Морем евакуювалися близько шести тисяч людей, ще майже три тисячі вилетять літаком до Афін, а це вже більше половини мешканців острова
Близько шести тисяч людей покинули острів Санторіні (Реція) на поромах через побоювання землетрусу. Сейсмологи попереджають про високу ймовірність потужного землетрусу в районах, прилеглих до Чорного і Середземного морів. Найбільша загроза нависла над Туреччиною, де підземні поштовхи можуть сягати 8 балів за шкалою Ріхтера. У Греції та на Кіпрі – можливі поштовхи середньої сили.
Кілька підземних поштовхів магнітудою 4,7 були зареєстровані на північний схід від Санторіні вранці у вівторок, 4 лютого. Хоча наразі не повідомляється про серйозні пошкодження, вживаються надзвичайні заходи як запобіжний захід.
Евакуація продовжується: сотні людей стояли в черзі в порту, щоб сісти на пором, що йде на материк. Санторіні є популярним туристичним напрямком, відомим своїми побіленими будівлями. Це невеликий грецький острів в Егейському морі із населенням лише 15,5 тисяч людей. Щороку він приймає мільйони туристів. Але більшість тих, хто виїжджає, – це місцеві жителі, повідомляє BBC.
Ще близько 2,5–2,7 тисяч пасажирів прилетять із Санторіні до Афін літаком. Перевізник повідомив, що додав три екстрені рейси до свого розкладу після запиту Міністерства кліматичних криз і цивільного захисту.
За останні 48 годин біля острова було зареєстровано понад 300 землетрусів, і деякі експерти кажуть, що поштовхи можуть тривати тижнями. Влада закрила школи і застерегла від масових зібрань у приміщеннях. Школи на острові будуть закриті до п'ятниці.
"Все закрито. Зараз ніхто не працює. Весь острів спорожнів", – сказав місцевий житель перед тим, як сісти на судно.
Влада також попередила людей уникати певних районів острова та спустошувати басейни. Екстрені служби попередили жителів залишити райони Аммуді, Армені та Старий порт Фіра через зсуви. Землетруси відбуваються в районі навколо крихітного острівця Анідрос на північний схід від Санторіні.
Санторіні знаходиться на Грецькій вулканічній дузі – це ланцюжок островів, утворених вулканами, але останнє велике виверження відбувалося тут в 1950-х роках. Мер острова Нікос Зорзос заявив, що той готовий до сейсмічної активності, яка, за його ж словами, може тривати багато тижнів. Острів повинен підходити до ситуації з терпінням і спокоєм, переконаний він.
Мер додав, що в планах будівництво укриття. Сейсмологи вважають нещодавні підземні поштовхи незначними, але були вжиті запобіжні заходи на випадок більшого землетрусу. Тим часом прем'єр-міністр Міцотакіс заявив, що Греція працює над керуванням цим дуже інтенсивним геологічним явищем.
Регіональний департамент пожежної охорони Південних Егейських регіонів переведений у стан загальної готовності, направлені рятувальні групи, а екіпажі стоять на сторожі біля великих жовтих медичних наметів на острові. При цьому грецька влада заявила, що нещодавні поштовхи були пов'язані з рухом тектонічних плит, а не з вулканічною активністю.
Наразі вчені не можуть передбачити точний час, масштаб або місце землетрусів. Але є регіони світу, де вони більш імовірні, що допомагає урядам підготуватися.
Землетруси відбуваються в результаті руху тектонічних плит повз, одна під одною або одна від одної. Це призводить до напруги, яка накопичується, а потім вивільняється у вигляді землетрусів уздовж або поблизу кордонів цих плит – відомих як лінії розломів. Поблизу такої лінії розташовані Санторіні та грецькі острови.
Оскільки вчені не можуть передбачити подібні події, найкращий спосіб запобігти збитку чи втраті людей – це знизити вразливість населення. Це можна зробити шляхом проектування та будівництва сейсмостійких будівель або евакуації мешканців, коли починаються землетруси.