Європейські слідчі звинувачують польських чиновників у небажанні співпрацювати та в утаюванні потенційно важливих доказів
Польські чиновники затримували надання інформації та приховували ключові докази щодо розслідування диверсій на «Північних потоках». Зокрема Варшава намагалася приховати пересування ймовірних диверсантів на території Польщі. Тепер слідчі сподіваються, що новий уряд допоможе пролити світло на ситуацію.
Як повідомляє американське видання The Wall Street Journal, європейські слідчі вважають, що слід виконавців диверсії на Nord Stream веде до України через територію Польщі. Вони стверджують, через відсутність належної співпраці польського уряду, довгий час не можуть визначити чи відбувалося це за відома Варшави. Слідчі не мають доказів причетності польського уряду до вибухів і кажуть, що навіть якщо деякі польські посадовці були причетні, це могло бути їхньою приватною ініціативою.
The Wall Street Journal відзначає, що підрив Nord Stream спонукав Німеччину до відмови від російського газу. Водночас, якщо виявиться, що Варшава до цього причетна, це стане ударом по НАТО. А ще WSJ хвилюється, що москва може сприйняти причетність Польщі за агресію з боку Північноатлантичного альянсу.
Слідчі нарікають, що поляки, буцімто, відмовлялися надати відео та фотоматеріали, які могли б вивести на слід підозрюваних. А найменшу готовність співпрацювати виявили спецслужбовці з Агентства внутрішньої безпеки. АНБ не підтримало ідею слідчих про причетність українських громадян і надало європейським слідчим, нібито, розвідувальну інформацію про зв’язки яхти Андромеда з російськими спецслужбами. "Деякі слідчі" вважають її дезінформацією.
Диверсії на стратегічних газогонах Nord Stream відбулася у вересні 2022 року. Розслідування, проведене Німеччиною, Данією та Швецією, схиляється до думки, що трубопровід був підірваний екіпажем із шести осіб, у складі, яких була група глибоководних дайверів. Вони видаються громадянами України, які орендували в Німеччині через польську фірму прогулянкову яхту під назвою Andromeda. Слідчі заявляють, що на борту човна були сліди тієї самої вибухівки, що й на місцях підводних вибухів.
Серед версій, які розглядалися у зв'язку з інцидентом була також ідея про причетність американських спецслужб. Крім того, в акваторії Балтійського моря поблизу місця вибухів фіксували рух російського корабля з маленьким підводним човном, які якраз призначені для глибоководних диверсій.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.