Яка перспектива кримінального переслідування Порошенка: експерти дали прогноз

Сьогодні суд залишив у силі «особисте зобов'язання», як запобіжний захід

Яка перспектива кримінального переслідування Порошенка: експерти дали прогноз

Апеляційний суд Києва 11 лютого прийняв до розгляду скарги на запобіжний захід п'ятому президенту України Петру Порошенку (у справі про постачання вугілля з окупованих територій). Журналісти Інформатора на місці стежили за тим, як розвиваються події.

З раннього ранку 11 лютого Солом'янська площа столиці опинилася у щільному кільці співробітників поліції та Нацгвардії. Втім, прихильників Петра Порошенка це не зупинило. У результаті біля стін суду до початку робочого дня зібралося кілька тисяч мітингувальників, частина проїжджої частини виявилася закритою для транспорту.

Яка перспектива кримінального переслідування Порошенка: експерти дали прогноз 1

Сам п'ятий президент Петро Порошенко прибув до будівлі суду вчасно і перед тим, як увійти всередину для участі у розгляді суддею клопотань, виступив із невеликої сцени перед присутніми. Він подякував усім «за потужну підтримку», після чого звинуватив владу у переслідуванні його політичної сили та у репресіях. А також повідомив, що «судді побоюються можливої ​​відповідальності та не хочуть приймати політично мотивовані рішення під тиском Офісу президента» у цій справі.

У результаті, після кількох годин розгляду аргументів сторін, суд залишив усе, як було, не знайшовши ні аргументи захисту, ні заперечення сторони звинувачення достатніми для зміни запобіжного заходу для Порошенко.

«Постанова слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 19 січня 2022 року, якій відмовлено у клопотанні… Про застосування стосовно Порошенка Петра Олексійовича запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою та застосовано стосовно підозрюваного Порошенка Петра Олексійовича запобіжний захід процесуальних обов'язків… в межах строку досудового засідання до 19 березня 2022 року залишити без змін», – заявив суддя київського Апеляційного суду.

Яка перспектива кримінального переслідування Порошенка: експерти дали прогноз 2

Таке рішення суду мітингувальники на вулиці зустріли хоч і без особливого ентузіазму, але й без гучного обурення. «Силовики» в оточенні очевидно видихнули – передумов для вуличних зіткнень 11 лютого у Києві не виникло. Навіть незважаючи на кілька запалених чорних та червоних фаєрів, які деякий час диміли та горіли досить яскраво. А потім погасли і виявилися викинутими в сміттєву урну на тротуарі.

***

… Схоже, що і всю цю «вугільну справу» чекає приблизно той самий результат: багато шуму на початку і тихе поступове завершення без привернення уваги.

Інформатор зібрав кілька експертних думок щодо перспектив судового переслідування п'ятого президента, і як це може позначитися на політичному реноме президента шостого.

Політологиня Олеся Яхно у коментарі Інформатору зауважила, що рішення Апеляційного суду цілком очікуване. І навряд чи суд скасовував би запобіжний захід для Петра Порошенка повністю (як вимагали його адвокати), «оскільки це свідчило б про повну фейковість усієї справи», але також навряд чи апеляційна інстанція посилила б обраний захід (як вимагала сторона звинувачення), оскільки це посилило б опозицію і дала б привід до нових аргументів про політичне замовлення справи та про переслідування опозиції.

Яхно

«Я не бачу перспектив для якоїсь трансформації цієї справи на щось справді серйозне і перспективне. Вважаю, що початковим задумом було: створення картинки для медіа, яка б «пов'язала» Порошенка та Медведчука – як вони разом приходять на допити, як вони виправдовуються у тому, що закуповувалося вугілля на окупованих територіях. Загалом, метою було створення довгограючого проєкту з формування громадської думки «Медведчук та Порошенко».

Але як уже цілком ясно, ця задумка зазнала краху. Існує маса юридично бездоганних способів для Порошенка уникнути таких спільних із Медведчуком допитів. Є лазівки в чинному законодавстві для фігурантів цієї «вугільної справи» взагалі не співпрацювати зі слідством, причому без жодних юридичних наслідків для себе», - зазначає Олеся Яхно.

На думку експертки, справа також не має і політичної перспективи. Оскільки на сьогоднішній момент будь-які різкі рішення влади щодо Порошенка неминуче посилюватимуть його електоральну базу, і це як мінімум.

«Активістам «Європейської солідарності» загалом вдалося сформувати і у світі, і в Україні суспільне сприйняття цієї ситуації, саме як з політичної розправи влади з опозицією. І тепер, якщо сторона звинувачення намагатиметься домогтися посилення запобіжного заходу для підозрюваного, то це лише додасть у підсумку Петру Порошенко кілька додаткових відсотків у рейтингу. І стільки ж забере у рейтингу Зеленського та його партії. Але й просто відмовитися від розслідування справи вони вже не можуть – це одразу поховає політичні перспективи влади та висловить політичне замовлення у справі.
Тому я думаю, що «справа Порошенка» повільно і поступово спускатиметься на гальмах, без жодних наслідків для фігурантів», - додала Олеся Яхно в коментарі Інформатору.

На її думку, на сьогодні влада обрала максимально раціональну лінію поведінки в суді і приймає досить розумні рішення, не прагнучи більш активного судового розгляду «вугільної справи».

Політичний експерт Олег Саакян погоджується з колегою і вважає, що ця ситуація в довгостроковій перспективі не принесе політичних дивідендів президенту Зеленському. Але й п'ятий президент Порошенко у короткостроковій перспективі також навряд чи вже зможе вичавити політичні бали з цієї ситуації.

Саакян

«Якщо розгляд справи про постачання вугілля завершиться в суді виправдувальним вироком для Петра Порошенка, то це буде негайно піднято ним на щит, і на адресу Зеленського посипляться звинувачення в непрофесіоналізмі – з боку симпатиків чинної влади, які все більше розчаровуватимуться в «слугах народу». А з боку опозиції неминуче звучатимуть звинувачення у політичному замовленні справи. Тобто, можна зробити попередній висновок щодо політтехнологічної безперспективності ситуації, судової справи стосовно Петра Порошенка. Оскільки він потрапляє у досить привабливу для політика позицію win-win – у будь-якій системі рішень та розвитку «вугільної справи». І саме з цієї причини для влади зараз найвигіднішим буде тихе її завершення – без остаточних юридичних наслідків для високопоставленого фігуранта, які він може легко перетворити на політичні бали для себе, і зробити це у короткостроковій перспективі», - розповів Інформатору Олег Саакян.

Спочатку це судове засідання планувалося на 28 січня об 11:00. Потім суд переніс розгляд апеляції, поданої адвокатами Петра Порошенка.

Раніше Інформатор також повідомляв, що адвокати п’ятого президента оскаржили попереднє рішення Печерського суду, який відпустив Петра Порошенка під особисте зобов'язання.

Також писали про те, чим обернеться кримінальне переслідування Порошенка. для представників влади та для суспільства.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube