Головні фігури "сво" намагаються перекласти відповідальність за неминучу поразку
Передчуваючи кульмінацію війни і поразку в ній, військові керівники росії намагаються врятувати свою репутацію і перекласти відповідальність на іншого. Їм треба зробити це перед здачею позицій під Бахмутом, адже саме там ворог концентрує зараз максимум своїх зусиль. І немає нічого кращого для розколу в суспільстві, ніж політичне протиборство. Початок кінця?
В мережі наприкінці грудня 2022 року ширилось відео, на якому військові, попередньо, ПВК “Вагнер” звертаються до начальника Генштаба рф. Використовуючи лайку, вони скаржаться на відсутність снарядів на фронті та бездіяльність російської влади. Далі наводимо цитату з відео, пропускаючи лайливі слова:
“Нам нема чим воювати, в нас немає знарядів. Там хлопці гинуть за нас, а ми тут сидимо, не допомагаємо. Нам потрібні знаряди, ми хочемо *розбити” (замінено автором) всіх. Ми тут під Бахмутом проти всієї української армії воюємо. Де ти? Допоможи нам нарешті!”, – кажуть окупанти.
Про що це може свідчити, окрім очевидного виснаження російської армії? Про розкол в оточенні путіна через почату ним війну. І в суспільстві, бо визнавати скрутне становище російської армії хочуть не всі. Наприклад, деякі ЗМІ відео подають як провокацію українців, перевдягнутих в російську форму.
Втім, серед “воєнних кореспондентів” рф, які активно ведуть блоги в Telegram з великою ймовірністю припускають той факт, що відео справжнє. Адже скарги на відсутність підтримки лунають в них вже давно. Один з “блогерів” так відреагував на відео:
“Пишуть в коментарях: “Клоуни, всі знають, що Пригожин постачає “Вагнеру”, а не Міноборони”. І всі дружньо сміються і тішаться. Що я можу сказати щодо цього: знарядів немає. Пригожин не вироблює знаряди, ПВК отримує їх зі складів міноборони. Такі ж настрої і на позиціях”.
Пізніше в своєму телеграм-каналі Пригожин підтвердив присутність своїх солдатів. І навіть записав відео, на якому заходить до військових рф в землянку. Повідомив, що вони хочуть йти і воювати, а захоплення Бахмуту – не за горами. На претензію відповів так, як до цього звикли в росії – загальними висловами і без конкретики.
“Що стосується проблем, які з’являються на кожному кроці, – сподіваюсь, що ми їх вирішимо. І змусимо вирішити. І окремо хлопці просили передати: (...) коли сидиш в теплому кабінеті, то проблеми передової погано чути, а коли витягуєш щодня тіла своїх товарищів і востаннє їх бачиш, то боєприпаси дуже потрібні. І хочеться, щоб всі рухались і замислювались на дтим, як їм там, на передовій”, – таку відповідь опублікували представники Прігожина в його телеграм-каналі.
Звучить як передвиборчий виступ депутата, хіба ні? Ніякої конкретики воєначальник не дав. Присутність ПВК “Вагнер” вже нікого не дивує. Про них на передовій розповідали і Захисники України. Факт їхнього пересування підтвердив і сам Пригожин. 3 січня в інтерв’ю росЗМІ він пояснив, чому його бійці досі не можуть взяти Бахмут. Виявилось, що це через численні лінії оборони ЗСУ.
“Артемівськ (стара назва Бахмуту) – це фортеця в кожному будинку. За кожен дім хлопці бодаються, іноді не один день. Іноді тижнями за один будинок. Сьогодні з ранку один будинок взяли – рорвали оборону. А за ним – нова оборона, і не одна. І таких ліній оборони скільки в Артемівську? Якщо сказати 500 – мабуть, не помилимось. Кожні десять метрів – рубіж оборони”, – сказав Пригожин.
До “вагнерівців” у Кремлі теж з’являється все більше питань. Наприклад, член комітету Держдуми з оборони генерал-лейтенант Віктор Соболєв, реагуючи на відео з солдатами, вказав на надмірно високу ціну, яку ставить собі кампанія Пригожина. І захищає дії генералів у цікавий і притаманний для російської влади спосіб – воєнною цензурою:
“Критика тих, хто організовує бойові дії, неприйнятна. Кожен вважає себе стратегом, спостерігаючи бій осторонь . Прігожин хоч і не осторонь, але давайте будемо чесними і відвертими – у нього приватна військова кампанія, а це незаконно. Так, вони на нашому боці, ми заплющуємо очі, але це незаконно. Давно треба було ПВК “Вагнер” поставити на місце: не таку вже роль грають вони в зоні спецоперації, щоб диктувати свої умови. Ставити себе вище за інших неприйнятно”, – так цитують Соболєва російські видання.
Це схоже не тільки на критику, а й очевидне знецінення “вагнерівців” як бойову одиницю. Випадково чи ні, але подібні розмови точаться на тлі того, як російські війська вже кілька місяців поспіль концентрують максимум своїх зусиль на Бахмуті і не в змозі його взяти. Отже, Прігожин може використовувати його як політичний інструмент для заволодіння довірою путіна. Вбачаючи в ньому конкурента, Шойгу як міністр оборони може відповісти різкою критикою його армії. І не обов’язково своїми руками.
Вже відомо про ще одну ЧВК, яка воює проти України в зоні бойових дій. Це угрупування “Патріот”, і належить воно Шойгу. Вперше про це повідомив спікер Східного угрупування українських військ Сергій Череватий.
«У районі Степового на Вугледарському напрямку ми помітили, що вже з’явилася, окрім ПВК Вагнера, ПВК Патріот, яка афілійована з чинним міністром оборони окупанта Шойгу. Очевидно, що вони підтягують усе боєздатне, аби досягти хоч якогось результату», — сказав спікер під час національного телемарафону.
Самопроголошений голова Чечні у прагненні заволодіти аудиторією на початку теж вдавався до критики російського військового керівництва. У вересні 2022 року під час наступу ЗСУ на Харківщині він заспокоював читачів, пояснював це “тактикою і стратегією” і закликав не вірити у вкиди. Через кілька тижнів, Кадиров розкритикував дії генерал-лейтенанта Лапіна, який відповідав за оборону Красного Лимана. Причому справедливо зазначив, що “немає нічого кращого за правду, хай гірку, але правду”.
Втім, музика грала недовго. Протягом грудня він публікував пости про успіхи своїх підконтрольних груп “Ахмат” у Соледарі, який теж не можуть захопити, як і Бахмут. Приймає нагороди з рук путіна. А в новорічному зверненні відзначив “грамотну політику федерального керівництва”.
Під час вихвалянь в соціальних мережах Кадиров відзначив, що план з мобілізації Чечня перевиконала на 200% за допомогою “добровольців”. Втім, погроза відряджання на війну – головний аргумент кадирівського правосуддя. Одразу після оголошення путіним мобілізації в Чечні планувалися мітинги проти цього рішення. В соцмережах поширювали меседжи з закликом взяти в них участь, причому лунали вони навіть від жінок, чиї сини вже воювали проти України. Кадиров заперечував цю інформацію, називаючи “вкидом”. Хоча, як повідомляли ЗМІ, на вулиці дійсно вийшли жінки. За словами Кадирова, їх було не більше 20 осіб. Попередньо, це була перша акція протесту за часів чинної влади.
На початку грудня питання мобілізації знову стало актуальним після бійки в чеченському місті Урус-Мартан між двома співробітниками силової структури СОБР та ГІБДД. Свідки, що зібралися навколо, не поспішали рознімати учасників конфлікту. Рамзан Кадиров після цього доволі різко відреагував на ситуацію, пригрозивши очевидцям відряджанням на фронт. Тож принцип “батогом і пряником” цілком характеризую його гру: батогом – по мешканцях Чечні і пряником – до вищого керівництва.
Україна вразила весь світ контрнаступом на Харківщині і на Херсонщині, звільнивши лише за кілька днів десятки населених пунктів. Після поразки росія намагається утримати окуповані території Донеччини і зосереджує свої зусилля на стратегічних пунктах - Северодонецьк, Лисичанськ, Бахмут. Саме на ці напрямки було кинуто найбільше ворожої техніки і "гарматного м'яса" з в'язнів і мобілізованих, але абсолютного успіху росіяни не мають.
Раніше ми писали про те, що в рф починають вживати заходи для недопущення виїзду призовників за кордон. Також читайте про те, що путін доручив Шойгу запровадити режим "припинення вогню" на Різдво.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.