Тариф на транспортування природного газу збільшується зі 124,16 до 501,97 грн за 1000 куб. м, або майже на 305%
З 1 січня 2025 року тарифи на транспортування газу для внутрішніх споживачів зростуть у чотири рази. Таке рішення на засіданні 30 грудня ухвалила Нацкомісія з регулювання енергетики у зв'язку з припиненням транзиту російського газу.
"У 2024 році 85% доходу – це транспортування газу походженням з Російської Федерації. Тобто 15% – це те, що залишається нам від внутрішніх замовників. Для повної компенсації не вистачає того підняття тарифу, але ми згодні, ми розуміємо, що економіка Україні потребує зважених рішень" – сказав на засіданні Дмитро Липпа, гендиректор Оператора ГТС України.
Він запевнив, що Оператор ГТС зі свого боку вжив усіх заходів для зниження витрат:
Це стане додатковим тягарем для промислових підприємств, попередили представники бізнесу, які взяли участь у засіданні.
"Для нашої галузі це збільшення щорічних витрат на 300 млн грн. У поточних умовах, на фоні підвищення тарифів на електроенергію, ми просто не в змозі витримувати таке значне додаткове навантаження", – попередив голова Федерації металургів Сергій Біленький.
Європейські ціни на природний газ зростають, а до завершення ключової транзитної угоди між Росією та Україною залишилося трохи більше тижня. Ціни зросли на 3,4% у понеділок після стрибка на 7% минулого тижня, оскільки політичні лідери дали сигнали про те, що продовження потоків через Україну виглядає дедалі малоймовірним після 31 грудня.
Країни ЄС спустошують свої газові сховища найшвидшими темпами з часів енергетичної кризи трирічної давнини. Холодна погода і скорочення морського імпорту підвищують попит. Це може ускладнити і зробити дорожчим поповнення запасів наступного року, пише Financial Times. Обсяг газу в сховищах ЄС скоротився на 19% з кінця вересня, коли закінчується сезон поповнення запасів, до середини грудня, за даними Gas Infrastructure Europe. У попередні два роки за той самий період спостерігалося лише однозначне падіння. Цьому сприяли тепла погода та високі ціни, які стримували попит збоку промисловості.
«Цієї зими Європі доводиться набагато більше покладатися на свої підземні сховища, ніж за останні два роки, щоб компенсувати зниження імпорту скрапленого природного газу та задовольнити зростаючий попит», – зазначила Наташа Філдінг, керівник відділу ціноутворення на європейський газ у ціновій агенції Argus Media.
Зростаюча конкуренція за імпорт СПГ з боку азійських покупців, яких привабили нижчі ніж в останні роки ціни, призвела до сповільнення імпорту та необхідності більше використовувати накопичені запаси, зазначає видання. Востаннє газові сховища ЄС так швидко спустошувалися до середини грудня у 2021 році, коли Росія почала скорочувати постачання трубопроводами напередодні повномасштабного вторгнення в Україну.
Такі темпи відбору газу з європейських сховищ можуть ускладнити і зробити дорожчим поповнення запасів наступного року. Трейдери вже торгують газом з поставкою наступного літа за вищою ціною, ніж з поставкою взимку, що свідчить про дедалі більшу вартість поповнення запасів, зазначила FT.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.