"Ми готові до будь-якого формату діалогу, але є умова - повне й безумовне припинення вогню."
«Ліфт» — про внутрішню трансформацію. Про той момент, коли залишаєшся сам на сам із собою у замкненому просторі й не можеш втекти від розмови з власним «Я».
Після введення воєнного стану відбулися певні зміни
Пенсіонери можуть отримувати пенсійні виплати за кордоном при переїзді на постійне місце проживання. Але не у всіх країнах, тільки там, де укладена міжнародна угода чи договір з Україною. Крім того, можна оформити довіреність на отримання пенсії на іншу особу.
Відповідно до статті 51 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон, пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від’їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання.
Міжнародними угодами, укладеними Україною з іншими країнами визначено умови пенсійного забезпечення за територіальним принципом, або за пропорційним принципом. Якщо угоду не укладено з країною, де перебуває пенсіонер, то виплата пенсії припиняється на весь період перебування особи за кордоном.
Територіальний принцип - коли витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає отримувач.
Зокрема, такий діє у країнах так званого "СНД": Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, а також в Монголії, Румунії, Угорщині.
Пропорційний принцип - кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на території держави цієї сторони.
Це Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія, Литва, Словаччина, Чехія, Португалія, Польща. В разі переїзду пенсіонера на постійне проживання в ці країни, виплата пенсії продовжується українською стороною.
Якщо пенсіонери, які працювали в цих країнах, повертаються жити в Україну, то необхідно звертатись до територіальних органів Пенсійного фонду України і відповідно частину пенсії буде призначено тією державою, де набуто страховий стаж і з якою укладено двосторонній міжнародний договір за законодавством цієї держави, а виплачуватиметься в Україну пенсіонеру. Іншу частину пенсії - за український страховий стаж - призначає територіальний орган Пенсійного фонду України за законодавством України.
Якщо пенсіонер тимчасово виїхав за кордон, то пенсію у відділенні може отримати особа, на яку оформлена довіреність.
Довіреність має бути видана на території України або на території інших держав (без винятків). Довіреність, яка видана на території іншої держави, має бути перекладена українською мовою та засвідчена нотаріусом.
При цьому:
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 "Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164" посвідчення довіреностей здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів. Довіреність оформляється на білих аркушах паперу з нанесеними на них за допомогою комп’ютерної техніки реквізитами нотаріуса: зображення Державного Герба України, прізвище, власне ім‘я, по батькові, найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса), номер свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти.
Раніше Інформатор повідомляв, що пільгове пенсійне забезпечення стосується працівників, які працюють на роботах, пов'язаних з негативним впливом шкідливих виробничих факторів на здоров'я. Хто має право і скільки треба стажу? Роз’яснює Пенсійний Фонд України.
Тетяна Самойлова