Олег Собчук розповів про мобілізацію та про своє ставлення до музикантів, які тільки після початку війни перейшли на українську мову
Лідер гурту “СКАЙ” Олег Собчук розказав “Інформатору”, як ставиться до призову артистів до лав ЗСУ та чому не поділяє думку Олега Скрипки про виїзд чоловіків за кордон. А також розказав, куди втік організатор, котрий пограбував музикантів.
- Олег, минулий рік відзначився тим, що багато російськомовних виконавців перейшли на українську мову у своїй творчості. Чому ви називаєте цей акт безхребетністю?
- Слово “безхребетність” просто вирвали з контексту. Безхребетність - це сам факт того, що вони раніше цього принципово не хотіли робити, а коли війна і закони притиснули, вони всі бігом перейшли. Але в перспективі це добре, що перейшли, шкода, що такою ціною звісно. І все-таки добре що перейшли, тому що чим більше наших, тим менше їхніх. Добре ще й тому, що разом з ними на українську мову перейде і їхня аудиторія. Тобто в результаті - це плюс.
- Яке ваше ставлення до слів деяких ваших колег, які кажуть, що музикантів не потрібно мобілізовувати, бо вони корисніші в інших місцях?
- Якщо ти невтомно працюєш на перемогу допомагаючи ЗСУ та Силам оборони і є реальні результати, то звісно краще продовжувати допомагати й перемагати. Тут виключно питання в ефективності. Де я більш буду ефективніший в наближенні нашої перемоги? В окопі з лопатою, бо немає військових навичок чи на сцені де я зможу зібрати мільйони гривень для ЗСУ та Сил оборони за які можна буде купити зброю якою буде користуватися професіонал, або врятувати поранених зібравши на операції.
Це доречі поради і прохання моїх друзів з передової, так я й роблю. Роботи не боюсь, і до хлопців та дівчат на передову ми теж частенько їздимо, вони люблять співати “Легковажну”. Якщо виникне гостра потреба в моїх руках і ногах, без питань я готовий і нікуди втікати не збираюся. Мені болить за Україну і я шукаю можливості, а не причини.
- Нещодавно Олег Скрипка заявив, що тих чоловіків, які не мають мотивації воювати, краще відпустити за кордон після того, як вони задонатять на ЗСУ. Чи підтримуєте ви таку позицію?
- Не буду це коментувати. Я вже сказав свою позицію. Це альтернативна думка Олега. Інший Олег думає інакше.
- Чим закінчилася історія з організатором ваших концертів, який втік з грошима?
- На нього відкрито кримінальне впровадження і є декілька заяв. Його шукають і після того, як йому буде винесена підозра він буде оголошений у міжнародний розшук. Ця робота триває, бо це не швидка історія. Але вона запустилася і вона буде продовжуватися до тих пір поки його не знайдуть. Майже 100 відсотків, що він десь за кордоном, бо в Україні його б давно вже знайшли. Якось він виїхав і скоріш за все з підробними документами бо у прикордонній базі за своїми документами він не числиться, як той що виїхав.
Як виявилося пізніше, він ще багатьом заборгував. Тільки нам він заборгував 6 765 000 гривень з яких суттєва частина мала піти на допомогу ЗСУ.
- Ми живемо під час постійної небезпеки, чи важко давати концерти, коли є напруга та очікування повітряної тривоги?
- Звісно. Після нашого концерту у Харкові я записав відео в якому сказав, що раніше думав під час концерту про те, щоб попасти в ноти, не залажати, класно зіграти, заспівати, не забути текст. А зараз думаєш, тільки б не прилетіло, або щоб не було тривоги. В Херсоні, наприклад одразу після звільнення виступали і роздавали гуманітарку під звуки вибухів. Тривога вже таке звичне явище, особливо в прифронтових містах, що аж страшно від цього. Небезпека перетворилася на буденність і одразу згадуєш вислів Ніцше - те що нас не вб’є, зробить нас сильнішими. Це 100 відсотків про українців. Українці незламні, тому ми й переможемо.
- Є така теорія, що стресова ситуація змушує творця щось зробити. Наскільки для вас така ситуація є поштовхом?
- Для мене більшим поштовхом є справжнє кохання, а не війна. Але війна задіяла теж деякі механізми і пісні з відповідним посилом і зарядом теж були написані. Вони до сих пір заряджають бійців перед боєм і вони мені про це пишуть. Коли війна і навколо багато злості і ненависті то зізнаюсь без матюків писати важко.
- Але до 14 лютого ви випустили романтичну пісню “Кохана”.
- Так, звісно романтична. Тут мені допоміг мій товариш, який звернувся до мене, щоб я переклав його російський вірш на українську мову і з нього зробив пісню. Але є й інші пісні, вони більш нейтральні, але теж хороші і скоро ви їх почуєте.
- Що відбувається з вашим сольним проєктом Sobchuk, вам не здається що така музика більше ніж рок підходить для цього часу?
- Цікава думка. Думаю, це питання смаку. Проект Sobchuk це лаунж, чілхаус. Це розслаблення.
Я випускаю окремі композиції на радіо та музичних платформах, щоб люди трішечки абстрагувалися і набралися енергії для подальшої активної роботи. Я не сказав би, що це краще за рок. Ні це різні речі. Кожен напрямок музики чи то рок, чи лаунж працює по-своєму в різний час і в різних конкретних ситуаціях, як риба і м’ясо. Треба і те і те, класно коли є вибір.
- Чи повинні зараз українські виконавці створювати мотиваційні воєнні пісні?
- Звісно, це наш обовʼязок як музикантів я вважаю. Це має бути і це є. Це необхідно робити, тому що музика робить неймовірні речі. Вона може як підняти, так і примусити впасти. Тому це дуже важливий емоційний важіль. Але окрім мотиваційних, патріотично-військових мілітарних пісень важливо писати й про кохання, щоб люди якось розряджалися і розслаблялися. Треба тримати золоту середину. Це необхідна складова, особливо у важкі часи.
- Багато ваших колег каже що їм важко писати пісню, так би мовити, на замовлення. Вона має народитися природньо і не можна вимагати від музиканта, щоб він написав таку пісню. Як вважаєте?
- Є різні ситуації. Скажімо саундтреки, які треба написати і все, або інші завдання. Інколи виходить, а інколи ні. Це нормально. В мене було таке, що зовсім не хотілося таке робити. В таких випадках я просто відмовляюсь. Краще ніяк аніж як небудь.
- Якщо проводити паралелі, чи з’явилася під час цієї війни пісня, яка б була такою ж потужною як “Лента за лентою набої подавай”?
- Ні, такої ще нема. Думаю, що вона ще з’явиться. “Червона калина” це теж стара повстанська пісня. Хоча зараз є “Не відступати і Не здаватись” дуже сильна мотиваційна пісня, але в іншій стилістиці.
- Мета вашого туру - зібрати гроші на операції для наших бійців. Що саме підштовхнуло вас обрати саме цей напрямок благочинності?
- Війна та повага до наших бійців. А ще відчуття боргу перед ними, тому що вони пожертвували своїм здоров’ям і нормальним життям заради того, щоб ми жили на своїй землі і були живими й вільними. Я вважаю, що це наш обов’язок. Дорожче і важче врятувати кінцівку. Тому одне з гасел цього туру - це “не ампутуй - врятуй”. Зробити усе можливе, щоб уникнути каліцтва на все життя.
- Ви та інші музиканти самі обираєте на що збирати гроші, чи є якесь держзамовлення? Бо раніше всі масово збирали на ударні дрони, а тепер ви вирішили збирати на медичні потреби.
- По відчуттю і конкретним запитам. З початку повномасштабного вторгнення гурт “СКАЙ” зібрав, передав і прозвітував про суму близько 25 мільйонів гривень. Туди входили як БПЛА і дрони, так і автівки з медикаментами, фіксовані суми зібраних коштів для конкретних підрозділів та фондів, ремонти автівок, заряджальні станції з генераторами і багато чого іншого. Зараз на операції. Ми багато разів виступали у госпіталях у різних містах. А ще це безпосередньо моя ініціатива і я дуже вдячний усій команді (моїм музикантам членам гурту СКАЙ, котрі підтримують мене у моїх прагненнях, ведучому Юрію Рихлику, менеджеру Тамарі Божко, теж команді та бек вокалістам). Ми намагаємось допомагати у різних галузях.
Наше гасло від початку повномасштабного вторгнення рашистів #допомагаємоперемагаємо, а тепер в нас є діючий власний благодійний фонд “ДопомагаємоПеремагаємо”.
Так зараз більшість волонтерів допомагають саме покупками зброї і це необхідно. Але дуже мало хто опікується нашими пораненими бійцями. Більшість з них не мають фінансової можливості на реабілітацію. Я вважаю, що ця тема однозначно має таку ж вагу, як і придбання зброї. Тому що кожен боєць це теж зброя. Більшість з них рвуться повернутися у бій. Їм просто треба допомогти. Рік тому ми вже зібрали 828 960 гривень на операції бійцям в рамках програми “Врятуй кінцівку”. На наших сторінках в соцмережах можна подивитися кому і які саме були зроблені операції. Ми вирішили зараз продовжити цю ініціативу, бо поранених на жаль дуже багато.
- Одна з українських співачок у приватній розмові мені скаржилася, що коли збираєш гроші на бойові засоби люди залюбки швидко дають гроші, але як тільки оголошуєш збір на медичну допомогу, кількість донатів одразу зменшується в 100 разів. Ви з цим зіштовхувалися?
- Я з таким не стикався, бо у нас було однаково активно на всіх напрямках. А мій батько сказав мені нещодавно, що дуже радий, що ми допомагаємо конкретним людям і рятуємо конкретні життя. І люди воїни це супер зброя. Минулого року ми б не зібрали ці сотні тисяч гривень, якби усім це було байдуже.
Проте я вірю цій волонтерці, що є така тенденція, але слава богу наша аудиторія реагує дуже адекватно і ми дуже вдячні усім причетним. Нехай кожен волонтер щось робить у своїй галузі. Зараз кожен українець в тилу має бути волонтером. Якщо кожен буде хоч трішки щось робити для нашої перемоги, то ми 100 відсотків переможемо і будемо найкращі і найсильніші.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.