“Балістична ракета проти України є черговим доказом, що миру Росія точно не хоче. Путін просто щоразу плює в обличчя тим у світі, хто справді хоче відновлення миру. Його треба зупинити. Потрібно, щоб він відчував, чого коштують його хворі амбіції”
"Ми використовуємо всі засоби для захисту нашої країни, тому ми не будемо вдаватися в деталі. Але ми просто даємо зрозуміти, що ми здатні та можемо відповісти"
Світила сприятимуть успішному просуванню наших планів
Ми не завжди цінуємо тих людей, які поруч з нами, і нажаль, їх дуже легко втратити в одну лише мить. Бо жінка — це муза, вона надихає, розуміє, підтримує. Але якщо вона вже йде — то в більшості випадків назад не повертається. Ця одна помилка може розривати твоє серце багато років поспіль, а, можливо, і до кінця життя.
Огляд української економіки, яка опинилась під впливом війни
У багатьох сферах економіка України продемонструвала дивовижну стійкість. Протягом перших двох місяців війни вдавалося більш-менш тримати під контролем курс валют, державний бюджет та інфляцію за допомогою жорстких обмежувальних заходів та фінансової допомоги з-за кордону. Але в травні кілька ударів по платіжному балансу (відновлення імпорту і недостатній приплив іноземної допомоги) змусили Національний банк України відреагувати на ризик валютної кризи радикальними методами.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Центр економічної стратегії.
Основні зміни у різних секторах економіки
ВВП впав у І кварталі 2022 року на 15,1% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року за даними Держстату. Якщо припустити незначне зростання ВВП у січні та лютому, то це означає, що у березні Україна втратила до половини ВВП.
Відновлення економіки. Опитування Європейської бізнес-асоціації (ЄБА) вказує, що, станом на 3 червня (100-й день вторгнення), 50% компаній-членів повністю функціонували. 17% компаній, які призупинили свою діяльність раніше. Зараз 63% компаній повністю виплачують заробітну плату, а деякі навіть роблять додаткові або авансові виплати.
Металургія. Ті підприємства, що залишилися в секторі після руйнування та окупації «Азовсталі», поступово відновлюються. Наприклад, найбільший виробник «АрселорМіттал Кривий Ріг» передбачив лише обмежене скорочення інвестиційного плану на найближчі 5 років – з 500 млн доларів до 420 млн доларів. Деякі компанії розпочали виробництво нових видів продукції.
Пальне та енергія. Після дефіциту пального, що виник через ракетні удари окупантів по об’єктах зберігання та виробництва пального (включаючи найбільший в Україні нафтопереробний завод у Кременчуці), уряд скасував в середині травня регулювання цін.
Середні роздрібні ціни одразу ж зросли на 22–30% залежно від виду пального, і в результаті ціни на пальне зросли, за даними Державної служби статистики, на 22,8% за місяць та 57,5% рік до року.
Сільське господарство. Результати посівної кампанії не виправдали прогнозів уряду. Кабмін очікував, що посівні площі становитимуть 80% від відповідної площі 2021 року, проте фактичний показник становив 75%.
Фермери та великі сільськогосподарські підприємства активно використовували програму пільгового кредитування, спеціально розроблену для допомоги у проведенні посівної кампанії. Банки видали 38,5 млрд гривень таких кредитів. Наступні проблеми будуть пов’язані з логістичними труднощами в процесі вивезення минулорічного врожаю, збереженням нового врожаю та достатньою кількістю пального для збирання врожаю.
Експорт різко впав у березні та показав невеликі ознаки відновлення у квітні (+4,5%). Основною причиною цього є блокада українських портів Чорного моря та логістичні проблеми. Список критичного імпорту було розширено, і споживчий попит дещо відновився після першого шокового місяця.
Даних щодо загального обсягу експорту у травні поки що немає, але експорт сільськогосподарської продукції зріс на 180% у тоннах порівняно з попереднім місяцем, згідно з даними Міністерства аграрної політики. Загалом сільськогосподарські товари та продукти становили близько 44% річного довоєнного експорту, а від початку війни ціни на зерно зросли. Очікується, що у травні обсяг експорту в грошовому виразі збільшиться. Імпорт, вірогідно, ще відновиться у травні через зняття попередніх обмежень, відновлення споживчого попиту та поступове повернення українських біженців додому.
Позитивне сальдо рахунку поточних операцій збереглося переважно за рахунок міжнародних грантів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.