Інформатор розповість, які держави ввели вже обмеження на відвідування і проживання для російських громадян.
До еліт західних країн починає доходити думка, що у війні в Україні винуватий не лише путін, але й рядові росіяни, які не намагаються її зупинити. Дедалі більше розвинутих країн не хочуть бачити росіян на своїй території.
Кілька днів тому Президент України Володимир Зеленський закликав європейські країни позбавити росіян можливостей подорожувати Європою. Однак його пропозицію підтримують далеко не всі лідери країн континенту.
Латвія спільно з Литвою, Чехією та Фінляндією просуває ідею заборонити російським туристам в’їзд на територію Європейського Союзу. Проте поки що мало країн на це згодні та продовжують приймати російських туристів.
9 серпня офіційна представниця Єврокомісії Аніта Хіппер пояснила, що візовий кодекс ЄС не передбачає припинення видачі короткострокових віз та що рішення з цього питання кожна держава має ухвалювати самостійно. Проти заборони на видачу віз росіянам виступив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
З 1 липня Бельгія призупинила видачу туристичних та інших короткострокових віз громадянам росії. Можливі виключення. Росіяни зможуть отримувати робочі та студентські візи, а також дозволи на відвідування Бельгії для возз'єднання сім'ї.
Естонія ще на початку березня на невизначений строк припинила видавати росіянам візи, окрім як для відвідування родичів або для лікування чи з гуманітарних причин. З кінця липня уряд Естонії ухвалив рішення, згідно з яким росіянам не будуть видавати посвідки на проживання, право на навчання та обмежать у можливості працювати в Естонії.
З 18 серпня Естонія припинила впускати на свою територію громадян росії з виданою Естонією Шенгенською візою. Виключення будуть для дипломатів і членів їхніх сімей, співробітників компаній по перевезенню вантажів і пасажирів, близьких родичів громадян Естонії (або тих, хто має там постійну посвідку на проживання). Також можливі виключення в гуманітарних цілях.
Але за Шенгенськими візами інших країн росіяни зможуть приїхати. Естонський уряд планує заборонити в країну всім росіянам з шенгенськими візами у майбутньому. Прем'єрка Естонії Кая Каллас закликала інші країни зупинити видачу туристичних віз росіянам на поїздки до ЄС.
Латвія призупинила видавати туристичні візи росіянам у перший день повномасштабного російського вторгнення в Україну - 24 лютого, але російські туристи поки що приїжджають туди за шенгенськими візами інших країн. 5 серпня Посольство Латвії в рф на невизначений строк перестало видавати візи для росіян (крім участі у похоронах близьких).
4 квітня Сейм Латвії підтримав заборону на видачу посвідки на проживання для громадян росії до 30 червня 2023 року. Але поки що цей закон не вступив в силу. За словами прем`єр-міністра Латвії, тимчасову посвідку на проживання росіянам будуть видавати лише в індивідуальних випадках. Наприклад, шлюб з громадянами Латвії, міжнародний захист, працевлаштування, необхідність навчання або навчальної практики, гуманітарні міркування.
Напередодні президент Латвії Егілс Левітс закликав анулювати видані посвідки на проживання та візи тим громадянам рф, хто підтримує війну росії в Україні, на рівні Євросоюзу. Також посвідки на проживання в Латвії анулюють тим громадянам, хто збирається прийняти російське громадянство.
З першого дня війни росії проти України, з 24 лютого, Литва призупинила видачу Шенгенських віз росіянам. З кінця червня Литва перестала приймати заявки на видачу віз росіянам. Виключення є лише для членів родин громадян Литви і ЄС, литовців за походженням (з наявністю офіційного документа про це від органів влади Литви) чи їх супругів та неповнолітніх дітей. Також можливі інші індивідуальні виключення.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс зазначив, що його країна повністю підтримує ідею заборони надання Шенгенських віз для росіян на рівні Європейського Союзу. Разом з тим, міністр підкреслив, що незгодні з політикою путіна росіяни мають не переїхати та жити комфортно у Європі, а залишатися у росії та намагатися змінити ситуацію.
У це маленьке князівство у серці Європи щонайменше до 30 вересня 2022 року росіяни не зможуть потрапити та отримати його візу. Це пов’язано з обмеженнями по COVID-19. Втім, якщо росіяни вакцинувалися визнаною у Європі вакциною (Pfizer, AstraZeneca, Moderna) та нададуть сертифікат про вакцинацію, то їх впустять. Отримати посвідку на проживання та право на роботу можна теж лише за наявності відповідної вакцини. Виключення можуть бути для членів родин громадян ЄС та країн Шенгенської зони, але при цьому потрібно буде пройти тест та отримати негативний результат на наявність COVID-19.
У березні острівна країна перестала видавати “золоті паспорти” та громадянство іноземцям, які здійснюють значні інвестиції на Мальті. Раніше цим користувалися російські бізнесмени, які могли отримати громадянство країни Європейського Союзу за інвестицію в 1 мільйон євро.
Мальта з 17 березня перестала видавати туристичні візи росіянам. Виключення лише для членів сімей громадян Мальти та інших країн ЄС - які мешкають на Мальті, для громадян Мальти з вичерпаним строком паспорта. Також можливо отримати довгострокову та гуманітарну візи у виключних випадках. Але потрапити до країни можливо з Шенгенською візою іншої країни.
З 27 квітня Нідерланди припинили видавати росіянам короткострокові візи. Але все ще можна отримати гуманітарні візи за наявності посвідки на проживання або поважних причин. Але якщо росіянам вдасться туди потрапити, потрібна справка про вакцинацію визнаною у Європі вакциною від COVID-19 та відхильний результат тесту на коронавірус.
У квітні Польща припинила видавати туристичні візи росіянам. Наразі в'їзні документи оформлюють обмеженій кількості осіб, у тому числі тим, кому по роботі необхідно перетинати російсько-польський кордон (дипломати, водії вантажівок та інші), людям з картою поляка (підтверджує приналежність до польського народу), членам сімей громадян Польщі та інших країн ЄС.
Заступник міністра закордонних справ Польщі Пьотр Вавжик зазначив, що наразі країна розробляє рішення, як на рівні ЄС заборонити росіянам в’їзд у європейські країни з туристичними намірами, адже повну заборону на в’їзд не підтримують Німеччина, Франція, Нідерланди.
Словаччина перестала видавати росіянам короткострокові візи. Подавати заявки громадяни РФ можуть виключно на робочі дозволи. Отримали таку можуть: медики; працівники сільськогосподарської сфери; транспорту; вахтові робітники; дипломати та співробітники міжнародних організацій; працівники високої кваліфікації, у приїзді яких зацікавлена Словаччина. Також візи можуть дати для навчання, з гуманітарних міркувань і членам родин громадян Словаччини або інших країн ЄС.
На візу до Словенії з 28 лютого можна подати документи лише разом із дійсним авіаквитком до цієї країни. Дістатися туди можна через Туреччину. Квитки на поїзд або автомобільний маршрут не приймаються як підтвердження поїздки. Довгострокову візу можна отримати лише для возз’єднання сім’ї.
Наразі в МЗС країни заявили, що шукають шлях заборони видачі туристичних віз росіянам та обговорюють це з іншими країнами ЄС.
З 30 червня Фінляндія зняла ковідні обмеження для іноземних туристів. У липні Фінляндія видала росіянам понад 10 тисяч віз. 16 серпня уряд Фінляндії оголосив про скорочення видачі віз росіянам на 90% через триваючу війну РФ проти України. Зміни почнуть діяти з 1 вересня.
Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто пропонує скоротити видачу туристичних віз росіянам, для цього висуває ідею приймати заяви на отримання віз лише раз на тиждень. За його словами, МЗС Фінляндії готує спеціальну модель, пріоритет у якій надаватиметься заявникам, які звертаються за візою за сімейними обставинами, роботою чи навчанням. Але спростять отримання віз для російських активістів і журналістів.
Хаавісто додав, що Фінляндія та країни Балтії разом запропонують Євросоюзу припинити дію угоди про спрощення візового режиму з РФ, яка полегшує росіянам поїздки до Європейського союзу та всередині нього. А 58% фінів, між тим, підтримують заборони видачі туристичних віз росіянам.
У Чехії припинили видачу віз та інших проїзних документів з 25 лютого, залишивши таку можливість лише для кількох категорій. Винятками є: гуманітарні візи (наприклад, для шукачів політичного притулку); продовження дозволів на проживання для росіян, що жили у Чехії до 24 лютого 2022 року; короткострокові візи для членів родин громадян Чехії або інших країн ЄС; окремий дозвіл в інтересах держави від МЗС Чехії; посвідки на проживання, якщо заявник є членом сім’ї іноземця, який живе у країні; заявки для дітей, якщо один з батьків живе у Чехії.
У червні уряд Чехії вирішив припинити видачу віз та посвідок на проживання громадянам росії до кінця березня 2023 року. На рівні ЄС Чехія підтримує заборону видачі Шенгенських віз росіянам.
Шенгенська віза дозволяє туристам подорожувати в межах Шенгенської зони до 90 днів. Вона охоплює 26 країн: Бельгію, Францію, Німеччину, Люксембург, Нідерланди, Португалію, Іспанію, Австрію, Італію, Ісландію та Норвегію, Чехію, Естонію, Угорщину, Латвію, Литву, Мальту, Польщу, Словаччину, Словенію, Швейцарію і Ліхтенштейн. А також можна подорожувати до Андорри, Монако, Ватикану, Сан-Марино, Гренландії та Фарерських островів. За наявності візи між цими країнами можна пересуватися.
Отримати візи у ряд європейських країн для росіян стало складніше. На фоні цього на деяких російських сайтах вже публікують “молитви про отримання візи”. Про це повідомляє телеграм-канал "Украина сейчас":
Російський пропагандист владімір соловйов пригрозив Європі війною у разі заборони видачі віз росіянам:
"Добре, ми зараз введемо війська для захисту російськомовного населення, 40% у Латвії, - загрожує соловйов. - Чи смикнуться країни НАТО? Берлін, Париж, Лондон, Брюссель готові горіти від ударів наших ракет?".
"Інші поїдуть чи ні? Ми ж не будемо цей цирліх-манірліх влаштовувати [як в Україні], — попереджає телеведучий. - Якщо НАТО піде, то інший підхід, нам їх на хрін не шкода, вони не наші люди".
Окрім цього, за словами пропагандиста, росія може застосувати у новій війні тактичну, а якщо знадобиться, то й стратегічну ядерну зброю.
Разом з тим росіяни наразі можуть потрапити в якості туристів в інші країни Європи. Які з них створили незручності вихідцям з країни-агресора, а хто продовжує радо приймати туристів - розповімо у наступному матеріалі.
Дмитро Чернишов