Трамп заявив, що має намір взяти контроль над островом, хоча й вважає, що це можна зробити мирним шляхом
Президент Дональд Трамп у суботу, 29 березня, відмовився виключити можливість застосування військової сили у своїх прагненнях отримати Гренландію. Він заявив, що має зобов’язання домагатися контролю над цим данським островом, який продовжує опиратися його ініціативам. За день до цього члени його адміністрації, зокрема віцепрезидент Джей Ді Венс, відвідали американську військову базу в Гренландії.
В інтерв’ю NBC News Трамп підтвердив, що "абсолютно" обговорював питання анексії острова.
"Усе на столі, щоб США анексували Гренландію. Ми отримаємо її, це 100% відбудеться", – заявив він виданню.
Під час свого візиту у п’ятницю Венс різко розкритикував Данію, звинувативши країну в недостатній увазі до безпеки острова, що, за його словами, робить Гренландію вразливою для потенційного вторгнення з боку Росії та Китаю. Він також закликав мешканців Гренландії розглянути можливість виходу з-під контролю Данії, щоб Сполучені Штати могли безпосередньо вести з ними переговори щодо входження острова до складу США.
Пізніше Венс пояснив журналістам, що його слова не означають зміну політики адміністрації Трампа, а лише підкреслюють, що президент не вважає військовий шлях необхідним для встановлення контролю над Гренландією.
"Ми не думаємо, що військова сила коли-небудь буде необхідною", – заявив Венс на базі Pituffik Space Base.
В інтерв’ю NBC Трампа запитали про ці заяви, і він підтвердив, що має намір взяти контроль над островом, хоча й вважає, що це можна зробити мирним шляхом.
"Ні, я ніколи не виключаю військову силу. Але я думаю, що є велика ймовірність, що ми зможемо зробити це без неї. Ми маємо зобов’язання захищати світ. Це питання світового миру, міжнародної безпеки. І поки я президент, це моя відповідальність. Тому я нічого не виключаю", – сказав Трамп.
Поїздка Венса разом з представниками адміністрації Трампа та його дружиною, Ушею Венс, замінила попередньо запланований багатоденний візит другої леді без супроводу віцепрезидента. Оригінальний план був скасований після того, як колишній прем’єр-міністр Гренландії назвав цей візит "відверто агресивним" та "провокаційним". Уряд Гренландії також заявив, що американська делегація не отримувала офіційного запрошення для візиту на острів.
Замість цього віцепрезидент Венс разом із радником Трампа з нацбезпеки Майклом Волцом відвідали американську військову базу в Гренландії.
Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен відреагував на візит у відеозверненні в соцмережі X (колишній Twitter), заявивши, що його країна готова приймати критику, але "не сприймає тон" адміністрації Трампа.
"Так не розмовляють із близькими союзниками" – наголосив він, запросивши США до співпраці у зміцненні військової присутності в Гренландії.
Новий прем’єр-міністр Гренландії Єнс-Фредерік Нільсен також засудив заяви американських посадовців, назвавши їх "виявом неповаги" до острова.