Як удари ЗСУ по російських НПЗ впливають на економічну потужність ворога - думка експерта

Читать на русском

Кандидат економічних наук Іван Ус розповів, що вже влітку 2024 року росіяни можуть відчути суттєвий брак пального

Читать на русском
Іван Ус про переваги ударів ЗСУ по НПЗ ворога
ЗСУ ударами по НПЗ ворога потрошки зменшують економічну перевагу рашистів у війні

Кандидат економічних наук Іван Ус розповів, що вже влітку 2024 року росіяни можуть відчути суттєвий брак пального

Українські військові своїми ударами по НПЗ ворога у цьому році спромоглися досягти певних успіхів. По-перше, Росія почала втрачати в об'ємах через експорт сировини і закрила дані щодо надходження палива. Це ознака того, що навіть пересічні росіяни можуть відчути брак пального вже влітку 2024 році, що й казати про військову сферу.

Про це розповів кандидат економічних наук, головний консультант национального інституту стратегічних досліджень Іван Ус у ефірі Київ24. Зокрема, за його словами, удари ЗСУ (нагадаємо, що дрони ВМС поцілили також у логістичний вузол рашистів - "Кавказ" та НПЗ у Темрюцькому районі РФ - ред.) значно впливають на фінансування армії РФ. Загалом від ударів України по ворожій припортовій інфраструктурі і нафтопереробній галузі, лише за минулий тиждень на 18% зменшилося виробництво бензину, і на 10% зменшилося виробництво дизеля в Росії. 

"Це статистика по минулому тижню. А що стосується поточного тижня, то, наскільки відомо, Росія закрила [ці дані] стосовно тижневого виробництва палива. І ці дані реально щотижня надходили. Протягом останнього тижня всі відмічали, що відбувається скорочення. І той факт, що зараз відбулося закриття цієї статистики, як на мене, найкраще свідчення того факту, що ці цифри дуже невтішні. І частково - що навіть попередні дані, що давались, також були з "приписками". Тобто реальна ситуація була ще гіршою", - пояснює експерт.

Він пояснює, що якщо дивитись на економіку Росії, принаймні на її експорт, то дві третини (65%) - це власне еспорт вуглеводів. Ця група є країноутворюючою. І, безумовно, від експорту нафти, нафтопродуктів і природнього газу значною мірою залежить те, наскільки Росія отримує гроші. І коли наносяться удари по будь-яких нафтопереробних підприємствах, треба відслідковувати, куди конкретно влучив дрон. 

"Тому що якщо це резервуар зберігання нафтопродуктів, то це "красива картинка", але ніякого стратегічного значення це не має. А ось якщо це, наприклад, установка з крекінгу чи будь-якої переробки нафти, і якщо це установка не була вироблена в Росії, (а, як правило, більшість модерних установок російських НПЗ імпортувались з Німеччини, Канади та інших західних країн), це означає, що через санкції Росія не зможе замінити ці установки. І, як приклад, проект російський "Арктік 2" щодо видобутку газу, він офіційно зупинений. Тому що всі розуміють, що необхідне обладнання для цієї діяльності в Росії відсутнє", - розповів Ус. 

Експерт також звернув увагу на ще один важливий момент - це звільнення висококваліфікованих співробітників нафтової галузі з НПЗ через удари ЗСУ. За словами Уса, ці люди розуміють, що їх перебування на об'єкті НПЗ Росії може бути для них смертельно небезпечно. А коли дрон прилятає по нафтозберігіючим ємностям, це також має тактичне значення. Бо це свідчення того, що у Росії стає менше пального, і у кінцевому рахунку це буде призводити до того, що повториться ситуація, яка вже мала місце у вересні 2023 року.

"Тоді в окремих суб'єктах Російської Федерації просто не було пального на заправках. І ця ситуація може повернутися вже влітку цього року. Або, як і минулого року, у вересні", - додає Іван Ус.

При цьому Росія нарощує експорт сирої нафти (на 82% зросли нафтогазові доходи РФ за перший квартал 2024 року). І, як писав Інформатор, Туреччина під виглядом власного продукту експортує цю російську нафту до ЄС, що приносить мільярди євро Росії. Але і тут є підводні камені, як пояснив економічний експерт.

"Санкції не дали очікуваного ефекта, це визнало багато економістів. І це сталося тому, що вони були запроваджені Заходом, а країни глобального півдня до них не приєдналися. І в Росії були ринки, де вона збувала свою продукцію... Проте коли ми кажемо про торгівлю Росії з Індією, то торгівля нафтою з цією країною призвела до дуже неочікуваної для Росії проблеми. Нагадую, що Росія казала, що вона не хоче проводити торгівельні операції у валютах недружніх країн. Індія сказала - окей, давайте робити товарообіг в рупіях, індійській національній валюті. Росія погодилась. Це призвело до того, що за оцінками різних аналітиків, зараз на рахунках російських компаній в індійських банках знаходяться рупії, які по курсу можна б було обміняти на 39 млрд доларів США, але проблема в тому, що Індія не дозволяє це робити. Адже рупій не є вільноконвертованою валютою...", - підсумував Ус. 

Тобто у Росії по цифрах експорт сирої нафти може збільшуватися в рази, але в грошах "красиві цифри" наведені у рупіях. А у них Росія може купляти або товари в Індії або інвестувати в економіку Індії. І по великому рахунку, це є суттєва економічна пастка для росіян. Це ж саме, на думку експерта, стосується і Китаю, який після грудневого указу 2023 року президента США Джо Байдена (в якому зазначаються санкції проти будь-яких китайських компаній, які співпрацюють з ВПК Росії - ред), показав березневе скорочення обсягів торгівлі Китаю і Росії.   

Україна нарощує удари по НПЗ Росії

У Республіці Комі (РФ) 2 червня сталася пожежа на нафтопереробному заводі "Лукойла". Відомо, що займання на підприємстві в Ухті. У російських ЗМІ повідомляють про щонайменше двох загиблих. Офіційна влада регіону не називає точну кількість постраждалих та загиблих, хоча підтверджують сам факт. 

Нагадаємо, що 17 травня стало відомо, що безпілотники атакували нафтопереробний завод у Туапсе, що у Краснодарському краї. Внаслідок падіння дрону сталася пожежа на території заводу. У росЗМІ повідомляли, що постраждалих немає. Слід підкреслити, що російські НПЗ є законною ціллю для України, оскільки забезпечують функціонування російської військової машини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.