Вивезення українських полонених до Угорщини: Будапешт відхрещується, ГУР порівнює подію з драматичним детективом

Про місцеперебування полонених українських військових поки немає офіційної інформації

Петер Сійярто, Андрій Юсов, полонені
Навколо ситуації з полоненими з Угорщини і України звучать різні заяви

Угорщина не має відношення до передачі росією 11 закарпатських полонених, заявив міністр закордонних справ країн Петер Сійярто. За його словами, переговори велися релігійними організаціями без участі уряду його країни.

Про це розповів Сійярто під час виступу у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). За його словами, 11 обміняних українців "вільні у своєму пересуванні в Угорщині, вони вільні робити те, що вони хочуть робити".

"І якщо вони захочуть вийти на зв'язок з українською владою, то вони вільні це зробити, я можу вам це гарантувати", - додав Сійярто.

Водночас за словами представника ГУР Міністерства оборони України Андрія Юсова в цій справі все досить не однозначно. В інтерв'ю "Радіо Свобода" він сказав, що українських військовополонених, які були передані з рф до Угорщини, не звільнили після переходу кордону.

Як заявив Юсов, родичі кількох полонених повідомили, що їхні близькі не були звільнені, а перебували під наглядом з обмеженими можливостями спілкування. З'ясувалося, що існує попередній список полонених, який офіційний Будапешт запитував у рф декілька місяців тому. Однак наразі ці дані не підтверджені.

"Є список тих осіб, яких Угорщина запитувала у росії декілька місяців тому - там було 13 прізвищ. Є список з, ймовірно, одинадцятьма, які були передані", - сказав Юсов.

Згідно з міжнародним правом, Міжнародний комітет Червоного Хреста повинен зайнятися цим питанням. Україна закликала росію та Угорщину, як підписантів міжнародних угод, зокрема Женевської конвенції, надати необхідні дані, додав Юсов.

Також, за його даними, рф офіційно не повідомляє жодних відомостей щодо українських полонених. Ця ситуація стає джерелом занепокоєння, оскільки подія, яка могла б мати позитивний характер, насправді зовсім не така.

"....Подія, яка могла б бути абсолютно позитивною, перетворюється на якийсь драматичний детектив з дуже відчутним політичним підтекстом. Насамперед з боку росії, яка проводить ІПСО", - сказав він.

Представник Головного управління розвідки Міноборони України підкреслив, що Україна, включаючи родичів полонених, має право на зв'язок з усіма звільненими особами. Також додав, що українська сторона знала про спецоперацію росії з передачі полонених до Угорщини ще до офіційних заяв, проте Будапешт заперечував факт цієї операції. Інформація спочатку з'явилась у ЗМІ, після чого були оприлюднені коментарі релігійних організацій, а потім висловлено позицію угорської сторони. Військовий представник додав, що було отримано підтвердження, включаючи документальні докази, щодо запиту Угорщини стосовно військовополонених.

Що відомо про цю ситуацію

Полонені українські військові, які були передані з росії до Угорщини, все ще перебувають у незрозумілому статусі. Інформація про їхнє місцеперебування та сам обмін стала предметом суперечок.

8 червня російська православна церква (РПЦ) заявила, що передала 11 військовополонених українців Угорщині. Віцепрем'єр-міністр Угорщини Жолт Шем'єн спочатку підтвердив цю інформацію, але не надав більш детальних відомостей. Водночас уряд Угорщини відхрестився від його заяв.

В МЗС України повідомляли, що полонені фактично перебувають на території цієї європейської країни під обмеженим статусом. За словами речника відомства, ці люди не мають повної свободи руху і перебувають під контролем угорської влади.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube