Які товари заборонено купувати на AliExpress та ввозити в Україну

Інформатор наводить перелік заборонених товарів та вказує нормативні акти, які це регулюють

Митниця
Деякі покупки може не пропустити українська митниця

Щоб бути впевненими, що українська митниця пропустить вашу покупку з AliExpress, варто знати щодо яких товарів обмеження та заборони. Дізнатися про те, які саме це товари, можна на сторінці “Товари за якими діють обмеження” на офіційному сайті Державної митної служби України та в текстах низки законів України або з цієї публікації Інформатора.

Шпигунські засоби для стеження

Шпигунське обладнання, нелегальні засоби зв'язку, пристрої для перехоплення сигналу та гаджети для незаконного доступу до інформації. До категорії шпигунських технічних засобів входять: 

  • Шпигунські камери та мікрофони. Мініатюрні камери та мікрофони, які можуть бути приховані в різних предметах, таких як кулькові ручки, годинники або окуляри, та використовуються для запису аудіо, відео або фотографування без дозволу осіб, на яких вони спрямовані.
  • GPS-трекери. Пристрої, що використовуються для відстеження місцезнаходження транспортних засобів, цінних речей або навіть людей без їхньої згоди.
  • Перехоплювачі сигналів. Засоби, що використовуються для перехоплення бездротових сигналів, таких як мобільний зв'язок, Wi-Fi або Bluetooth, для доступу до комунікації або отримання конфіденційної інформації.
  • Нелегальні засоби зв'язку. Гаджети, що порушують правила телекомунікаційного законодавства та використовуються для нелегального зв'язку, такі як радіопередавачі або пристрої для підключення до стільникових мереж.

Ці товари заборонені для замовлення на AliExpress та доставки з Китаю до України такими законами України: 

Антикваріат, релігійні та культурні артефакти

Йдеться про предмети, до яких застосовується обмеження чи заборона вивезення із країни походження. Ось кілька прикладів:

  • Ікони. Це можуть бути старі релігійні зображення, що мають культове значення у релігійних традиціях.
  • Антикварні книги релігійного змісту.
  • Культурні артефакти племен чи етнічних груп. Наприклад, маски, амулети, ритуальні предмети тощо.
  • Історико-релігійні артефакти. Це можуть бути предмети, пов'язані з історією релігійних культів, святинь чи релігійних практик. Наприклад, священні речі, реліквії чи предмети, пов'язані з шануванням «святих» осіб.

Список законів, що регулюють замовлення антикваріатних, релігійних та культурних артефактів в Україні:

Наркотики та небезпечні речовини

  • Наркотичні та психотропні речовини, рецептурні ліки, препарати, що містять заборонені компоненти або які підлягають певним обмеженням.
  • Отруйні речовини, радіоактивні матеріали, матеріали, що становлять загрозу для здоров'я або довкілля.

Зброя та вибухові пристрої

Вогнепальна зброя, холодна зброя, боєприпаси, вибухові речовини та інші аналогічні товари. Вони є небезпечними товарами і підпадають під обмеження та заборону на замовлення та доставку з AliExpress до багатьох країн, включаючи Україну: 

  • Вогнепальну зброю. Включаючи рушниці, пістолети, карабіни, автомати та інші види вогнепальної зброї.
  • Холодну зброю. Ножі, мечі, сюрикени, кастети та інші інструменти для фізичної атаки.
  • Боєприпаси. Патрони, кулі, гільзи та інші компоненти для зброї.
  • Вибухові пристрої. Бомби, гранати та інші вибухові матеріали.

В Україні обіг холодної та іншої зброї регулюється Наказом Міністерства внутрішніх справ «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної та охолодженої зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими або аналогічними своїми властивостями металевими снарядами несмертельної дії та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів» (622). 

Підробки та репліки товарів

Підроблені товари, які порушують авторські права, патенти, торговельні марки, інтелектуальну власність. Репліки з ознаками фірмових брендів, таких як одяг, взуття, сумки, годинник та інші предмети. Ось детальніший список: 

  • Репліки відомих брендів одягу, взуття та аксесуарів.
  • Підроблені електронні пристрої, такі як смартфони, планшети, навушники та ін.
  • Репліки люксового годинника відомих брендів.
  • Косметичні продукти, такі як помада, тіні для очей, тональні засоби.
  • Репліки дизайнерських сумок, гаманців та інших аксесуарів.
  • Підроблені спортивні товари, включаючи футбольні м'ячі, бейсбольні палиці, ключки для гольфу і т.д.
  • Репліки ювелірні вироби, такі як кільця, намиста, сережки.
  • Підроблені іграшки, включаючи плюшевих ведмедів, ляльок та конструктори.

В Україні діє низка законодавчих актів, що регулюють питання, пов'язані з підробками та репліками товарів:

Заборонений контент та матеріали

  • Порнографічні матеріали. Фільми, зображення, журнали та інші предмети, які містять сексуальний контент.
  • Пропагандистський контент. Матеріали, які пропагують насильство, тероризм, релігійну ненависть, расизм, дискримінацію чи будь-яку іншу форму негативного впливу.
  • Матеріали із сексуальною експлуатацією дітей. Будь-які товари, зображення чи матеріали, що стимулюють чи підтримують сексуальну експлуатацію дітей.

Ось перелік законів України, що регулюють заборонений контент та матеріали:

  • Кримінальний кодекс України,
  • Кодекс України про адміністративні правопорушення,
  • Закон України «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки військового вторгнення російського нацистського режиму Україні» (2265-IX)

Слід зазначити, що інтимні товари та іграшки для дорослих не підпадають під обмеження або заборони. Будь-яка людина, яка досягла 18-річного віку, може вільно замовляти такі товари на AliExpress із доставкою до України.

Алкогольні напої

Включаючи спиртні напої з високим вмістом алкоголю, такі як вино, пиво, лікери та інші алкогольні напої. Цей вид товарів регулюється Законом України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та паливі» (481/95-ВР) та іншими документами. 

Гроші та фінансові інструменти

Іноземна валюта, цінних паперів. Включаючи фальшиві гроші, кредитні картки, дебетові картки, банківські реквізити та інші кошти. Будьте обережні з купівлею сувенірних купюр та монет на Аліекспрес. Вони повинні містити явну відмітку сувенірного призначення.

Перелік законів, що встановлюють заборони та обмеження щодо цього виду товарів:

Вибухонебезпечні матеріали та легкозаймисті товари

Включно з феєрверками, піротехнічними виробами, вибуховими пристроями та іншими товарами. Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо використання та обігу піротехнічних виробів» (3039-IX) забороняє використання феєрверків класів F2, F3, F4 під час розважальних заходів, а також їх продаж та передачу на території України. До того ж особам, які не досягли 16 років, забороняється продавати або передавати феєрверки класу F1. Продаж та передача сценічних піротехнічних виробів класу Т1, інших піротехнічних виробів класу P1 дозволено лише особам, які досягли 18 років, а сценічних піротехнічних виробів класу Т2, інших піротехнічних виробів класу P2 – лише особам із спеціальною підготовкою. 

Продукти харчування

Свіже м'ясо, молочні продукти, яйця, фрукти та овочі вимагають спеціального дозволу та дотримання санітарних норм. Також існує великий ризик пошкодження або псування продуктів під час їх транспортування.

Екзотичні чи захищені види рослин

Необхідно бути обережними із замовленням на AliExpress рослин та їх насіння. По-перше, деякі види рослин можуть бути отруйними. Наприклад, Аденіум огрядний (Adenium Obesum), насіння яких можна придбати на AliExpress, є отруйною рослиною. Африканські племена використовують його сік та пилок для обробки стріл для полювання на великих тварин. А по-друге, деякі категорії рослин можуть підпадати під обмеження або заборону їх імпорту з міркувань фітосанітарного контролю: 

  • Екзотичні чи захищені види. Деякі екзотичні рослини можуть підпадати під обмеження або заборону з метою захисту біорізноманіття та запобігання незаконній торгівлі.
  • Лікарські рослини. Деякі рослини, що використовуються в медицині або мають лікарські властивості, можуть бути обмежені або підлягати спеціальним вимогам, пов'язаним з їх використанням та безпекою.
  • Інвазивні види. Деякі рослини можуть бути визнані як інвазивні види, що загрожують місцевим екосистемам. Імпорт таких рослин може бути заборонено або обмежено.

Рекомендуємо звернутися до державних органів чи фахівців у сфері флори та навколишнього середовища для отримання актуальної інформації та порад з імпорту рослин в Україну.

Як раніше повідомляв Інформатор, AliExpress просуває власний мобільний додаток. Там компанія може надсилати користувачам повідомлення і тісніше спілкуватися зі своєю аудиторією. Щоб заохотити встановлювати додаток на свої смартфони, AliExpress пропонує бонуси його користувачам.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube