Такий сценарій обговорюється країнами ЄС, якщо не вдасться погодити запланований формат через Європейський фонд миру
ЄС прийме рішення про надання військової допомоги меншою групою країн, якщо окремі з них не захочуть брати участь у військовій підтримці України. Мова йде про, зокрема, Угорщину, яка блокує пакети військової допомоги нашій державі. Запасний план "Б" вже розглядають.
Такий сценарій обговорюється країнами ЄС, якщо не вдасться погодити запланований формат через Європейський фонд миру.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що Литва готова взяти на себе більше навантаження, якщо інші країни не захочуть брати участь у фінансуванні допомоги. За словами чиновників ЄС, питання грошей для України буде вирішене, незалежно від того, чи погодиться Угорщина на надання допомоги. Рішення про надання допомоги Україні буде прийнято на саміті ЄС 14-15 грудня.
"Є пропозиції, щоб країни, які не хочуть брати участь, могли цього не робити. Це означає, що моя та інші країни, які братимуть участь, візьмуть на себе більше навантаження. Ми, Литва, готові на це… Тобто це будуть не 27 країн-членів, а менша група країн", – пояснив він.
Як повідомляє Sky News, Європейський Союз має план "Б", якщо Угорщина скористається своїм правом вето, щоб заблокувати запланований пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро, заявили офіційні особи ЄС 12 листопада.
Представник ЄС заявив, що блок має намір збільшити допомогу Україні, оскільки російсько-українська війна триває вже 21-й місяць. 27 країн ЄС розглянуть новий пакет допомоги на саміті, запланованому на 14-15 грудня в Брюсселі.
Однак існує занепокоєння, що Угорщина може застосувати своє право вето, щоб зупинити допомогу. Усі країни-члени повинні погодитися на виплати із спільного бюджету ЄС. Тим не менш, двоє чиновників ЄС повідомили Reuters, що у блоку є потенційний "обхідний шлях" у випадку вето Угорщини.
Чиновники зазначили, що окремі країни ЄС мають можливість укладати власні угоди про допомогу з Києвом. Разом ці окремі угоди можуть скласти загальну запропоновану суму.
"Обхідний шлях виснажливий, але ми його знайдемо, якщо знадобиться", — сказав один чиновник ЄС, який побажав залишитися неназваним.
"Питання грошей для України буде вирішено. Так чи інакше, Київ отримає підтримку ЄС. Якщо Угорщина стане перешкодою для необхідної одностайності, щоб зробити це через бюджет ЄС, країни-члени знайдуть інший шлях, наприклад, міжурядову угоду або національні гарантії", – сказав інший чиновник.
У 2022 році Угорщина наклала вето на пропозицію надати Україні 18 мільярдів євро фінансової допомоги на 2023 рік. Однак після кількох місяців переговорів Будапешт зрештою погодився на пакет.
Відповідаючи на запитання, чи застосує ЄС подібний підхід у разі необхідності, єврокомісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс відповів на це питання ствердно. Він також підтвердив, що запасний план є.
"Минулого року ми справді обговорювали "план Б"… Але минулого року ми змогли уникнути цього сценарію. Я сподіваюся, що цього року також зможу уникнути цього сценарію", – сказав він.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписати на канал у Viber можна тут.