Уроки у темряві. Як вчителям, батькам і дітям пристосуватись до навчання без світла

Читать на русском

До "дистанційки" додалися ще й відсутність електроенергії

Читать на русском
Уроки у темряві. Як вчителям, батькам і дітям пристосуватись до навчання без світла
Перед українською системою освіти постали нові виклики

До "дистанційки" додалися ще й відсутність електроенергії

Спочатку було багато нарікань на дистанційну форму освіти. Тепер вчителі, учні та їхні батьки перейшли до нового випробування – відключення світла. На жаль, не всі сумлінно шукають інтернет для продовження заняття, як та відома вчителька з Києва в червоній курточці. І не всі учні навіть з включеним світлом роблять уроки, як той хлопчик, що вчив матеріал в навушниках біля входу в магазин. 

“Виживає не найсильніший і не найрозумніший, а той, хто пристосовується до змін”, – казав Чарльз Дарвін. Цей вислів мають взяти за гасло всі вчителі. Адже якими б важкими часи не були, сьогодні вони наділені максимальною автономністю від МОН та інструментами для навчання. Втім, і батьки з дітьми не завжди готові боротись із викликами. Своїми проблемами вони діляться в соцмережах:

Уроки у темряві. Як вчителям, батькам і дітям пристосуватись до навчання без світла 1

Уроки у темряві. Як вчителям, батькам і дітям пристосуватись до навчання без світла 2

Уроки у темряві. Як вчителям, батькам і дітям пристосуватись до навчання без світла 3

Уроки у темряві. Як вчителям, батькам і дітям пристосуватись до навчання без світла 4

Уроки у темряві. Як вчителям, батькам і дітям пристосуватись до навчання без світла 5

Уроки у темряві. Як вчителям, батькам і дітям пристосуватись до навчання без світла 6

Як можуть допомогти учителі?

Своїм баченням щодо організації освітнього процесу поділилась заступниця директора департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти Олена Святенко. Вона виступила в етері “Суспільне. Новини”. Ось, що можуть зробити вчителі для того, щоб навчальний процес був ефективним – навіть без світла:

  • комбінувати синхронний і асинхронний режим. В першому випадку вчитель проводить онлайн-заняття разом з учнями – наприклад в Zoom. У другому – завантажує матеріал на платформу для самостійного опрацювання учнем. Батьки скаржаться на те, що деякі вчителі зловживають другим варіантом і дають надто багато матеріалу в асинхронному режимі. Це призводить до того, що учень не розуміє тему, і її доводиться пояснювати батькам. Враховуючи кількість предметів у середній школі, це стає неабияким навантаженням для дітей і дорослих. Як наслідок – педагог перекладає половину власних обов’язків на батьків. Але Олена Святенко зазначає пропорції – відповідно до положень про дистанційне навчання, синхронний режим має бути в обсязі не менше 30%. Решта може бути в асинхронному режимі. 
  • резерв годин. Його передбачає кожна навчальна програма. Вчитель може використовувати такі години на власний розсуд відповідно до того, що і на скільки якісно засвоїли діти. Взірцем може слугувати Київ, де Департамент освіти дозволив під час зимових канікул до 27 січня відвідувати шкільні консультації та наздоганяти пропущений матеріал. В разі потреби вчитель може скорегувати семестрову оцінку. А контрольні роботи за перший семестр подовжено до 1 березня 2023 року.
  • рекомендації – і МОН, і Державної служби якості освіти. Але фахівчиня підкреслює: неможливо створити однакові рекомендації для всіх закладів освіти. Діє автономія, і рішення про формат навчального процесу ухвалюється на педагогічній раді, спираючись на поради освітніх установ. А вчитель може самостійно визначити – який матеріал краще дати на самостійне опрацювання, який пояснити онлайн. Зазвичай такий формат називають змішаним. Тут Олена Святенко пояснює, як його організувати якнайкраще.

Гнучкість системи дозволяє пристосовуватись до змін швидко і адаптувати робочий процес під поточні умови, не чекаючи наказу від МОН.

Як можуть допомогти батьки та діти?

Є безліч освітніх програм і застосунків використовуються як платформа для зустрічей вчителя з класом, електронна бібліотека, месенджер. Вони поділяються на три групи:

  • “типові” –  затверджується Міністерством освіти і науки України
  • розроблені на основі “типових” – керівник закладу освіти після педагогічної наради
  • “нетипові” – Державна служба якості освіти. 

Ось які програми пропонує Міністерство освіти і науки України:

  • Всеукраїнська школа онлайн – мабуть, найвідоміша платформа для дистанційного навчання. Її запровадили ще під час карантину. Тут школярі 5-11 класів можуть отримати відеоуроки, а вчителі – рекомендації з навчання. 
  • застосунок “Вивчаю – не чекаю”. Розрахований на учнів 1-4 класу для вивчення математики та читання. Матеріал викладається за допомогою відео, а закріплюється в ході інтерактивних ігор. Його розробили організація War Child Holland та ГО “Освіторія”. Шукати тут.
  • електронні версії підручників на сайті “Інститут модернізації змісту освіти” для учнів 1-11 класів. Окрім цього, тут можна знайти словники, посібники для педагогів, методички та підручники для здобувачів професійної освіти.
  • Всеукраїнський розклад онлайн для учнів 5-11 класів. Уроки транслювали на українських каналах навесні 2022 року, а зараз записи залишились в YouTube. Щоправда, розклад складений доволі хаотично (тут), але в ньому збережені посилання на відеоуроки.
  • допомога для батьків (в тому числі й психологічна) і вчителів “Спільно до навчання”. Тут зібрані рекомендації для організації дистанційного навчання, отримання моральної, медичної та фінансової допомоги, мінної безпеки і здорового способу життя. Шукати тут
  • бот для освітян, батьків і дітей EducationUaBot. Допомагає отримати консультацію від експертів МОН, знайти школу, дитячий садок або коледж та всю необхідну інформацію. Бот доступний в Viber і Telegram
  • застосунок Unicorn School, яким можуть скористатись і вчителі, і діти. На платформу можна завантажити навчальний матеріал і опрацьовувати його – дистанційно і без доступу до інтернету. Офлайн можна користуватись понад 17 тисячами навчальних матеріалів. Процес відбувається у форматі гри. Учень має власний аватар, “прокачує” його під час навчання і здобуває за це винагороду  – не типові шкільні оцінки, а золоті монети, кристали і т.д. А батьки отримують детальну статистику щодо його успіхів. Завантажити застосунок – тут.

Нагадуємо про мапу місць з генераторами і джерелами енергоживлення – тут ви можете знайти заклад, де є змога попрацювати/повчитись, коли вимикають світло. Також читайте, як розповісти дитині про те, що Діда Мороза не існує

Ситуація зі електропостачанням

У зв'язку з воєнним станом і загрозами обстрілів МОН рекомендує трансформувати навчальний процес в дистанційний режим або тимчасово зупинити його. За словами заступника голови Офісу Президента Кирила Тимошенка, працюватимуть лише ті навчальні заклади, де облаштовані бомбосховища. З середини жовтня росія завдає масованих ракетних атак по об'єктах енергетичної інфраструктури України. Після блекаута 23 листопада відчувається дефіцит електроенергії

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.