Чи наважаться в росії на мобілізацію та що це значить для України

Читать на русском

У держдумі рф заговорили про переведення суспільства на військові рейки

Читать на русском
Чи наважаться в росії на мобілізацію та що це значить для України

У держдумі рф заговорили про переведення суспільства на військові рейки

На росії «все йде по плану» і раптом - мобілізація. Її ще не прийняли та не оголосили, а росіянці вже шоковані лише самими припущеннями. Російські пабліки миттєво вибухнули негативними дописами з нецензурними лайками у бік ініціаторів і влади цілком. Чи піде після цього на такий крок путін? Інформатор поцікавився думкою експертів.

Тригером ситуації стала заява члена комітету держдуми з безпеки Михайла Шеремета.

«Мобілізація в росії потрібна для повної перемоги у спеціальній військовій операції на Україні», - сказав він.

За його думкою, москва не зможе досягти потрібних результатів без «переводу на військові рейки, в тому числі і економіки». Не дивлячись на те, що буквально відразу сенатор Клімов спробував нівелювати заяву Шеремета, російське суспільство це не заспокоїло.

«В росії немає ознак необхідності введення військового стану і проведення військової мобілізації на фоні ситуації на Україні», - сказав він і додав, що мобілізація була б вигідна опонентам росії, які чекають, що «народ почав би бурлити». 

А чи почав би? Ми попросили прокоментувати соціолога.

В росії далеко не всі підтримують мобілізацію

«В країні, де діє авторитарний режим, соціології як такої немає. Люди відповідають на питання так, як треба, а не так як вони думають, - каже засновник соціологічної компанії Active Group Андрій Єременко. - Але мені вчора попався на очі російський паблік з сотнею тисяч підписників, з дописів яких можна зробити певний висновок. Це дуже, я б сказав, патріотичний паблік. Вони розповідають про підтримку СВО, про перемоги військових і висловлюють всебічну підтримку владі в цьому питанні. Так ось там було опитування щодо мобілізації і лише біля половини людей було «за». Тобто, навіть в такій великій російській групі прихильників військових дій далеко не всі підтримують мобілізацію», - звернув увагу соціолог.

Другий аспект, про який каже Андрій Єременко, це те, що російська влада робить все можливе, аби показати народу, що війни немає. Останній приклад – їх війська потерпають на фронті поразку, а в москві тим часом відкривають оглядове колесо та запускають феєрверки.

«Це для того, щоб люди відвернулися від повідомлень про війну. Тобто, я не бачу по маркерам, що вони готують суспільство до мобілізації», - вважає експерт.  

Мобілізувати вже пізно

За особистою думкою військового експерту Дениса Поповича, ймовірність оголошення мобілізації в росії є низькою. А якщо вони її оголосять, то в росії може бути ще гірше, ніж є зараз.

«Для того, щоб домогтися більш суттєвої переваги, їм потрібно перевести всю країну на рейки військового часу. Необхідно оголосити військовий стан і почати мобілізацію. Питання мобілізації вони порушували неодноразово. Але саме на сьогоднішній день, це і в росії кажуть певні експерти, пізно вже проводити мобілізаційні дії», - вважає експерт. 

Денис Попович назвав дві причини, чому пізно і вже не слід. По-перше, в росії немає досвіду подібних заходів.

«В Україні такі заходи проводилися в 2014-15 роках. Було шість хвиль часткової мобілізації, ми це пам’ятаємо, - каже він. - Тоді накопичили певний досвід, який після настання широкомасштабного вторгнення став нам дуже в нагоді. Ми доволі оперативно провели мобілізаційне розгортання. В росії такого досвіду немає. Вони воюють зараз армією мирного часу. Щоб провести мобілізацію, навіть не враховуючи організаційні труднощі, які безумовно будуть з урахуванням розміру країни, вони зіткнуться з небажанням людей, з бюрократичною роботою, з відсутністю даних про певних призовників. Два-три місяці піде на цю роботу, а потім потрібен ще певний час для того, щоб цих людей якось підготувати. Озброїти, навчити. Тому певні результати мобілізації вони можуть отримати ну, може, до нового року. Час буде втрачений, а в ситуації, коли ми вже наступаємо, це практично буде вже нікому не потрібно», - вважає Денис Попович.  

Другою причиною за словами експерта є ситуація в російському суспільстві. Яка вже є неоднозначною.

«Давайте згадаємо, що весь час російська пропаганда переконувала людей в тому, що українська армія неодноразово знищена, скажімо так. А тепер мобілізація? Виникає питання – а яку лапшу на вуха нам раніше вішали? Це може дуже серйозно вплинути на політичний стан всередині країни. Взагалі, поразки в Харківській області вже мають свій вплив. Ті, хто раніше топив за СВО, зараз дуже серйозно критикують  військове керівництво, є прямі образи путіна в російських соцмережах. Тому проводити мобілізацію, збуджувати народ – це, на мій погляд, було б дуже недоречно. Ймовірність оголошення мобілізації є низькою. Але якщо вони її оголосять, то ясна річ, що може бути в росії ще гірше, ніж є зараз», - висловив свою особисту думку Денис Попович.

ЗСУ продовжують активний контрнаступ на півдні та сході нашої держави. Рашисти чекали активних дій на Херсонському напрямку, проте українські захисники зосередили спочатку зусилля на сході України, виганяючи окупантів з Харківщини. 

Раніше Інформатор докладно писав про мобілізацію в Україні та права військовослужбовців.

Тетяна Самойлова

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.