літаками. Тренування проходять в Румунії, Данії та США.
В НАТО кажуть, що не варто очікувати корінної зміни ситуації на полі бою після отримання F-16. Бо для цього їх, на жаль, буде замало, треба хоча б пару-трійку сотень таких "пташок". Поки що Україні обіцяний лише 61 літак. Втім, і ця кількість дуже сильно допоможе ЗСУ та відчутно посилить обороноздатність держави.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний у листопаді заявив, що F-16 будуть менш корисними для України, ніж вони були б рік тому, оскільки рф встигла вдосконалити свою протиповітряну оборону. Але вони допоможуть вирішити проблему, яка зберігається з початку вторгнення в лютому 2022 року: українським військовим із застарілими винищувачами важко протистояти більш сучасним бойовим літакам росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.