Як зима вплине на хід війни між росією та Україною? Думки експертів

Як зима вплине на хід війни між росією та Україною? Думки експертів

Читать на русском

Експерти вважають, що зимову кампанію виграє той, хто здатен краще обігріти своє військо

Читать на русском
Як зима вплине на хід війни між росією та Україною? Думки експертів
Аналітики розходяться у думках, як зима вплине на темпи просування

Експерти вважають, що зимову кампанію виграє той, хто здатен краще обігріти своє військо

Розмови про те, що зима вплине на хід війни між Україною і росією, почалися ще влітку. Однак сьогодні, після звільнення від окупації Херсону та майже всієї Миколаївської області, ситуація радикально змінилася. Чого очікувати на фронті з настанням холодів, враховуючи цю вагому обставину? Інформатор зібрав думки на цю тему вітчизняних експертів та західних аналітиків. 

Особливості зимового періоду

Зима обіцяє внести суттєві корективи у ведення бойових дій – як з боку російської армії, так і з боку українських сил оборони. Зміни світлового дня, температури та погоди створять неабиякі випробування для всіх.

Про це йдеться у короткому зведенні британської розвідки, опублікованому 14 листопада Міністерством оборони Великої Британії у Твіттері.

Світловий день взимку замість літніх 15-16 годин триватиме менше 9 годин. Це призведе до меншої кількості наступальних дій і зробить фронт більш статичним, оборонним.

За таких обставин перевагу матиме та із сторін, яка буде краще забезпечена приладами нічного бачення. І навпаки – відсутність в достатній кількості таких приладів посилюватиме небажання воювати вночі, зазначається у зведенні.

Середня температура повітря знизиться з 13°С у вересні-листопаді до нуля у грудні-лютому. Військовослужбовці, яким не вистачає зимового одягу та адаптованих до зими місць для ночівлі, з високою ймовірністю постраждають від обмороження.

“Сама погода, скоріш за все, призведе до збільшення кількості опадів, швидкості вітру та снігопаду. Це створить додаткове навантаження на й без того низький моральний дух російських сил та викличе проблеми з обслуговуванням обладнання”, – вважають у британській розвідці.

Вказують там і на інші складнощі, пов'язані із зимовим періодом. Серед них:

  • скорочення приблизно вдвічі “золотої години”, протягом якої потрібно врятувати важкопораненого солдата, що значно збільшує ризик контакту з ворогом;
  • необхідність адаптування до умов зимового періоду таких базових завдань, як чищення зброї, без чого зростає ризик її несправності.

Будь-які рішення, які прийматиме російський Генштаб, частково залежатимуть від настання зими, зазначається у зведенні британської розвідки.

За будь-якої погоди

Якщо зима буде відносно теплою, а ґрунт – вологим, то бої на фронті перейдуть у великі артилерійські дуелі, вважає військовий експерт Петро Черник. А це, за його словами, – на користь українським силам оборони. 

“Якщо морози сягнуть -20°С і нижче, танки і важка техніка зможуть маневрувати, і тоді характер бойових дій залишиться незмінним. Якщо ж буде м'яка зима, тоді техніка зможе рухатися винятково дорогами, що обмежить активні бойові дії. Краще було б, якби погодні умови дали нам можливість пройти зиму у форматі великої артилерійської дуелі. Для цього потрібна відносно тепла зима, щоб ґрунт до кінця не промерзав і техніка не могла рухатися”, – говорить експерт в інтерв'ю Інформатору.

Його аргумент зводиться до того, що хоча за запасами артилерійських стволів російська армія є чи не першою у світі, у якості артилерійського озброєння українські війська починають випереджати її. Тому зовсім скоро росіяни лишаться можливості тиснути на українську армію за допомогою тактики вогняного валу. 

А за прогнозами військового експерта Олега Жданова, бойові дії взимку не стихнуть. Морозна, суха погода, на його думку, дозволить ЗСУ виконувати бойові завдання та проводити контрнаступальні дії.

“На морозі легше воювати, аніж під дощем, повірте. Тож жодної паузи не буде. В цьому й наша перевага. Навпаки, морозна, але суха, погода даватиме можливість Збройним силам України виконувати бойові завдання і проводити контрнаступальні дії”, – впевнений експерт.

 

За його словами, коли настають морози, земля робиться твердою, і здійснювати наступальні дії легше: “Якщо солдат добре одягнений, має сучасне спорядження, то які проблеми? Бойові дії можуть тривати”.

Перевагу в зимовий період, має той, хто тепліше одягне свого солдата, краще підготує пункти обігріву особового складу, доставлятиме і годуватиме гарячою їжею своїх бійців, зазначає Олег Жданов. Саме той і виграє зимову кампанію, вважає він. 

Чи все ж-таки сповільнення?

Однак серед іноземних спостерігачів популярна думка про те, що темп бойових дій взимку сповільниться. Про це ще у середині жовтня говорив екскомандувач військ США в Європі генерал Бен Годжес. Хоча взимку, на його думку, українські війська продовжать контрнаступ і тиснутимуть на окупантів, це відбуватиметься не надто активно.

Подібний прогноз міститься і у нещодавній статті The New York Times. Росія, ймовірно, продовжить атакувати українські війська, бази, інфраструктуру та електромережі, але відбудеться уповільнення військового наступу з обох сторін, вважають її автори. Зимова пауза, за словами аналітиків, може тривати до пів року. 

За цей час обидві сторони проведуть перепідготовку військ і підготуються до нового наступу в лютому. Представники адміністрації американського президента, яких цитує видання, вважають, що Україна має використати зимове затишшя для відновлення своїх оборонних та наступальних озброєнь.

Росія, кажуть вони, через проблеми з обладнанням і приплив частково мобілізованих, яких необхідно навчити, скоріш за все, теж сподівається використати зимову паузу для відновлення.

“Для України зимові умови ускладнять логістику звичайних операцій зі звільнення територій, а відсутність рослинності та інших укриттів зробить наступ з обмеженою бронетехнікою ризикованим. Водночас для росії з її деморалізованими силами та погано підготовленими позиціями зима, ймовірно, стане періодом подальшого падіння морального духу та значних втрат від відкритих ран”, – кажуть аналітики Королівського інституту.

Зима – це можливість перемогти 

Взимку Збройні сили України будуть найсильніші у порівнянні з російською армією, саме через це потрібно продовжувати воювати належним чином. Про це заявив британський військовий експерт, полковник Глен Грант в ефірі телеканалу “Еспресо”.

На його думку, Путін поспішає воювати, тому що розуміє, що часу в нього обмаль.

“Я хвилююся за те, щоб ЗСУ взимку не перестали воювати належним чином. Тому що саме взимку путінська армія буде найслабшою, тому що орки і солдати зомбі-апокаліпсису не захочуть воювати, коли на вулиці мінус 10 чи мінус 15. І саме тоді українська армія буде найсильнішою у порівнянні з російською”, – наголосив Грант.

Він вважає, що зима для української армії – це можливість перемогти рф.

“Ви не можете дати їм час на підготовку більшої кількості людей, більшої кількості техніки, час на отримання обладнання з Північної Кореї. Адже Північна Корея має мільйонну армію, а це означає, що у них є багато обладнання, яке вони можуть передати росії. Тому ви не повинні допустити, щоб у них був цей час. Наразі час має вирішальне значення, і путіну добре про це відомо”, – підсумував експерт.

Не вважають, що зима має поставити бої на паузу, і аналітики Інституту вивчення війни (ISW).

“Деяке військове обладнання потрібно адаптувати до холоднішої погоди, а брак обладнання чи боєприпасів може сповільнити просування через труднощі з логістикою, але не через зимову погоду. Зимова погода може завдати збитків погано екіпірованим російським силам в Україні. Однак добре екіпіровані українські військові навряд чи зупинять свої контрнаступи через зимову погоду і, можливо, зможуть скористатися перевагами замерзлої місцевості, коли просуватися легше, ніж у брудні осінні місяці”, – йдеться у звіті ISW.

Україна володіє ініціативою, і припинення вогню дало б кремлю паузу, якої він відчайдушно потребує, щоб відновити сили армії. Тож, в Інституті вивчення війни прогнозують, що перемога на Херсонщині не буде останньою для України – бої продовжаться на південному напрямку, у Бахмуті Донецької області та на півночі Луганської області.

“Припинення вогню взимку піде лише на користь російським силам, які скористаються цією можливістю, щоб зміцнити свою слабку оборону та продовжити кампанію геноциду, спрямовану на викорінення української ідентичності в окупованих областях”, – наголошують експерти.

І це добре розуміють в Україні. Як заявив нещодавно начальник ГУР МО Кирило Буданов, росія прагне використати зиму у якості зброї проти України для того, щоб зміцнити оборонні позиції та завадити контрнаступу ЗСУ.

Раніше Інформатор повідомляв, як можуть розвиватися бойові дії в України після звільнення Херсона.

Також ми писали про те, як зміниться ситуація з обстрілами Миколаєва після звільнення Херсона.

Ольга Чорна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.