Як вберегти гривню від знецінення та скільки можна заробити на депозиті під час війни: Незалежна асоціація банків України

Читать на русском

На всі «вільні» гривні можна купити долари

Читать на русском
Як вберегти гривню від знецінення та скільки можна заробити на депозиті під час війни: Незалежна асоціація банків України

На всі «вільні» гривні можна купити долари

Щоб зберегти свої заощадження після повномасштабного вторгнення українці почати більше скуповувати валюту. Це не дуже гарно для курсу, тому ще високий попит «давить» на курс, і дозволяє спекулянтам на цьому наживатися. Нацбанк знайшов кращий варіант зберегти накопичення – дозволив купляти на всі «вільні» гривні долари.

За вісім місяців війни 38% фінансових установ стали збитковими. «42 банки отримали прибуток у розмірі майже 24 млрд грн 26 установ отримали 16 млрд грн збитків. Зрозуміло, що банківська система сьогодні – це не про прибутки. Тільки 30% бізнесу відновили своє функціонування», - розповіла під час брифінгу у Media Center Ukraine голова Ради Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Що з курсом валют

Все буде залежати від подій на фронті. Проте, Нацбанк втримав гривню від стрімкого знецінення, а міжнародні резерви – від швидкого «проїдання». Щоб і далі підтримувати національну валюту, регулятор з 21 жовтня 2022 року запропонував українцям купувати за гривню долари за офіційним курсом Національного банку – 36,57 гривні за один долар.  

Їх потрібно буде покласти на депозит у банку. Строк такого вкладу - від шести місяців з можливістю пролонгації, але без права дострокового розірвання. Після закінчення строку депозиту долари потрібно буде продати за офіційним курсом на день продажу. Якими будуть відсотки за такими депозитами кожний банк буде вирішувати окремо.

Інформатор розповідав, що Національний банк з 1 жовтня 2022 року збільшив із 50 тис. грн до 100 тис. грн (в еквіваленті) щомісячний ліміт на купівлю безготівкової валюти. Єдина умова – її потрібно відразу розмістити на безвідкличний депозит від трьох місяців. 

За новими правилами, з 21 жовтня сума та кількість вкладів – коли купляєш долари, а через шість місяців їх продаєш – нічим не обмежуються. Скільки є гривні, на яку можна купити долари, на стільки можна купляти валюту. В Нацбанку вважають, що це дасть змогу українцям вберегти заощадження в гривні від знецінення через війну, і відверне увагу від купівлі валюти. Тому що намагання українців скупити якомога більше валюти «давить» на валютний ринок і стимулює спекулянтів на цьому більше заробляти.

«Через пів року, якщо зміниться офіційний курс Національного банку, то гроші будуть захищені. Якщо, наприклад, курс буде становити умовно 38,57 грн/долар, то отримаєш гривню, окрім відсотків за депозитом, за більшим курсом. Багато банків працюють над запуском такого інструменту», - заявила Олена Коробкова.

Що відомо про кредити

Через повномасштабне вторгнення кредитування було повністю призупинено. «Якщо раніше, до війни, було багато банків, які кредитували, то зараз це замінюється на спеціальні програми. Зараз діє нова програма по іпотеці під 7%. І нова програма «є-оселя» під 3% для військовослужбовців, лікарів, вчителів, правоохоронців. І вже видані перші кредити», - повідомила голова Ради Незалежної асоціації банків України.

З наступного року ця програма буде розширена для більшого кола людей. Для тих, в кого це буде перше житло, або які втратили житло. Відсоток буде не 3, а 7%.

Ставки за депозитами

Ставки за депозитами зростали до червня 2022 року. «В червні зростання припинилося. Станом на 20 жовтня ставки за тримісячними депозитами збільшились майже на 5%. В деяких банках ставки за депозитами за три-шість місяців зараз становлять десь 15-20%», - сказала Олена Коробкова.

Крім цього, міністерство фінансів за гривневими облігаціями внутрішніх державних позик (ОВДП) на 16 місяців підняло ставку до 18,5%. Також є важливим, що регулятор прогнозує - облікова ставка в 25% збережеться на цьому рівні щонайменше до II кварталу 2024 року. Тобто, така ставка – це орієнтир вартості грошей. Коли потрібно стримати інфляцію, то Нацбанк підвищує облікову ставку.  

«Це сприятиме подальшому зростанню депозитних ставок. До привабливих для збереження заощаджень в гривні. І дає певну стабільність і розуміння того, що буде відбуватися на ринку найближчим часом. Те, що нещодавно Національний банк залишив облікову ставку на рівні 25% дає впевненість у майбутньому», - заявила голова Ради Незалежної асоціації банків.

За словами Олени Коробкової, за період війни до 20% в Україні зросла кількість депозитів. Тобто, зараз українці довіряють банкам.

Що з розрахунками для тих, хто за кордоном

Зараз діє норма – в тиждень можливо знімати з карток українських банків 12,5 тис. грн (в еквіваленті). «Десь 3 тисячі євро вистачає на організацію і на нормальне життя в будь-якій країні», - повідомила Олена Коробкова.

Інформатор розказував що робити, якщо втратив фінансовий номер телефону.

Олена Скобцева

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.