В цей день народилися американський актор Жан-Клод Ван Дамм та українська співачка Світлана Лобода - свята, церковні та народні традиції на середу, 18 жовтня
У середу, 18 жовтня, православні вшановують пам'ять святого Луки, якого вважають автором чотирьох євангелій. Інші назви свята: "Лука", "День святого Луки", "Лука голодний". Іменини сьогодні святкують Йосип, Юлій, Лука, Марина, Злата, Юліана, Гаврило, Давид, Юліан, Семен.
18 жовтня православна церква згадує святого апостола та євангеліста Луку. Лука був одним з 70 учнів Христа, так званого "другого кола апостолів". Спочатку Христос відібрав 12 учнів, а потім, напередодні Своїх страждань, відібрав ще 70, яких благословив розповсюджувати християнство світом.
Відомо, що Лука був лікарем апостола Павла, який став його вчителем та другом на все життя. Лука бачив на власні очі Ісуса Христа, але був "у другому колі" учнів, на відміну від свого вчителя - апостола Павла, який не бачив Христа за часи його життя. Павло страждав хворобою очей, а Лука по милості Божій лікував його. І хоча остаточно вилікувати не міг попри усі молитви та зусилля, але Павло жодного разу не докоряв своєму лікарю. Бо вважав, що все це - заради спасіння самого Павла, бо страждання очищують душу християнина.
Лука мав найкращу освіту на ті часи та дуже любив слухати свого вчителя, терпів з ним усі гоніння і страждання. Мудрі слова апостола Павла євангеліст Лука ретельно записував, намагаючись зберегти точність та максимальну історичність. За таку ревність Господь благословив, аби саме книги святого Луки (Євангеліє від Луки та Діяння святих апостолів) увійшли до Біблії.
У день Луки вранці люди вирушали до церкви, щоби помолитися апостолу за благополуччя в сім'ї. За допомогою до святого також зверталися рибалки та городники.
За традицією, головною стравою цього дня була цибуля. Вважалося, якщо з'їсти 18 жовтня щось цибульне, це захистить від недуг та застуди на цілий рік.
Всесвітній день гітари відзначають 18 жовтня. Це всесвітнє свято, присвячене гітарі, інструменту з багатою історією та чарівним звучанням. Цей день об’єднує ентузіастів, музикантів і шанувальників гітари з усього світу, щоб відсвяткувати культурне значення, універсальність і радість, яку цей інструмент приносить як слухачам, так і виконавцям.
Гітара - це не просто інструмент, це мандрівник у часі. Своїм корінням сягаючи понад 4 000 років, вона була свідком еволюції цивілізацій, співаючи серенади королям у величних палацах і втішаючи мандрівників під зоряним небом. Її універсальність не має собі рівних, знаходячи місце у вогненній пристрасті фламенко, душевній напрузі блюзу, енергійних ритмах року та ніжних ритмах акустичних балад.
Всесвітній день гітари був заснований у 2021 році з ініціативи відомого грецького гітариста, композитора, диригента і професора Йоргоса Фудуліса. Підтриманий ЮНЕСКО та численними престижними міжнародними інституціями, цей день визнаний усіма країнами-членами ООН і відзначається в усьому світі щороку 18 жовтня. Перше офіційне святкування відбулося в понеділок, 18 жовтня 2021 року.
Кожен рік 18 жовтня відзначається неофіційне свято - Міжнародний день краватки. Незважаючи на статус, подія набирає все більше популярності в усьому світі.
Започаткували цей захід в Хорватії, адже краватка вважається саме хорватським виробом. Краватка була елементом традиційної військової форми, стримуючи комір сорочки. Ці "шарфи" виготовляли з різних тканин, прикрашали вишивкою, їх носили звичайні солдати та офіцери (більш вишукані варіанти з шовку чи тонкої бавовни).
Хорватські вояки брали участь у Тридцятилітній війні, з тих часів краватка стала поширюватися по Європі (середина XVII сторіччя). При французькому дворі краватка стала модним предметом гардеробу та символом елегантності у буржуазії приблизно у 1650 році. Так у французькій мові з’явився вираз "à la Croate". Предмет таку назву і отримав, адже cravat - у перекладі з французької "хорват".
Міжнародний день легінсів, що відзначається щороку 18 жовтня, - це данина поваги одному з найзручніших і найуніверсальніших предметів одягу. Від своїх витоків як потреби в додатковому теплі до еволюції як модного явища, легінси стали цілорічним елементом гардеробу багатьох людей.
Легінси, які колись були просто необхідністю, що забезпечувала додатковий шар тепла, трансформувалися протягом десятиліть. Вони набули популярності в 1950-х і 1960-х роках як стандартний елемент гардеробу і як необхідна річ для тренувань. Завдяки вдосконаленню дихаючих матеріалів, текстур, дизайнів та принтів розпочалася сучасна ера легінсів.
Міжнародний день легінсів - це не лише день носіння легінсів, а й пропаганда бодіпозитиву та визнання їхньої універсальності. У цей день ентузіастів заохочують з гордістю носити свою улюблену пару, ділитися своїми образами в соціальних мережах, використовуючи хештег #LeggingDay, і навіть ходити на шопінг, щоб придбати більше. Заснований компанією Fabletics у 2019 році, цей день відзначає легінси як цілорічний елемент стилю, особливо під час офіційного сезону легінсів.
18 жовтня щорічно проводиться День європейського бобра. Європейський, або євразійський, бобер колись давно був поширений в Євразії, але заради хутра на тварин полювали майже до їх знищення. На межі XX сторіччя з восьми реліктових популяцій бобрів у Європі й Азії залишилося тільки 1200 особин. Пізніше ці види були повторно заселені на території свого колишнього середовища проживання, а також на територію Іспанії, Англії, Скандинавії та декількох регіонів Монголії та Китаю.
Цей день - гарна нагода нагадати людям про проблему винищення тварин. Греблі, які будують бобри, створюють болотисті заплави та допомагають нівелювати збитки від засухи. Такі заплави відрізняються різноманітною рослинністю, яка переробляє вуглекислий газ на кисень.
Кожен рік 18 жовтня проводиться Всесвітній день менопаузи з метою закликати всіх жінок підготуватися до цього періоду та вжити заходів, аби не зіткнутися з проблемами чи хворобами. Жіночий організм - складна система, яка регулюється своїми правилами та здатна на такі дива, як народження дитини. Стадія, коли жінка здатна народжувати, з емоційної та фізіологічної сторони найбільш здорова.
Менопауза - період, коли функція дітонародження згасає, і дуже часто у цей період жінки можуть відчувати погіршення самопочуття, психологічні та емоційні проблеми. Це не дивно, слова "менопауза" чи "клімакс" викликають страх, асоціюються у багатьох жінок зі старістю, занепадом краси.
В Україні жінки звикли святкувати день 8 березня, тому не всі ще чули про існування відносно нового свята в жовтні - Міжнародного дня жіночого щастя. Цей день відзначається щорічно 18 жовтня.
Свято покликане підвищити у всьому світі рівень жіночої обізнаності щодо депресії та способів її подолання. Вважається, що жінки вдвічі частіше, ніж чоловіки, страждають від депресивних станів. Жіноча депресія погіршує не лише життя жінки, але й життя її сім’ї, руйнує стосунки та кар’єру, негативно впливає на працездатність і, як наслідок, навіть на економіку країни в цілому.
Міжнародний день жіночого щастя - дуже молоде свято, тому в Україні воно поки що не має усталених звичаїв. Але ми можемо брати за приклад традиції, що вже склалися у інших країнах.
Неофіційне свято - День без бороди - кожен рік відзначається 18 жовтня. Саме цей захід переконує чоловіків дістати бритву та зробити своє обличчя гладеньким, як у немовляти. Незважаючи на те, що в останній час чоловіча борода знаходиться серед модних трендів і чоловіки відрощують на обличчі рослинність, щоби додати своєму вигляду мужності і брутальності, гладка шкіра ще має поціновувачів.
Час і мета заснування цього заходу невідомі, так само, як і його творець. Але проводиться він напередодні ще однієї ініціативи, No Shave November - місяця без гоління, яка присвячена боротьбі с чоловічими видами раку (рак простати чи яєчок). Тому, навіть якщо хтось не є фанатом щоденного гоління, 18 жовтня - гарна нагода поголитися та підготуватися до Листопада без гоління.
Починаючи з 2018 року 18 жовтня проводиться європейський День паперового пакету. Ця ініціатива стартувала завдяки платформі "Паперовий пакет" з метою підвищити обізнаність громадськості про ефективну та екологічно чисту упаковку, яка сприяє боротьбі з забрудненням довкілля та змінами клімату.
Все частіше споживачі обирають екологічно безпечний спосіб життя, тому що у сучасному світі доводиться стикатися з глобалізацією, зміною клімату, нестачею сировини. Саме відмова від поліетиленових пакетів - перший крок до відповідального способу життя.
18 жовтня 1960 р. - Жан-Клод Ван Дамм - американський актор, режисер, сценарист, постановник бойових сцен та продюсер бельгійського походження. Культурист, майстер бойових мистецтв.
18 жовтня 1956 р. - Мартіна Навратілова - чехословацька і американська тенісистка, колишня перша ракетка світу в одиночному і парному розряді.
18 жовтня 1987 р. - Закарі Девід Олександр Ефрон - американський актор, відомий за фільмами з серії "Класний мюзикл", фільмам "Щасливчик", "Цей незручний момент", "128 ударів серця за хвилину", "Тату знову 17", "Старий Новий рік", "Гарний, поганий, злий", а також по ролі у телесеріалі "Вічне літо".
18 жовтня 1982 р. - Світлана Сергіївна Лобода, також відома як LOBODA, - українська співачка, автор пісень. Заслужена артистка України. За час кар'єри Лобода досягла міжнародного успіху у країнах Східної Європи. Найбільш популярні пісні у її виконанні - "Твої очі", "Випадкова", "До чорта любов", "Рідний", "SuperSTAR".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.