Угода щодо безпекових гарантій для України не є заміною вступу до НАТО – вона є засобом забезпечення безпеки, поки цей вступ не відбудеться
У вівторок, 13 вересня, у Києві презентували безпекові гарантії для України. Вони мають забезпечити можливість самооборони України як для стримування збройного нападу чи акту агресії, так і – у разі нападу – для захисту суверенітету, територіальної цілісності та безпеки України.
Українці зірвали плани російського агресора та відстояли свою державу, а окуповані землі неодмінно будуть повернуті. Водночас необхідно подбати, щоб Україна цілковито була убезпечена в майбутньому. Для цього створили відповідні безпекові гарантії. Про це йдеться на сайті Офісу президента.
Київський безпековий договір (compact) дозволить досягти цієї мети шляхом мобілізації необхідних політичних, фінансових, військових і дипломатичних ресурсів для забезпечення самооборони України. Договір складатиметься зі спільного документа про стратегічне партнерство, підписаного державами-гарантами та Україною (а також двосторонніх угод між Україною та державами-гарантами). Поряд з зусиллями із відновлення (реконструкції), ці гарантії є критично необхідними для того, щоб мільйони українців повернулися додому та будували своє майбутнє у рідній країні. Їх своєчасна розробка та ухвалення дозволять надіслати потужний меседж рішучості та єдності світу проти.
Над підготовкою рекомендацій щодо безпекових гарантій для України працювала експертна група, до складу якої увійшли фахівці з усього демократичного світу, зокрема колишні прем’єр-міністри, міністри, інші високопосадовці, а також науковці. Рекомендації передбачають багаторівневий підхід до гарантій. Очікується, що основна група союзників візьме на себе чіткі зобов’язання щодо підтримки Збройних сил України, а ширша група надасть невійськові гарантії, побудовані довкола санкційних механізмів.
"Ухвалення цих рекомендацій дасть потужний сигнал володимиру путіну. Це продемонструє, що наша відданість Україні не похитнеться, що його війна – марна. Це також дало б сигнал українському народові, що ми віддано підтримуємо незалежність і суверенітет України стільки, скільки це потрібно. Зробити це правильно означає закласти новий наріжний камінь європейської безпеки. Якщо цього не зробити, це означатиме загострення кризи на європейській землі", – переконаний колишній Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.
Зазначається, що група міжнародних гарантів, надаватимуть фінансову допомогу, забезпечать передачу технологій та експорт зброї, проводитимуть регулярні навчання українських збройних сил, започаткують програму співпраці з кіберзахисту та безпеки.
Через вісім років після незаконної окупації Криму, вторгнення на Донбас і розпалювання конфлікту на українському сході росія вдруге напала на Україну. Російські війська знищували цілі міста, вчиняли воєнні злочини та прагнули захопити суверенну територію України. Вони намагалися підкорити її населення та замінити демократично обрану владу. Війна в Україні має далекосяжні наслідки як на регіональному, так і світовому рівні, оскільки стабільність в євроатлантичному регіоні тісно пов’язана з безпекою України. Будапештський меморандум про гарантії безпеки виявився нікчемним. Він не передбачав ніяких жорстких юридично та політично обов’язкових заходів, що могло б стримати російську агресію. Якщо Україна не отримає унікальні та ефективні гарантії безпеки – які повинні бути закладені в мирний процес з врегулювання конфлікту – немає підстав вважати, що це не повториться.
Нагадаємо, Харківську область майже повністю звільнили від окупантів. Крім того, ЗСУ вперше збили російський дрон, куплений в Ірану.
Також Інформатор писав, чи наважаться в росії на мобілізацію і що це значить для України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.