Як українська економіка «переживе» війну та що для цього робить НБУ та влада

Читать на русском

Населення України живе за рахунок Держбюджету

Читать на русском
Як українська економіка «переживе» війну та що для цього робить НБУ та влада

Населення України живе за рахунок Держбюджету

Облікова ставка у 25%, грантові гроші та запозичення. Які тенденції спостерігатимуться в українській економіці та що для її стимулювання робить влада? 

Інформатор переповідає основне з інтерв’ю експерта Інституту майбутнього Данила Моніна

Експорт стимулює економіку 

Національний банк України був змушений підняти офіційний курс валют, каже експерт, оскільки для утримання гривні НБУ доводилося «зливати» щотижня 1 мільярд доларів золотовалютних резервів. За таких умов українська економіка просто не витримала б. Проте, як наголошує Монін, було б значно краще, якби Нацбанк не піднімав курс одразу на 25%, а робив це поступово, оскільки штучне утримування курсу гривні до долара породжувало махінації з курсом. 

Експерт каже, останнім часом Нацбанк почав продавати валюти більше ніж купувати. Ця різниця приблизно 400-500 мільйонів доларів і так більше продовжуватись не може, наголошує Данило Монін, оскільки це вимиває золотовалютні резерви України. 

Наразі українська економіка утримується за рахунок іноземної допомоги, при чому, як зазначає експерт, останнім часом партнери почали надавати допомогу у вигляді грантів, а не лише кредитувати під відносно низький відсоток. Простимулювати економіку може і відновлення експорту зерна. Данило Монін наголошує, що експорт дозволяє не лише утримувати курс валют, а й зарплати людям, стимулює економіку загалом. 

Населення України живе за рахунок Держбюджету

Зараз в Україні велике навантаження на державний бюджет, оскільки основну частину доходу населення отримує через державну допомогу або ж у вигляді зарплати з державного бюджету. Через це експерт вбачає подальшу тенденцію такою: люди або намагатимуться отримати допомогу від держави або просто виїжджатимуть. 

Данило Монін підкреслює, що в Україні дефіцит бюджету без урахування грантів міг би становити 1,4 трильйонів гривень. І цей дефіцит, що цілком логічно, генерується лише однією статтею - військові видатки. Експерт наводить такі цифри, якщо рік тому військові отримували 8 млрд гривень на місяць, то зараз, наприклад, у червні, ця сума складає 75 мільярдів гривень. 

Разом з тим, саме через те, що основну частину видатків становить зарплата військовим, Україні інші країни допомагають грантовими грошима, які прогнозовано зменшать дефіцит державного бюджету вдвічі. 

Дві тенденції в українській економіці

Данило Монін нагадує, що зараз є дві тенденції для розвитку української економіки. Перша - так званий план Маршалла, у рамках якого представники влади розписали іноземну допомогу нашій державі у розмірі 750 мільярдів доларів. Як відомо, цей план дуже розкритикований багатьма експертами. І поки що немає бажаючих власним коштом втілити розписаний представниками України план. 

Є ще економічний прогноз від НБУ. Нацбанк робить припущення, що Україна буде сірою зоною в 2023-2024 роках. А основним джерелом доходів НБУ називає кредити МВФ та грантову допомогу іноземних партнерів. Данило Монін вважає таку стратегію, безперспективно, оскільки, якщо влада не почне формувати нові стратегії відновлення економіки, українці не повертатимуться до своєї держави.  

У якості підсумку наведемо ще трохи даних з матеріалу The New York Times від 15 серпня, в якому йдеться про те, ще український бізнес через війну змушений переорієнтуватися на європейський ринок. Звичайно, процес цей тривалий, але вже є представники малого та середнього українського бізнесу, які перевезли свої підприємства на захід України та отримали контракти від європейців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.