Яке сьогодні, 8 березня, свято: День ескалаторів і Міжнародний жіночий день

Цього дня народилися українські співаки Макс Барських і Михайло Грицкан

Календар, свято, цей день в історії, дата, 8 березня
А ще в цей день - День по батькові і День землевпорядника

Сьогодні, 8 березня, православна церква України відзначає день пам'яті великомученика Федора Тирона. В цей день святкують іменини Олексій, Дем'ян, Клим, Кузьма, Михайло, Микола, Ян, Матрона. До кінця року залишається 298 днів. А віряни уважно стежать за погодою: якщо в цей день побачити павука - весна буде рання.

8 березня - яке сьогодні церковне свято

День пам'яті великомученика Федора Тирона

Ікона священномученика Федора Тирона.
Ікона священномученика Феодора Тирона.

Святий Мученик Феодор Тирон був воїном в місті Аласія в Понтійській області Римської імперії. Прізвище Тирон вказує на те, що він був новобранцем.

Воїна Теодора привели до градоначальника Публія, де було вирішено кинути його в темницю, щоб він там помер голодною смертю. Через якийсь час Теодора Тирона знайшли живим та здоровим. Градоначальник знову запропонував Теодору принести жертву ідолам та він відмовився. Його знову було віддано на тяжкі тортури.

В цей час йому з'явився Христос і підкріпив його сили. Через певний час Теодора Тирона ще раз привели до правителя міста й останній раз просили зректися віри в Христа, проте воїн Теодор безстрашно сповідував віру у воскреслого Господа. За це Мученика засудили на спалення. Він мужньо зайшов у вогонь і з молитвою віддав свою душу Богу близько 306 року.

В пам'ять про цю подію Православна церква особливо вшановує Великомученика Теодора Тирона в першу суботу Великого посту. 

8 березня - яке сьогодні свято в Україні

День землевпорядника України

В 2025 році День землевпорядника України припадає на 8 березня.
В 2025 році День землевпорядника України припадає на 8 березня.

День землевпорядника - відзначається в Україні щорічно у другу суботу березня з 1999 року. Дата була заснована Указом Президента № 1556/99, яким підтримали ініціативу Державного комітету України з земельних ресурсів і Спілки землевпорядників України.

Землевпорядники слідкують за тим, щоб земля використовувалась раціонально і ефективно. В Україні професія землевпорядника завжди користувалася повагою, адже присвячена безцінному скарбу країни - її землі. Саме землевпорядники провадили в Україні земельну реформу.

8 березня - яке сьогодні свято в різних країнах світу

Міжнародний жіночий день

Міжнародний день боротьби за права жінок рішенням ООН від 1977 року є міжнародною датою, яку щорічно відзначають 8 березня.
Міжнародний день боротьби за права жінок рішенням ООН від 1977 року є міжнародною датою, яку щорічно відзначають 8 березня.

Міжнародний день боротьби за права жінок є найвизначнішим із феміністичних свят і розпочинався як політичне свято. Протягом XX століття він відзначався в СРСР та країнах соцтабору як державне свято. 

Уперше цей день відзначили 28 лютого 1909 року в США з ініціативи Соціалістичної партії Америки, як Національний день жінки. 19 березня 1911 року в Австро-Угорщині, Данії, Німеччині й Швейцарії уперше відбувся Міжнародний жіночий день, який протягом наступних кількох років відзначався в різні дні наприкінці лютого чи на початку березня.

З початку 1920-х років у СРСР затвердилась дата 8 березня, оскільки саме в цей день 1917 року з демонстрації робітниць почалась Лютнева революція. В 1977 році, рішенням Організації Об'єднаних Націй, отримав статус міжнародного дня з повною назвою - Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.

День імені по батькові

8 березня проводиться День по батькові.
8 березня проводиться День по батькові.

Середні імена або по батькові почали користуватися популярністю серед заможних сімей наприкінці 1700-х років. Проте в тих же західних країнах зазвичай немає імені по батькові. Аристократичні сім'ї на Заході дедалі частіше почали давати своїм дітям два імені. 

В Україні існує традиція називати синів та донечок іменами дідусів чи бабусь, а також батьків. Звідси зрештою імена на кшталт "Сан Санич" - від Олександр Одександрович, коли чоловіка було названо в честь батька, а можливо й діда.

День ескалаторів 

День ескалаторів в Японії святкують 8 березня.
День ескалаторів в Японії святкують 8 березня.

Перше згадування ескалатора відбулося у 1859 році, коли винахідник Джуліан Найт запатентував концепцію механічних сходів. Перший же ескалатор, що нагадував сучасний, з'явився у 1899 році.

В Токійському метрополітені - одна з найбільших у світі мереж ескалаторів. Тільки в одній станції може бути до 60 ескалаторів. В Японії ескалатори і ліфти мають особливе місце у культурних традиціях. Наприклад, під час екстрених ситуацій, таких як землетруси, японці навчені стояти рівно і тримати руки на поручнях - це допомагає зберігати баланс.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube