Як окупанти пустили воду в Крим і чим це загрожує: думка експерта

Проблеми можуть виникнути не лише на півострові, а й на тимчасово окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей

Як окупанти пустили воду в Крим і чим це загрожує: думка експерта

Після початку повномасштабної війни росії проти України загарбникам таки вдалося пустити дніпровську воду в окупований Крим. Але зробили це із порушенням усіх технічних норм. Чим загрожує саме така форма подачі води розповів директор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайло Яцюк, передає Інформатор

Технічні нюанси

Навесні 2014 року, після захоплення Криму росіянами, Україна перекрила постачання води з Дніпра на півострів. У лютому цього року окупанти захопили головну споруду Північно-Кримського каналу, Каховську ГЕС та всі гідротехнічні споруди, які регулювали постачання води в Крим. Згодом вони зруйнували тимчасову дамбу, автомобільний міст та головну перегородку каналу, щоб "пустити" воду. Утім, зробили це не через метод насосних станцій, як було до окупації півострову, а відчинили шлюзи, щоб вода йшла самопливом.

"Північно-Кримський канал - це система гідротехнічних споруд, і просто "пустити" ним воду недостатньо. Після захоплення головної споруди каналу там відразу відкрили шлюзи, підірвали шлюзи регулятора, які на кордоні з Кримом контролювали рівень води, внаслідок чого без будь-якого регулювання, з порушенням водоохоронного законодавства та правил експлуатації вони почали подачу води", - пояснив Яцюк.

Науковець зауважив, що за рахунок правильної побудови Північно-Кримського каналу і природних особливостей вода може йти самопливом до Джанкоя. Загалом канал має близько 400 кілометрів довжини та поділений на три частини:

  • перша протікала від Каховського водосховища до тимчасової дамби біля адмінкордону. Ця частина працювала і забезпечувала водою мешканців Херсону.
  • друга йшла від півночі до центру Криму на перетині з річкою Салгир. Ця частина не працювала і знаходилася у занедбаному стані.
  • третя — прямувала до східної частини півострова і нею перекидалась вода з гір до різних міст.

Тобто, не працювала лише одна частина каналу, яку в екстреному порядку невідомо як приводили до ладу окупанти.

"За правилами експлуатації, пускати воду треба раніше середини або навіть наприкінці березня. Тому що на більшості своєї довжини Північно-Кримський канал має земляне русло. Якщо в морозний період розпочати його наповнення, то порушуватиметься цілісність каналу. Розраховувалося, що вода потрібна для вегетаційного періоду, найбільше її потребує сільське господарство, дещо менше необхідно для комунальних потреб та інших галузей економіки. Оскільки пуск води зробили значно раніше і без технічної підготовки – це призвело до величезної кількості загроз", - акцентував Яцюк.

Шкода для здоров’я та області без зрошення

Потрапляння води в непідготовлений канал принесло більше шкоди, ніж користі. Через незадовільний стан гідротехнічних споруд почалося руйнування самого каналу.

"Внаслідок цього відбулися підтоплення. Оскільки немає контролю над регулюванням стоку, відсутнє правильне управління ресурсами, це призводить до низької якості води, що провокує величезну загрозу для здоров'я людей", - наголосив Яцюк.

Зазначається, що вода в Північно-Кримському каналі береться з Каховського водосховища, ємкості якого недостатньо для неконтрольованого забору води.

"До Каховського водосховища підв'язані сільськогосподарський і соціальний комплекси. Крадіжка води звідти йде в безпрецедентних масштабах. Не можна забирати звідти всю воду, тому що нею забезпечують низку міст, які знаходяться поруч, а також зрошення в Херсонській та Запорізькій областях. Тобто, є загроза водозабору та постачання води для пиття населенню", - зауважив Яцюк.

Під загрозою найбільша в Європі атомна електростанція – Запорізька

Ще однією загрозою із неконтрольованим забором води з Каховського водосховища може стати проблема охолодження ядерних реакторів Запорізької атомної електростанції.

"Така ситуація може виникнути, якщо у водосховищі критично знизиться рівень води. Це може призвести до проблем із охолодженням АЕС. Паралельно з цим може додатися ще низка екологічних проблем. Якщо утвориться мілководдя літом через перегрівання води почнеться цвітіння синьо-зелених водоростей, наслідком чого стане погіршення якості води", - підсумував Яцюк.

Нагадаємо, у Маріуполі мешканці записуються у чергу, щоб отримати питну воду. Крім того, якість технічної води, яку подають в Миколаєві, перебуває під постійним контролем експертів.

Також Інформатор писав, що понад 6 мільйонів українців обмежені у доступі до питної води.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Заголовне фото: sobytiya.net

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube