Які форми працевлаштування доступні українцям в Польщі?

Які форми працевлаштування доступні українцям в Польщі?

Читать на русском

Особливості роботи для українців після 24 лютого 2022

Читать на русском
Які форми працевлаштування доступні українцям в Польщі?

Особливості роботи для українців після 24 лютого 2022

З метою офіційного підтвердження співпраці зацікавлені сторони укладають між собою договір. Це стосується також біженців з України, що мають намір влаштуватись на роботу в Польщі. Дізнайтесь про особливості працевлаштування в Польщі, види договорів та важливі аспекти кожного з них.

Робота в Польщі після 24 лютого 2022 року

Який вигляд має процедура прийняття біженця на роботу?

Війна в Україні стала причиною складного становища багатьох українців. Почавши з 24 лютого, Польща зустрічає біженців, що шукають безпечного місця. У цій ситуації важлива будь-яка допомога. Польща, приймаючи найбільшу кількість людей, ухвалила спеціальний закон, який полегшує в’їзд, перебування і працевлаштування для осіб, що перетнули українсько-польський кордон після початку війни. Так, зокрема, під час пошуку роботи від українців не вимагатимуть жодних дозволів – достатньо обрати вакансію і зв’язатись з роботодавцем. Ті роботодавці, які бажають найняти громадян України, можуть повідомити про це найближчий центр Служби зайнятості, подати заявку на урядовому сайті pomagamukrainie.gov.pl, додати вакансії на портал з пошуку роботи (https://www.aplikuj.pl/).

Після успішної співбесіди, з’ясування усіх деталей і підписання договору роботодавець зобов’язаний повідомити Службу зайнятості про прийом на роботу біженця з України. Для цього готується заява, у якій вказується інформація про компанію/підприємця (назва або ім’я, адреса реєстрації або місце проживання, контактні дані, ідентифікаційний номер (NIP та REGON або PESEL), реєстраційний номер, опис діяльності), інформація про працівника (ім’я та інші персональні дані, громадянство, дані паспорта або іншого документа), а також інформація про роботу (вид укладеного договору, зміст роботи).

Як Служба зайнятості працює з біженцями та роботодавцями?

Центри Служби зайнятості також допомагають біженцям з України. Їхнє завдання полягає в тому, щоб надати громадянам України необхідну консультацію і допомогти знайти роботу. Пошук вакансій відбувається через Центральну базу даних вакансій та частково інші сервіси, до яких всі зацікавлені користувачі також мають доступ. Натомість роботодавців Служба зайнятості заохочує додавати вакансії. Про пропозиції з роботою для біженців, зокрема для жінок, можна повідомити за допомогою електронної пошти, телефону чи під час особистого візиту.

Договори для працевлаштування в Польщі

Які особливості трудового договору?

Закон про допомогу біженцям з України, що набрав чинності 12 березня, передбачає, що українські біженці, які отримали право на тимчасове перебування в країні, автоматично отримують доступ до ринку праці. Для підтвердження вступу у трудові відносини необхідно підписати один із видів догорів: трудовий договір, договір доручення або договір підряду. Будь-який договір у цьому випадку повинен бути укладений в письмовій формі.

Як вказують експерти порталу Aplikuj.pl (https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/2646/praca-dla-ukraincow-rynek-pracy-dla-uchodzcow-z-ukrainy), саме трудовий договір (umowa o pracę) є найвигіднішим для працівників, і зазвичай саме цього очікують шукачі роботи від компанії/роботодавця. Трудовий договір гарантує постійне і чітко визначене працевлаштування, а також додаткові пільги – оплачувану відпустку, соціальний пакет тощо. Всі зобов’язання щодо оплати (внесення) податків покладаються на роботодавця. Інші вагомі переваги – це захист перед звільненням для вагітних жінок, гарантія отримання заздалегідь визначеної заробітної плати.

Що передбачає договір доручення?

Договір доручення (umowa zlecenie) – це ще одна поширена форма фіксації взаємних зобов’язань між роботодавцем і працівником. Цей вид договору укладається на певний термін, протягом якого працівник зобов’язується виконати конкретну послугу. Головні особливості договору доручення – це високий рівень свободи в аспекті організації роботи, відсутність погодинного визначення роботи та безпосереднього нагляду з боку роботодавця, щонайменше мінімальна погодинна ставка (19,70 злотих/год). Зміст договору повинен описувати: сторони, між якими укладається договір, дату початку та закінчення роботи, предмет замовлення (точний опис), розмір винагороди. Зазвичай такі договори застосовуються для послуг аутсорсингу у сфері ІТ, бухгалтерської чи юридичної справи. Спеціалістів із цих галузей шукають роботодавці на https://www.aplikuj.pl/.

Що таке договір підряду?

Договір підряду (umowa o dzieło) стосується одноразового акту виконання роботи, метою якого є досягнення наперед визначеного результату. Через це такий договір іноді називають «договором результату». Ця форма працевлаштування не передбачає підпорядкування роботодавцю, а також не є підставою для відрахувань податків на користь Управління соціального страхування (ZUS) – застосовується лише податок на дохід. Предметом договору підряду може бути, наприклад, виготовлення конкретної одиниці меблів, створення вебсайту і т. п. Тобто, йдеться про створення, модифікацію, ремонт об’єкту, або надання послуги, що завершується конкретним результатом. Роботодавець застосовує принаймні мінімальну ставку погодинної оплати праці.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.