Призов військовозобов'язаних жінок можливий лише за мобілізацією
Декілька днів тому Міністерство оборони України підготувало розширений перелік професій для жінок, які стануть військовозобов'язаними. Тим самим Міноборони в десятки разів розширило існуючий список, прийнятий у 1994 році.
Інформатор розповідає, що потрібно про це знати.
Розширення переліку спеціальностей не означає, що жінок закликатимуть на строкову військову службу.
Відповідно до чинної ст. 15 закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" на термінову військову службу призивають придатних за станом здоров'я громадян України - чоловіків, яким до дня відправлення до військових частин виповнилося 18 років, і тих, хто не досяг 27-річного віку та не має права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Призов військовозобов'язаних жінок можливий за мобілізацією або у разі призову осіб офіцерського складу.
Як розповіли на брифінгу МОУ, професії, які потрапили до списку, є "спорідненими" відповідним військово-обліковим спеціальностям. Це дозволить жінкам цих професій приносити максимальну користь своїй країні у її Збройних Силах.
У ЗСУ наголосили, що "нікого не призиватимуть насильно", а статуси призовника та військовозобов'язаного — різні статуси.
Станом на 22 грудня 2021 року згідно з постановою КМУ №711, прийнятою ще 1994 року, військовозобов'язаними є такі співробітниці таких спеціальностей:
Новий наказ Міноборони від 11 жовтня 2021 року №313 розширює цей список. На сайтах Міноборони та ВРУ самого наказу ще немає, однак у публікації на сайті "ЛігаЗакон" зазначено, що документ вже набув чинності 17 грудня.
Відповідно до цього наказу, список спеціальностей та професій, за якими жінки беруться на військовий облік, суттєво розширюється.
За даними "Кадрового експерта", у наказі Міноборони значаться близько трьох десятків професійних галузей:
Таким чином, після того, як наказ набуде чинності, військовозобов'язаними стануть сотні тисяч, а то й мільйони жінок по всій Україні.
Усі жінки, які вступають на роботу або вже працюють за вказаними спеціальностями, мають стати на військовий облік.
Передбачається, що виконання цієї норми має контролювати роботодавець. За ухилення і самим співробітницям, і роботодавцям загрожують штрафи. Детально про суми ми писали тут. Підприємства та організації мають вести первинний облік військовозобов'язаних. При цьому ФОП це не стосується.
Однак це не означає, що бігти у військкомати треба вже завтра — у ЗСУ запевняють, що процес відбуватиметься спокійно та поступово.
"До кінця 2022 року жоден керівник підприємства, установи, організації, де працюють жінки, які мають стати на військовий облік, а також самі жінки, які мають стати на військовий облік, однозначно не притягатимуться до відповідальності", — сказав начальник управління персоналу штабу Сухопутних військ Збройних сил Ярослав Горбач.
Крім того, уточнили, що дівчаткам у школі не треба буде їздити до військкомату, проходити медкомісію та отримувати приписне свідоцтво.
Протягом 2022 року жінки з професіями зі списку мають написати заяву до місцевого військкомату та принести перелік документів для реєстрації на облік.
Це:
Військкомат вивчить документи, потім комісія ухвалить рішення, чи ставити жінку на облік, і, якщо так, – направить її на медкомісію за місцем реєстрації.
Алгоритм дій та докладну інструкцію мають розробити до кінця 2021 року та опублікувати на офіційних сайтах державних органів.
Жінок на військову службу можуть призвати у разі потреби та наявності вакансій.
Призивати можуть військовозобов'язаних жінок у віці:
Більшість жінок, призваних під час мобілізації, проходитимуть військову службу:
Нагадаємо, військовий обов'язок та його зміст в Україні встановлено законом України "Про військовий обов'язок та військову службу".
Порядок призову на військову службу при мобілізації встановлено законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Раніше Інформатор повідомляв, що жінок в Україні ставитимуть на військовий облік. Також ми писали скільки жінок служать в армії України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.