Вірус папіломи людини: що таке ВПЛ, кому і навіщо потрібно від нього вакцинуватися

В Україні щеплення від папіломавірусу входить до списку рекомендованих

Вірус папіломи людини: що таке ВПЛ, кому і навіщо потрібно від нього вакцинуватися

Більшість випадків раку шийки матки пов'язані з вірусом папіломи людини, який передається статевим шляхом. Щеплення проти вірусу папіломи людини може зменшити ризик розвитку раку шийки матки.

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Центр громадського здоров'я України

Вірус папіломи людини є найбільш поширеною інфекцією, що передається статевим шляхом. Існує понад 80 типів папіломавірусу, приблизно 30 з них можуть вражати шийку матки та вважаються онкогенними. ВПЛ 16 та 18 типів найчастіше пов'язують з раком шийки матки. Близько 70% випадків РШМ асоціюють з інфікуванням цими типами ВПЛ. Імунна система організму може боротися з інфікуванням вірусом, однак у певної кількості жінок, інфікованих вірусом папіломи, розвивається рак шийки матки.

Які фактори підвищують рівень інфікування ВПЛ?

  • Слабкий імунітет. Організм у разі сам не може боротися з інфекцією та іншими захворюваннями.
  • Сексуальна активність у молодому віці чи багато статевих партнерів. Це збільшує ризик інфікування ВПЛ. Для передавання вірусу секс із проникненням не обов'язковий. Шляхом передавання інфекції можливий тілесний генітальний контакт.

Щеплення захищає від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота та горла, статевих органів. Вакцинацію від ВПЛ проводять у багатьох країнах світу. В Україні щеплення від папіломавірусу входить до списку рекомендованих. Вакцинація проти ВПЛ може запобігти більш ніж 90% ракових захворювань, пов'язаних з вірусом.

  • За даними CDC, з 2006 року, коли вакцина була вперше рекомендована, кількість інфікування типами ВПЛ, що викликають рак та генітальні бородавки, зменшилася на 88% серед дівчат-підлітків та на 81% серед молодих дорослих жінок.
  • Вакцинація проти ВПЛ зменшила кількість передракових станів РШМ у молодих жінок.
  • Захист, який забезпечує вакцина проти ВПЛ, триває довго. За спостереженнями, близько 12 років після вакцинації захист від ВПЛ залишався високим, без ознак зниження.

Коли та кому робити щеплення

  • Дітям рекомендують проводити щеплення двома дозами у віці 9-14 до початку статевого життя. Щеплення роблять також хлопчикам, вони можуть бути носіями вірусу.
  • Людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломи, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, слід отримати 3 дози вакцини.
  • Вакцинація від ВПЛ рекомендована не всім дорослим старшим за 26 років, оскільки в цьому віці вона може бути не такою ефективною. Однак після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення.
  • Зверніться до сімейного лікаря, щоб отримати щеплення від ВПЛ.

Реакції організму на щеплення

  • Багато людей не мають поствакцинальних реакцій. Найпоширеніші поствакцинальні реакції: біль, почервоніння чи набряк у руці, де було зроблено укол, запаморочення чи непритомність (частіше зустрічається серед підлітків), біль чи втома, нудота, біль у м'язах чи суглобах.
  • Щоб уникнути непритомності або травми, підліткам під час вакцинації і протягом 15 хвилин після уколу слід посидіти або полежати.
  • Людям з тяжкою алергією на компоненти вакцини не слід проводити щеплення.

Як ще можна профілактувати РШМ

  • Регулярно проходьте скринінг на РШМ та відвідуйте гінеколога щонайменше 1 раз на рік.
  • Правильно використовуйте презервативи. Вони частково можуть убезпечити від інфікування ВПЛ. Однак пам'ятайте, що вірус може інфікувати ділянки, які не захищені презервативом. Цей метод контрацепції захищає вас не на 100%.
  • Обмежте кількість сексуальних партнерів до  одного – це значно знижує ризик інфікування ВПЛ.

Нагадаємо, в Україні підтвердили другий випадок поліомієліту, захворів 2-річний хлопчик.

Крім того, в Україні закликають вакцинувати дітей від поліомієліту.

Також Інформатор писав, чи безпечна COVID-вакцина для людей з ВІЛ та СНІД.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube