Як відрізнити шахрайський сайт-підробку: 3 ознаки на прикладі фейкової сторінки “Ощадбанку”

За простими та зрозумілими ознаками відрізнити підозрілу пропозицію

Кібершахраї
Кібершахраї

На сторінці Ощадбанку в Facebook клієнт повідомив, що у Viber запущено рекламу, згідно з якою нібито від Ощадбанку можна отримати 6500 грн. Гіперпосилання веде на сайт, що не є сайтом Ощадбанку.

Йому відповіли, що це має ознаки шахрайства та порадили не переходити за посиланням. Щоправда Інформатор за посиланням перейшов. І знайшов там просто азбуку шахрайства. Розберемо ознаки, які мають вас насторожити, якщо ви зіткнетесь з іншими пастками зловмисників.

Діалог на сторінці Ощадбанку
Діалог на сторінці Ощадбанку

Назва сайту

Сайт Ощадбанку такий: www.oschadbank.ua. Найголовніше тут дивитись на літери після крапки. Отримати тут "ua" (Україна) можуть лише сайти, що пройшли ретельну перевірку. Лінк шахраїв закінчується на "io". Це домен верхнього рівня, виділений островам в Індийському океані. Деякі відносять домен ".io" до загальних доменів верхнього рівня (gTLD), "оскільки користувачі та веб-майстри часто вважають їх загальними (не пов'язаними з якоюсь країною)". Навряд чи державний банк України став би реєструвати якийсь сайт у такій юрисдикції. 

Торговельні марки

Вони дуже важливі для маркетологів і пишуться завжди однаково. У всіх своїх комунікаціях Ощадбанк пише свою назву одним словом. На цьому сайті ми бачимо, що орфографія назви банку інша. Шахраї, які хочуть мімікрувати під відомий бренд, дуже часто трошки змінюють правопис бренду, який наслідують. Вони це роблять для того, щоб уникнути юридичної відповідальності. Найяскравіший приклад на цьому полі підробок пара Adidas-Abibas.

Назва Ощадбанку написана не так, як це робить банк
Назва Ощадбанку написана не так, як це робить банк

Автори цього сайту намагались наслідувати кольори та дизайн додатку “Мобільний Ощад від Ощадбанку”. Але вся інформація про цей додаток розміщена на офіційному сайті банку, а не на якомусь іншому під дивною юрисдикцією.

Кнопка на сайті Ощадбанку
Кнопка на сайті Ощадбанку

Суть пропозиції

Ощадбанк як державний банк дійсно часто перераховує допомогу від держави чи міжнародних організацій. Але у цьому випадку завжди вказується автор програми. Тобто, звідки взяті ці кошти взялися. Ось, наприклад, на сторінці державної пільгової програми єОселя вказано, що програма реалізується Міністерством економіки України спільно з Міністерством цифрової трансформації України та «Укрфінжитло» за ініціативи президента України.

На сторінці єОселя на сайті Ощадбанку вказано, звідки фінансування
На сторінці єОселя на сайті Ощадбанку вказано, звідки фінансування

Якщо ви завітаєте на сайти цих організацій, ви знайдете там інформацію про цю програму. На самому сайті Ощадбанку про програму єОселя вказані всі подробиці, включно з проєктом угоди, яку укладають з позичальником. На сторінці шахраїв все дуже лаконічно та незрозуміло.

Дивна пропозиція
Дивна пропозиція

Більше того, сам формат роздачі грошей незрозуміло кому дуже дивний. Ці щедрі люди пропонують допомогу родинам з дітьми до 25 років. Це кричуща юридична неграмотність. Адже за законами України, громадяни 18 років та старші вже не зважаються дітьми.

Брак інформації про програму
Брак інформації про програму


Що буде, якщо ви скористаєтесь пропозицією шахраїв?

Натиснувши на кнопку “Подати заявку” ми потрапили на таку сторінку. Далі наша цікавість програла бій знанням про ази кібербезпеки. Ці прості правила радять не переходити за підозрілими посиланнями, щоб не впіймати на свої гаджети віруси. Їх використовують для того, щоб красти паролі від соцмереж та банківських застосунків. Вони можуть стати причиною втрати вами акаунтів чи навіть грошей.

Натиснувши на кнопку “Подати заявку” ми потрапили на таку сторінку
Натиснувши на кнопку “Подати заявку” ми потрапили на таку сторінку

Крім того, шахраї можуть попросити вас надати персональні дані, в тому числі відомості про ваші банківські картки, яку також можуть використати, щоб вкрасти кошти. 

Як раніше повідомляв Інформатор, у Львові шахрай під чужими документами відкрив шість кредитів на загальну суму 25 тисяч гривень. Але суддя Галицького районного суду пожалів його і звільнив від покарання. Це при тому, що чоловік вже був засудженим за такий самий злочин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube