Олексій Козирев вважає, що просідання євро щодо долара вже майже досягло свого «дна», і нижче за поріг у 1,03−1,04 долара за євро це співвідношення до кінця цього року вже не зміцнюватиметься
Обраний президент США Дональд Трамп почав підготовку до тарифних війн, що означає сильніший долар. На результати виборів президента США долар відреагував зміцненням. Але чи варто очікувати, що долар досягне паритету з євро ще до кінця року, розповів фінансовий аналітик Олексій Козирев.
На думку Олексія Козирева, агресія Росії проти України оголила невідповідність реаліям міжнародних інституцій, створених для підтримки світового демократичного порядку. Позначилося це і світовому фінансовому ринку. Протистояння США-Китай, посилення регіональних економічних груп, багато в чому орієнтованих на різних країн-лідерів (Євросоюз, БРІКС та інші), а також кінець епохи глобалізації (яскравою ознакою якого став вихід Великобританії з ЄС) позначалися на поведінці пари євро/долар.
Співвідношення цієї пари практично завжди, як лакмусовий папір, показувало реальний стан двох із трьох провідних економік світу — США та ЄС. Третя з найбільших економік, Китай, з його валютою юанем через свою специфіку, часткову закритість і заполітизованість, часто відображала не так реалії співвідношення долара або євро щодо юаня, як «завдання» економічного блоку Китайської комуністичної партії.
Останнім часом над реальною економікою у всьому світі знову збираються хмари. Вона стає все менш залежною від суто раціональних принципів функціонування валютного та фінансового ринків. І все більше залежить від геополітики з її, з одного боку, цинічною прагматичністю, а з іншого — імпульсивністю, непередбачуваністю, популізмом та бажанням окремих груп впливу перетягнути ковдру на себе.
Керування настроями економічних суб'єктів та громадян за допомогою постів у соцмережах, спроби створювати тренди на ринку за допомогою політичних гасел та популістських заяв стають дедалі агресивнішими та масовішими. У результаті до реальних стресів світової економіки, викликаних диспропорціями розвитку окремих країн, дедалі більше додається елемент політики.
Просідання євро майже до паритету з доларом і навіть дещо нижче останніми роками фіксувалося лише у вересні 2022 року. Після цього євро швидко повертався до кордонів коридору від 1,05 до 1,11 долара із ситуативними коливаннями у цих межах.
Але зараз уже почався цикл зниження відсоткових ставок ЄЦБ та ФРС, зросла геополітична напруга, ще більше стало точок бойових дій у світі. На цьому фоні значне зміцнення долара також спрацює проти Штатів. І все це при зростанні держборгу США вже понад $36 трлн і спроб деяких країн відходити від долара, як основної валюти для міжнародних розрахунків. Тому загалом надто «сильний» долар на цьому етапі буде невигідним і самим Штатам.
“Я вважаю, що просідання євро щодо долара вже майже досягло свого «дна», і нижче за поріг у 1,03−1,04 долара за євро це співвідношення до кінця цього року вже не зміцнюватиметься. Занадто багато аргументів «проти» такого розвитку подій є навіть з боку самих США. Тобто вихід на паритет євро до долара є малоймовірним, із огляду на інтереси усіх світових гравців. Тому до кінця року, найімовірніше, на нас чекає коридор від 1,03 долара до 1,07 долара за євро з ситуативними коливаннями в межах цього коридору, як реакції на геополітичні та економічні світові новини та події. Єдине, що може винести пару євро/долар за межі цього коридору в цей період — це зовсім нестандартні та непрогнозовані дії нового президента США. Але оскільки він насамперед бізнесмен, а лише потім політик, навряд чи буде готовий приймати рішення, які підриватимуть основи економіки США. ФРС також не зацікавлений в авантюрних рішеннях. Не готовий до них і Євросоюз. Тому, найімовірніше, мій сценарій та прогноз коридору євро/долар і спрацює у цей період”, - сказав Олексій Козирев.
На нашому низькооб'ємному та дуже затиснутому обмеженнями валютному ринку практично курсовий тренд за доларом формує Нацбанк своїми цінниками та обсягами інтервенцій. Він опосередковано впливає і на курс євро щодо гривні. Відбувається це через автоматичний перерахунок світового співвідношення пари євро/долар на зараз та поточного курсу долара щодо гривні. Тому при подальшому просіданні євро щодо долара та умовно майже стабільному курсі долара щодо гривні, ми отримаємо подальше просідання євро щодо гривні. Але в менших масштабах, ніж це було нещодавно.
“У цьому разі, я б радив громадянам, які хочуть заробити на євро при рівнях близько «дна» (у моєму прогнозі 1,03−1,04 долара за євро), саме в цей момент купувати євро за гривні. Після того, як євро знову зростатиме (дивись вищевказаний графік євро/долар за 2022−2024 роки), вони зможуть зафіксувати свій прибуток у гривні за рахунок продовження поступового зростання курсу долара щодо гривні (реалії України) та зміцнення позицій євро щодо долара. Я починав би фіксувати свій прибуток від такої операції в той момент, коли євро повернеться до рівнів 1,06 і вище щодо долара, та рівня в межах близько 45 гривень за долар в Україні (як це передбачено у проголосованому вже Верховною Радою бюджеті нашої країни на кінець 2025 року)”, - зазначив Олексій Козирев.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.