Влада деяких країн використовувала шпигунське ПЗ Pegasus для стеження за журналістами і правозахисниками

Читать на русском

Загалом в базі відстежуваних користувачів виявили більше 50 тисяч осіб

Читать на русском
Влада деяких країн використовувала шпигунське ПЗ Pegasus для стеження за журналістами і правозахисниками

Загалом в базі відстежуваних користувачів виявили більше 50 тисяч осіб

Влада деяких країн використовувала шпигунську програму Pegasus для масового стеження за журналістами, правозахисниками і адвокатами. Шпигунську програму розробила ізраїльська компанія NSO Group.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Forbidden Stories .

Програма Pegasus може надати доступ до всіх даних пристрою (зокрема повідомлень в чатах і робочої пошти) як на базі Android, так і iOS. Також програма дозволяє віддалено активувати камеру або мікрофон смартфону, щоб підслуховувати користувачів. Програма створена для стеження за небезпечними злочинцями і терористами і доступна тільки державним органам влади, але за даними журналістів, влада вирішила використовувати її інакше. Журналісти 17 журналістських організацій провели власне розслідування і виявили, що влада стежать не тільки за терористами. Над проектом кілька місяців працювали більше 80 журналістів, серед них - співробітники The Guardian, The Washington Post, Haaretz, Suddeutsche Zeitung,правозахисної організації Amnesty International та Центру з дослідження корупції та організованої злочинності(OCCRP).

Журналісти отримали перелік номерів телефонів, які могли належати об'єктам стеження. У списку немає імен, але журналісти встановили дані більше однієї тисячі осіб з 50 країн світу: серед них 65 керівників підприємств, 85 правозахисників, близько 600 політиків і чиновників різного рівня, серед яких міністри, дипломати, військові, кілька глав держав і прем'єр міністрів. У списку також знайшли дані 189 журналістів, серед яких був мексиканський журналіст Сесілія Пінеда Бірт. Його дані додали в систему стеження за кілька тижнів до його вбивства. Список не дає зрозуміти, скільки саме пристроїв заразили Pegasus і чи велося реальна стеження. Однак при аналізі 67 телефонів, що належать людям їх списку потенційних об'єктів стеження, стало ясно, що 23 телефони мали шпигунське ПЗ Pеgasus. Ще на 14 телефонів програму намагалися встановити.

Зі списку неясно, скільки саме пристроїв заразили Pegasus - і чи вела  влада реальне стеження за їх власниками. При цьому вивчення 67 телефонів, що належать людям зі списку потенційних об'єктів стеження, показало: у 23 випадках вони були успішно заражені Pegasus; в 14 випадках влада намагалася це зробити. Ще в 30 випадках дослідження не дало результату; зокрема тому, що власники телефонів міняли пристрій. Всі пристрої, де були виявлені сліди активності Pegasus, не належать злочинцям, хоча NSO заявляла, що їх софт буде використовуватися тільки проти терористів і небезпечних злочинців.

Після аналізу даних журналісти змогли визначити 10 країн-клієнтів NSO. Серед них: Азербайджан, Бахрейн, Угорщина, Індія, Казахстан, Марокко, Мексика, Об'єднані Арабські Емірати, Руанда і Саудівська Аравія. При цьому представники Мексики додали в базу понад 15 тисяч номерів для стеження, а Марокко і ОАЕ - по 10 тисяч номерів. У компанії NSO заперечують неправомірне використання її програмного забезпечення. «NSO Group рішуче заперечує помилкові твердження, зроблені у вашому звіті, багато з яких є непідтвердженими теоріями», - заявила компанія через свого юриста. Також використання шкідливого ПЗ для стеження заперечують і представники країн, що фігурують у розслідуванні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.