“Балістична ракета проти України є черговим доказом, що миру Росія точно не хоче. Путін просто щоразу плює в обличчя тим у світі, хто справді хоче відновлення миру. Його треба зупинити. Потрібно, щоб він відчував, чого коштують його хворі амбіції”
"Ми використовуємо всі засоби для захисту нашої країни, тому ми не будемо вдаватися в деталі. Але ми просто даємо зрозуміти, що ми здатні та можемо відповісти"
Світила сприятимуть успішному просуванню наших планів
Ми не завжди цінуємо тих людей, які поруч з нами, і нажаль, їх дуже легко втратити в одну лише мить. Бо жінка — це муза, вона надихає, розуміє, підтримує. Але якщо вона вже йде — то в більшості випадків назад не повертається. Ця одна помилка може розривати твоє серце багато років поспіль, а, можливо, і до кінця життя.
Українці перестали бути фаталістами, - директор Інституту соціології НАН Євген Головаха
Інституту Соціології України за вкрай складних обставин вдалося провести щорічне дослідження за найцікавішими пунктами великого тридцятирічного моніторингу і додати актуальні запитання про війну, пише "Укрінформ". Протягом тридцяти років Інститут Соціології Національної академії наук України щороку оприлюднював результати моніторингу громадської думки по сотнях показників, які показували соціальне самопочуття, настрої та мрії – портрет українського суспільства
Цьогорічне моніторингове опитування було здійснене у грудні 2022 року завдяки співпраці Інститут соціології НАН з Київським міжнародним інститутом соціології. Щоправда, воно повторює лише частину попередніх запитань - приблизно сорок п’ять з трьохсот - але показує цікаві аспекти сьогодення. Проте Євген Головаха щасливий, що унікальний соціологічний проєкт збережений і продовжується.
"Попри те, що люди збідніли, в опитуванні зменшуються негативні оцінки економічного стану. Люди краще стали оцінювати економічну ситуацію і це свідчить і про вищу оцінку держави. Очевидно це тому, що війна знизила очікування, рівень економічних запитів, зменшились суми, на які люди претендують", - зазначає соціолог.
Але найголовніше відкриття дослідження, яке здивувало науковців - українці перестали бути фаталістами.
"Там було запитання: «Чи вірите ви в те, що з людиною буде те, що на роду написано». Я це запитання придумав колись у 2001 році в рамках моніторингу українського суспільства, ініційованого адміністрацією Кучми. Мені було важливо зрозуміти ставлення суспільства до майбутнього. І цей показник дуже змінився за два десятиліття. У 2002 році більшість (57%) українців були швидше фаталістами і тільки 27% дотримувались протилежної думки. І коли люди думають, що хоч би як вони старались, все одно буде те, що «на роду написано», то чекати змін не випадає. Зараз істотна більшість (понад 59%) опитаних вірять у здатність людини змінювати долю, - говорить Євген Головаха.
Ще одне відкриття є в новому дослідженні. Рівень соціального цинізму в Україні завжди був досить високий, хоча і коливався, українці вважали, що більшість людей аморальні. І цей показник сьогодні знизився! Хоча все ж домінантною лишається твердження, що більшість людей здатні на нечесні вчинки, якщо за ними не будуть суворо наглядати. Але рівень довіри до інших збільшився. Люди почали вважати, що люди, які допомагають іншим, роблять це щиро.
І найголовніше, на що звертають уваги соціологи-автори дослідження, - це позитивні очікування. І в українців вони є. Більшість людей розраховує на краще. 56% людей кажуть, що вони впевнені у своїх силах. Ще 75 відсотків впевнені у перемозі України.
Раніше ми писали, у яких сферах життя на думку українців покращилася ситуація. Також українці відповіли, чи готові до тривалих блекаутів.
Як писав Інформатор, Українці найбільше довіряють Збройним силам України. За останній рік (між груднем 2021 і груднем 2022 років) рівень підтримки зріс із 72% до 96% відповідно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.