У четвер та п'ятницю 26-27 грудня на небі сформується напружена конфігурація
«Для мене «Різдвяна» про час, якого завжди мало, який іноді хочеться зупинити, сповна насолодитися моментом щастя… Свята ж - це паузи, які дозволяють пригальмувати, озирнутися назад, побути - якщо є така можливість - з найріднішими. Для величезної кількості українців зібратися сьогодні на свята сімейним колом - справжня розкіш…», - Колос.
Під час купівлі полуниці варто звертати увагу на її зовнішній вигляд та запах
В Україні на ринках та в супермаркетах вже з'явилася полуниця. Зазвичай перші урожаї цієї ягоди можуть містити багато хімії, тому купляти їх не поспішають. Проте все є можна обрати смачну полуницю без нітратів, під час вибору потрібно звернути увагу всього на 5 речей.
Колір. Стигла та смачна полуниця має мати яскраво-червоне забарвлення. Такі ягоди містять найбільше вітамінів. Водночас варто уникати неприродного воскового блиску - його зазвичай мають ягоди, які вирощували на штучних добривах.
Запах. Натуральні ягоди мають стійкий та приємний запах. А от якщо полуниця не пахне або її запах дуже слабкий, то скоріш за все, вона або не дозріла, або вирощена на хімії.
Плодоніжка. Якщо вона зелена і свіженька, то значить й полуниця також щойно з грядки. Але якщо на ній є біла смужка - ягоду обробляли пестицидами. Також варто звертати увагу на те, чи є відстань між ягодою і листочками. Якщо вона є - полуниця солодка, а якщо листочки щільно прилягають - то ягода з кислинкою.
Насіння на ягодах. Якщо воно випукле, швидше за все, полуниця ще не зовсім дозріла. А от якщо дещо заглиблене, то ягоди уже стиглі.
Текстура. Варто вибирати пружні, не подавлені ягоди, вони не мають бути твердими. Оскільки полуниці найкраще купувати на ринку, то попросіть у продавця відразу спробувати ягоду.
Ця ягода має багато корисних властивостей, які позитивно впливають на роботу нервової системи, серця, шкіри. Полуниця є чудовим джерелом клітковини, містить мало калорій та відносно невелику кількість цукру. Найбільшою користю для здоров'я є високий вміст антиоксидантів. Полуниця містить антивікові флавоноїди, антиоксиданти - антоціани та катехіни, які знижують ризик розвитку хронічних хвороб, у тому числі раку, серцево-судинних захворювань. Крім того, полуниця:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.