Пільгова пенсія за віком: чи зараховується пільговий стаж, якщо підприємство в умовах воєнного стану працює з зупинками

Працівники, що працювали на шкідливих підприємствах, отримують страховий стаж і під час війни

Пільгова пенсія за віком: чи зараховується пільговий стаж, якщо підприємство в умовах воєнного стану працює з зупинками

Пільгове пенсійне забезпечення стосується  працівників, які працюють на роботах, пов'язаних з негативним впливом шкідливих виробничих факторів на здоров'я. Хто має право і скільки треба стажу?  Роз’яснює Пенсійний Фонд України.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Йдеться в роз'яснювальний інформації ПФУ.

Скільки страхового стажу необхідно мати

Відповідно до ст. 114 Закону про пенсійне страхування пенсія за віком на пільгових умовах призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабміном. Та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Як підтвердити «пільговий» стаж

Підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється згідно із Списками, затвердженими Кабміном, на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок, виданих підприємствами на підставі первинних документів про характер виконуваної роботи та умови праці. А також про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 р.

Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються для обчислення стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж п’яти років після затвердження її результатів, якщо впродовж цього часу на такому підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведено позачергову атестацію.

Такий самий порядок застосовується в разі припинення діяльності підприємства, установи, організації з визначенням правонаступника.

Чи зараховується пільговий стаж, якщо підприємство в умовах воєнного стану працює не ритмічно?

Так, пільговий стаж роботи працівників, зайнятих на виробництвах, робочих місцях, передбачених Списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою КМУ від 24.06.2016№ 461, зараховується.

Підрахунок пільгового стажу здійснюється відповідно до пункту 7 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383.

Про порядок  подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” можна ознайомитися тут.

Раніше Інформатор повідомляв, що мешканці України, міста та села яких нещодавно звільнили від російських окупантів, можуть отримувати пенсії, соцдопомогу та інші виплати.  Всі ці виплати не переривались під час окупації. Люди отримували гроші на картки. Як можна отримати готівку, якщо у нещодавно деокупованому населеному пункті ще не відкрились відділення банків? 

Тетяна Самойлова

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube