Як українцям підтвердити інвалідність у Чехії - інструкція для переселенців

Омбудсман пояснив, як особам з інвалідністю з України підтвердити статус у Чехії

Українці в Черхії
Що робити, якщо потрібно підтвердити інвалідність у Чехії

Чимало громадян України через війну виїхали за кордон, зокрема - в Чехію. У випадку якщо в людини статус особи з інвалідністю, в іншій країні це треба підтверджувати. Омбудсман пояснив, що для підтвердження статусу потрібно робити в Чехії. 

Про це уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець написав на своїй сторінці в соціальній мережі. Він зазначив, що підтвердити статус особи з інвалідністю можна під час відвідування чеського Центру зайнятості. Для цього потрібно також надати посвідчення особи з інвалідністю, яке людина отримала ще в Україні. 

Крім того, є можливість розіслати ці документи в електронному форматі. Це можна робити одразу, коли людина подає заявку на отримання соціальної допомоги. У випадку, якщо українського посвідчення немає, треба звертатися до районного відділення управління соціального захисту.

Це, пояснив Лубінець, потрібно робити за допомогою онлайн-анкети з електронною ідентифікації. Для цього людина повинна підготувати скани довідок від чеських лікарів, які потрібно додати до заяви. Варто зазначити, що висновків українських лікарів може не вистачити - тому, скоріше за все, людині потрібно пройти обстеження безпосередньо ще й в Чехії. 

Якщо українець тимчасово непрацездатний, то варто звернутися до медичної страхової компанії в Чехії. Там експерти видадуть довідку, яка підтвердить проблеми зі здоров'ям. У цьому випадку не доведеться доплачувати за медичне страхування та реєструватися в Центрі зайнятості як шукачу роботи. Підкреслюється, що ця процедура доступна шести категоріям людей:

  • Діти до 18 років;
  • Студенти до 26 років;
  • Особи, які доглядають за дитиною до 6 років;
  • Вагітні;
  • Особи старше 65 років;
  • Особи з інвалідністю та особи, які доглядають за ними.

Українці за кордоном

Німецький фонд Diakonie Katastrophenhilfe відновив прийом заяв від українських біженців в Польщі. Йдеться про фінансову допомогу для наших громадян. Передбачається соціальна виплата в розмірі 710 злотих на заявника та 610 злотих на кожного члена його родини. Виплати надходитимуть три місяці. Отримати допомогу від Diakonie Katastrophenhilfe можуть громадяни України (та інших країн, які до цього легально проживали в Україні), які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року і ще не отримували допомог від інших благодійних організацій.

"Перша фаза проєкту була завершена в січні 2023 року та підтримала 7287 домогосподарств біженців. Друга фаза розпочнеться в березні 2023 року та надасть грошову допомогу ще приблизно 2500 домогосподарствам", - розповіли в організації.

Також повідомлялося, що з липня Чехія скоротила допомогу для українців. Тепер безкоштовне житло доступно не всім, а соціальні виплати стали менше. Зазначають, що у червні 2023 року держава витратила на гуманітарну допомогу українцям та гранти солідарності (виплати для чехів, які приймають біженців) майже 71 мільйон євро. У липні, коли допомогу зменшили, було спрямовано вже 46 мільйонів євро. Пояснюється, що ця економія пов'язана з законом Lex Ukrajina. Після цього закону, який передбачає зменшення допомоги, чимало українців або переїхали до інших держав, або стали шукати роботу в Чехії. За даними Чеського бюро праці, у липні працевлаштували майже 110 тисяч біженців із тимчасовим захистом (загалом у державі зареєстровано 325 742 українці).

Наразі в Чехії готові створити нову програму для українських біженців, які хочуть повернутися додому. Ця допомога буде спрямована на відшкодування частини витрат для біженців, які хочуть повернутися в Україну. Проте про суми компенсацій наразі нічого невідомо. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube