Нові реактивні дрони Shahed-238, які Росія почала активно використовувати, летять утричі швидше за попередні моделі та недосяжні для більшості ПЗРК. Волонтер Ігор Чернецький зібрав поради експертів щодо того, як протидіяти цій загрозі
Після масованої атаки вночі 9 липня, під час якої Росія запустила понад 700 "Шахедів", Україна стикається з новим викликом - застосуванням ворогом реактивних ударних безпілотників нового покоління Shahed-238 (Герань-3). Про це повідомляє волонтер та засновник реабілітаційного центру "Бандерівський схрон" Ігор Чернецький, який зібрав до купи дані військових експертів та аналітиків.
Чернецький зібрав все, що відомо про ворожий Shahed-238. Це нова версія іранського дрона, що має реактивний двигун Tolou-10/13 та здатен розвивати:
Дальність польоту може сягати 2500 км, а бойова частина - до 90 кг. Практична висота - понад 9 км, що робить Shahed-238 недосяжним для більшості ПЗРК.
Мобільні вогневі групи з ПЗРК та великокаліберною стрілецькою зброєю практично безсилі проти нової моделі. Натомість залучення дорогих систем типу Patriot (вартість ракети - $3-4 млн) чи IRIS-T ($430 тис) є економічно нераціональним - сам дрон коштує близько $150 тис, пише Чернецький.
До того ж, реактивний дрон долітає до Києва втричі швидше, ніж класичний Shahed-136 - за 40 хвилин, а не за дві години.
Росіяни застосовують триетапну модель ударів: дрони-імітації виявляють українську ППО. Після цього Shahed-238 атакують позиції ППО. Завершальна хвиля - дешевші Shahed-136 б'ють по інфраструктурі.
Також використовуються різні системи наведення: інерційна + GPS/ГЛОНАСС, електронно-оптична, пасивна радіолокаційна - для пригнічення ППО. На окремих дронах встановлюється Starlink - це дозволяє коригувати цілі й транслювати відео в реальному часі.
За словами Чернецького, експерти пропонують комплексний підхід:
Shahed-238 може стати новою тактичною зброєю Кремля - не масовою, а цілеспрямованою, проти важливих військових і критичних об’єктів. Очікується, що РФ активно застосовуватиме ці дрони вже найближчими тижнями.
"Найгірше з цього всього, що під удари попадуть усі міста західної України… на жаль, тил, у своєму широкому розумінні, перестає бути тилом", - застерігає Чернецький.
Нагадаємо, в ніч проти 9 липня Росія запустила рекордну кількість дронів Shahed - 728, а також 13 ракет (7 "Іскандерів" і 6 "Кинджалів"). Частина Shahed-ів, як уточнив Юрій Ігнат, були імітаційними. Основним ударом ворог накрив Луцьк - в повітряному просторі Волині фіксували 50 дронів і 5 ракет.
У повітряному бою ЗСУ застосовували дрони-перехоплювачі, збивши десятки цілей. Ударів зазнали щонайменше 11 областей, включно з Дніпропетровською, Київською, Сумською, Харківською та Чернігівською.
Україні терміново потрібні нові, дешевші та високотехнологічні рішення, щоб ефективно боротися з новими типами загроз, такими як Shahed-238 і "Дань-М". І готуватися до них треба вже зараз.