Які податки в Україні має сплачувати фізична особа

Якщо ви підпадаєте хоча б під одну з категорій в переліку, ви вважаєтесь резидентом, а отже є платником податків

Податки
Податки для фізичних осіб в Україні

Кожній фізичній особі, яка є резидентом України, необхідно знати які податки вона має сплачувати, за що саме та в якій сумі. Інакше податкова має право притягнути таку особу до відповідальності. Про це йдеться у публікації юридичного порталу Протокол. 

Почнемо з того, хто ж такий «резидент». Фізична особа-резидент - це фізична особа, яка:

  • є громадянином України;
  • має місце проживання в Україні;
  • постійно проживає в іншій країні, але має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні (наприклад, місце
  • постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності);
  • якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року (цей пункт застосовується в разі неможливості визначити постійне проживання та центр життєвих інтересів особи).

Якщо ви підпадаєте хоча б під одну із категорій, ви вважаєтесь резидентом, а отже є платником податків. Якщо вашим податковим агентом виступає інша фізична або юридична особа (роботодавець), які вже сплатили нижчеперелічені податки, то вам, як фізичній особі вже не потрібно декларувати і сплачувати відповідні податки. Однак, якщо у фізичної особи декілька видів доходу і, відповідно, різні податки на них, то в декларації сукупно зазначаються всі отримані види доходів протягом звітного податкового періоду (календарного року) та сплачуються лише ті податки, які ще не були сплачені.

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО)

Податок, яким оподатковуються всі доходи з переліку, які отримує фізична особа-резидент. В переважній більшості застосовується загальна ставка ПДФО в розмірі 18% від суми, яка підлягає оподаткуванню. Є ще спеціальні ставки в розмірі 9%, 5% та 0%. Ставка ПДФО в розмірі 18% застосовується, зокрема, якщо це:

  • заробітна плата та всі інші виплати згідно з трудовим договором/контрактом;
  • стипендія;
  • суми надміру витрачених коштів, отриманих на відрядження або під звіт, та не повернутих у встановлений строк;
  • доходи, отримані від надання майна в лізинг, оренду або суборенду;
  • інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами;
  • дохід за зданий брухт дорогоцінних металів (крім доходу, отриманого за брухт дорогоцінних металів, проданий НБУ);
  • різного роду виграші чи призи (крім виграшів, призів у лотерею) на користь резидентів або нерезидентів, в тому числі у лотерею;
  • різного роду проценти (від депозиту, кешбек);
  • роялті;
  • дохід від продажу (обміну) протягом звітного року 3-го (та наступних) об'єкту рухомого майна (легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда);
  • спадщина, отримана будь-яким спадкоємцем від спадкодавця – нерезидента, та будь-який об'єкт спадщини, що успадковується спадкоємцем – нерезидентом;
  • іноземні доходи.

Ставка ПДФО у розмірі 9% встановлена для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток. Ставка ПДФО в розмірі 5% застосовується, зокрема, якщо це:

  • дивіденди по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами – платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування);
  • дохід від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ПКУ, а також дохід від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1;
  • дохід від продажу (обміну) протягом звітного року 2 об'єкту рухомого майна (легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда);
  • вартість будь-якого об’єкта спадщини, отриманого у спадщину спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця 1-го та 2-го ступеня споріднення.


Ставка ПДФО в розмірі 0% застосовується, зокрема, якщо це:

  • вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
  • вартість власності, що успадковується особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, а також вартість власності, що успадковується дитиною-інвалідом (є винятки);
  • грошові заощадження, поміщені до 02.01.1992р. в установи Ощадбанку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, або у державні цінні папери, та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадбанку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992–1994 років, погашення яких не відбулося.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)

ЄСВ встановлений у розмірі 22% від отриманого доходу (заробітна плата, дохід від підприємницької діяльності, допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами). Це ваш «стаж», який враховуватиметься при виході на пенсію. Залежно від виду доходу, ЄСВ сплачується або фізичною особою самостійно або її податковим агентом (наприклад, це роботодавець). При цьому, сума ЄСВ має свої межі. Мінімальна сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску та не може перевищувати ніж передбачена ставка ЄСВ для 15 мінімальних розмірів заробітних плат на місяць. Ставки ЄСВ за 2024 рік становлять:

  • Мінімальний розмір ЄСВ з 1 січня по 31 березня 2024 року 1 562 грн.
  • Мінімальний розмір ЄСВ з 1 квітня по 31 грудня 2024 року 1 760 грн.
  • Максимальний розмір ЄСВ з 1 січня по 31 березня 2024 року 23 430 грн.
  • Максимальний розмір ЄСВ з 1 квітня по 31 грудня 2024 року 26 400 грн.

Військовий збір (ВЗ)

Гадаємо, що тут все більш менш зрозуміло. Даний збір справляється майже зі всіх доходів фізичної особи-резидента і нерезидента (є декілька винятків, але вони стосуються здебільшого грошового забезпечення військовослужбовців та інших прирівняних до них осіб). Єдине, що до 1 грудня 2024 року військовий збір становив 1,5%, а з 1 грудня 2024 року складатиме 5%.

Податок на майно

Податок на майно складається з: 1) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, 2) транспортного податку і 3) плати за землю.

Податок не нерухоме майно

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Тут податок рахується залежно від загальної площі об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Ставка податку - у розмірі, що не перевищує 1,5 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Ставку податку визначає орган місцевого самоврядування (місцева, районна у місті, сільська селищна рада). Хоча цей податок не нараховується якщо:

  1. квартира/квартири (незалежно від їх кількості) мають площу до 60 кв. метрів;
  2. житловий будинок/будинки (незалежно від їх кількості) мають площу до 120 кв. метрів;
  3. у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків (у тому числі їх часток), якщо площа становить до 180 кв. метрів.

Транспортний податок

Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі. При цьому, оподаткуванню підлягають легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 тисяч гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування. ДПС України має надіслати податкове повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). 

Туристичний збір

Туристичний збір фактично сплачується через готелі, хостели, туристичні бази (вони виступають вашими податковими агентами).

Плата за землю

Це обов’язковий платіж, що справляється у формі земельного податку (справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів) або орендної плати (нараховується щодо земель комунальної та державної власності). Базою оподаткування є або а) нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, або б) площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.

Ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1% від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3% та не більше 1% від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1% від їх нормативної грошової оцінки. Пільги по сплаті, до речі, також передбачені. Від сплати податку звільняються (з певними обмеженнями щодо площі земельної ділянки):

  • особи з інвалідністю першої і другої групи;
  • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери (за віком);
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
  • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube