В цей день народилися український легкоатлет Сергій Бубка та австралійський письменник і меценат Нік Вуйчич - свята, церковні та народні традиції на понеділок, 4 грудня
У понеділок, 4 грудня, українці відзначають Тиждень права, а православна церква шанує пам'ять мучениці Варвари Іліопольської. Іменини сьогодні святкують Олександр, Олексій, Анастасія, Варвара, Василь, Геннадій, Дмитро, Катерина, Іван, Кіра, Микола, Юлія.
Християни святкують церковне свято 4 грудня на честь преподобної мучениці Варвари Іліопольської. Варвара народилася у місті Іліополі (Сирія) наприкінці III століття сім'ї знатних язичників. Після смерті матері батько збудував вежу-замок і ув'язнив туди свою дочку, щоб вона не спілкувалася з християнами.
Часто Варвара сиділа біля вікна і милувалася світом. Їй дуже хотілося пізнати, хто створив таку красу. А тим часом батько мріяв видати її заміж. Завівши з нею розмову про заміжжя, отримав відмову, на що вирішив дати дочці дозвіл залишати замок для спілкування з подругами. Він сподівався, що вони зможуть навчити непокірну дочку.
Якось, під час перебування батька у подорожі, Варвара познайомилася з християнками, які їй і розповіли про Творця. Невдовзі вона прийняла хрещення і вирішила присвятити своє життя Ісусу Христу.
Дізнавшись про це, батько вирішив зарубати її, але Варвара змогла втекти та сховатись у горах. Батько зумів знайти дочку та повернути додому. Вранці він привів її на суд до правителя міста, який намагався навчити дівчину зректися християнства. Але її воля була непохитною. Ні тортури, ні катування не змогли зламати дівчину, тому Варвара була ув'язнена до в'язниці. Вранці на тілі мучениці не залишилося й сліду від тортур. Піддана новим катуванням, Варвара була власноруч обезголовлена батьком.
Варварин день називали бабиним святом. Усі жінки цього дня не займалися жодною роботою вдома, окрім готування. На стіл готували різні солодкі страви - вареники, пироги з маком, печиво. Жінки присвячували день рукоділлю та пліткам. Чоловіки цієї дати варили пиво і смажили рибу.
В Україні, починаючи з 2008 року тиждень, який містить у собі 10 грудня - День прав людини, офіційно вважається тижнем права. Саме у цей день Генеральною Асамблеєю ООН було прийнято у 1948 році Загальну декларацію прав людини.
Для цього заздалегідь планується проведення масштабних заходів, у яких працівники органів влади, юридичних установ, закладів освіти та громадського сектору проводять роз’яснювальну роботу.
У деяких органах виконавчої влади проводяться екскурсії для дітей різного віку. Також у закладах середньої освіти читають лекції про заходи, які учні можуть зробити для того, щоб запобігти булінгу та дискримінації за будь-якими ознаками.
Подібні лекції та бесіди з питань захисту прав людини проводяться в установах виконання покарань, військових частинах, серед учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб.
Працівники банківської сфери 4 грудня кожного року відзначають Міжнародний день банків. Він був запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 2019 році на підставі прийнятої резолюції 74/245. Таким чином відзначається суттєвий внесок світових банків у покращення рівня доходів і умов життя різних національних спільнот.
Важливим фактором є участь фінансових установ в довгостроковій Програмі стійкого розвитку. Ключові засади цієї програми - подолання бідності, соціальної та майнової нерівності, боротьба з глобальними проблемами екології. Банківські структури інвестують фінансові кошти в реалізацію довгострокових проєктів світового масштабу, не зважаючи на нестабільність і мінливість світової фінансової системи.
Міжнародний день гепарда відзначається щорічно 4 грудня. Задля привернення уваги широкого загалу і світового суспільства до проблеми можливого зникнення виду Фонд збереження гепардів (Cheetah Conservation Fund) запровадив святкування цього дня. Він закликає збирати та розповсюджувати інформацію про охорону дикої природи та брати участь в благодійних проєктах, що допомагають збирати кошти для збереження вразливих видів диких кішок.
Раніше ареалом проживання гепардів була практично вся територія африканського континенту і значна частина Азії. В результаті сільськогосподарської та промислової діяльності людини популяція цих тварин суттєво скоротилася, а місцями була повністю винищена. Таким чином постало питання про надання гепардам статусу виду, що зникає, та забезпечення збереження виду.
День "Давайте обіймемося" відзначається 4 грудня. Обійми - це чудовий спосіб висловити свою любов і підтримку, а також вони можуть змусити вас почуватися добре.
Вважається, що слово "обійми" походить від давньоскандинавського слова "hugga", що означає "втішати", або від німецького слова "hegen", що означає "плекати або виховувати". Протягом століть акт обіймів був фундаментальною формою людського самовираження, що виходила за межі культурних кордонів і символізувала любов, підтримку та солідарність.
День печива відзначається 4 грудня. Перше печиво приготували в Персії в 7 столітті і спочатку воно не було солодким. Ласощі потрапили до Європи через мусульманське завоювання Іспанії і були поширені серед різних верств населення, від королівської кухні до вуличних торговців вже до 14 століття.
Частина індійських земель на яких вирощувалась цукрова тростина перейшла у володіння Великобританії, звідти цукор поширився по всій Європі та став частиною цього кондитерського виробу. Печиво не тільки самостійний десерт, але й чудова основа для різноманітних чізкейків, слоєних десертів.
День шкарпеток відзначається 4 грудня. Слово "шкарпетка" (Sock) може походити як з латинської, так і з грецької мов. Найстарішою з відомих пар шкарпеток 1600 років, вони були розкопані наприкінці 19 століття у могильниках стародавнього Оксиринху, грецької колонії на Нілі у центральному Єгипті. Стародавні римляни теж використовували робочі шкарпетки зі своїми сандалями. Протягом століть шкарпетки виготовлялися з різних матеріалів.
Національний день шкарпеток у США - це день, коли відзначають найрідкісніші шкарпетки, яким вдалося окремо сформувати власну пару, і, можливо, вони сумують за рідними шкарпетками. 82% юнаків носять подібні нестандартні шкарпетки хоча б раз на тиждень.
4 грудня 1949 р. - Джеффрі Леон Бріджес - американський актор кіно і телебачення, кінопродюсер. Лауреат премій "Оскар" та "Золотий глобус" за найкращу чоловічу роль у фільмі "Божевільне серце".
4 грудня 1963 р. - Сергій Назарович Бубка - радянський та український легкоатлет. Герой України Доктор наук з фізичного виховання та спорту. Перша у світі людина, яка стрибнула з жердиною понад шість метрів. Чемпіон Олімпійських ігор 1988 року в Сеулі зі стрибків із жердиною. Президент Національного олімпійського Комітету України.
4 грудня 1982 р. - Ніколас Джеймс Вуйчич - австралійський письменник і меценат, мотиваційний оратор, народжений із синдромом тетраамелії - рідкісним спадковим захворюванням, що призводить до відсутності всіх чотирьох кінцівок. "Моя місія - це допомогти людям знайти свій шлях у житті", - каже він.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.