Як повномасштабна війна вплинула на життя українців: результати опитування

Під час війни багато хто відчуває тривогу, надію та страх

Як повномасштабна війна вплинула на життя українців: результати опитування

Українці оцінюють політичну ситуацію у країні як напружену – 46%, а ще 26% як критичну. Тільки 13,5% вважають її благополучною. Коли вони думають про майбутнє — своє чи державу, — то їхні почуття балансують між надією та тривогою.

Про це свідчать результати опитування, проведеного фондом Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва, – передає Інформатор

Емоції українців

Надію відчуває 51% українців у думках про своє майбутнє та 61% – у думках про майбутнє країни. Серед позитивних емоцій частіше відчувають оптимізм і впевненість, а серед негативних – розгубленість та страх. Високий рівень оптимізму фіксується у чоловіків, молодших респондентів, а також у людей із вищим рівнем освіти.

Українці впевненіші у своїх емоціях стосовно держави, ніж до свого майбутнього, що нетипово для соціальних досліджень. Якщо говорити про переважаючі емоції за весь період війни, то у більшості респондентів переважає тривога (40,5%). У 22% респондентів загалом переважає надія, а 17% – страх.

 

Як повномасштабна війна вплинула на життя українців: результати опитування 1

Безпека та виїзд за кордон

У повній безпеці почуваються лише 4,5 % респондентів (нагадаємо, що опитування відбувалося лише в умовно безпечних регіонах). 37,5% швидше почуваються в безпеці і така ж кількість – скоріше ні. Ще 13% взагалі не почуваються у безпеці. 

Приблизно 5% українців планують виїзд за кордон, а 5% – у межах країни. Люди з дітьми рідше планують переїзд чи виїзд за кордон.

 

Як повномасштабна війна вплинула на життя українців: результати опитування 2

Втрата роботи

Близько 20% опитаних із умовно безпечних регіонів втратили роботу (або дохід від неї) через війну. Проте третина цієї кількості (майже 7%) вже знайшла іншу. 10,5% втратили роботу і поки що не знайшли нову, а 3% формально її не втратили, але зараз не отримують зарплату. Ще 23% респондентів не працювали на момент початку повномасштабної війни росії проти України.

Фінансові заощадження мають близько 2/3 респондентів. Лише  11% з них зможуть прожити на них понад півроку. Основна частина все ж таки не зможе довго прожити на ці заощадження: 9% - до тижня; 21,5% – до місяця, 42,5% – за кілька місяців.

Яким чином війна торкнулася 

  • Загинув (-ла) родич (родичка) - 3,5 %
  • Поранений (-на) родич (родичка) - 5 %
  • Родич втратив роботу - 14,4%
  • Поїхав (-ла) за кордон родич (родичка) — 26,8 %
  • Переїхав (-ла) до іншого міста/регіону — 17,8 %
  • Мобілізовано на війну - 14,3%
  • Добровільно пішов(ла) на війну - 15,1 %
  • Допомагає волонтерством - 35,7%
  • Інше - 1,9%
  • Ні, ніяк не торкнулася - 21,5%
  • Важко сказати - 7,9%

 

 

Як повномасштабна війна вплинула на життя українців: результати опитування 3

Зазначимо, опитування проводилося з 7 по 15 травня. Загалом соціологи опитали 1 000 респондентів за вибіркою, яка представляє доросле населення Заходу (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька області) та центру (Вінницька, Кіровоградська, Хмельницька, Черкаська області) України. Вибірка репрезентативна за такими показниками, як стать, вік, тип поселення та область проживання. Максимальна випадкова помилка вибірки не перевищує 3,1%.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube