За три роки дефіцит бюджету збираються зменшити майже вдвічі
Кабмін визначив стратегічні цілі на три роки і припустив, яким може бути курс гривні, прожитковий мінімум, і зарплата до 2024 року.
У кінці травня 2021 року Кабмін затвердив бюджетну декларацію. Вона визначає, скільки податків планує зібрати держава й на що їх витратити до 2024 року. Такий документ потрібен для прогнозованості фінансування проєктів. Щоби народні депутати не «вибивали» гроші для своїх регіонів на те, що вже й так оплачується коштом держави. Це такі проєкти, як, наприклад, будівництво нового аеропорту в Дніпрі.
Інформатор розповідає, якими Кабмін бачить найближчі три роки в Україні.
За словами представниць Центру аналізу публічних фінансів і публічного управління KSE Дар’ї Марчак і Юлії Маркуц, бюджетна декларація — це стратегічний документ, який визначає підхід уряду до фіскальної політики на наступні кілька років. Це означає, що документ має чітко визначати, скільки й на що Кабмін планує витрачати гроші.
Мета декларації — забезпечити прозорість фіскальної політики й передбачуваність фінансування для різних галузей із дотриманням у середньостроковій перспективі планових показників дефіциту бюджету. Для того, щоби змінити таку декларацію, потрібно внести до неї зміни.
Вже після прийняття декларації Мінекономіки оприлюднило макропрогноз економічного й соціального розвитку України на 2022–2024 роки, на якому була побудована декларація.
На основі такого середньострокового прогнозу, має розроблятися проєкт держбюджету на наступний рік.
Центр аналізу публічних фінансів і публічного управління Київської школи економіки у своєму Telegram-каналі опублікував основні цифри Бюджетної декларації.
Середньорічний курс гривні:
Показник номінального ВВП:
Інфляція:
Дефіцит бюджету:
Граничний обсяг державного боргу:
Облікова ставка Нацбанку:
Зростання доходів держбюджету:
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, за три роки дефіцит бюджету скоротиться майже вдвічі.
«Державний борг планується зменшити до рівня менш ніж 50 % ВВП. Це означає, що ми менше будемо витрачати на обслуговування боргів і більше витрачатимемо на медицину, оборону та освіту, — написав глава уряду у своєму Telegram-каналі. — Зростання зарплат у наступні 3 роки становитиме приблизно 8–10 % в рік (з урахуванням інфляції). Інфляція повернеться до таргету в 5 % вже у 2023 році, а у 2022 складе 6,2 %. Буде забезпечена макроекономічна стабільність, а курс долара очікується в коридорі 28–29 грн».
Прожитковий мінімум, від якого залежать соціальні виплати, за наступні три роки зросте менш ніж на 700 грн — до 2972 грн. В уряді розрахували зростання цього показника лише на відсоток інфляції плюс 2 %.
Мінімальна заробітна плата з 1 грудня 2021 року зросте до 6500 грн. Згідно з бюджетною декларацією, на такому рівні вона протримається майже рік — до жовтня 2022. До початку січня 2024-го уряд прогнозує зростання «мінімалки» до 7665 грн.
Велика частина податків залишиться на колишньому рівні. Але з 2023 року зросте рентна плата за видобуток природного газу з нових свердловин (розробка яких почалася не раніше 2018 року) — з 12 % до 29 % при видобутку на глибині менш як 5000 м і із 6 % до 14 %, якщо глибина покладів більше. Також, до 2024 року майже вдвічі зросте акцизний податок на сигарети й тютюнові вироби.
Олена Скобцева