Відставка Залужного: в ОП справді планували звільнення генерала - британський політолог пояснив ситуацію

Британський експерт зауважив, що чутки про звільнення Валерія Залужного виглядали правдоподібно

Залужний
Марк Галеотті пояснив, чому з'явилися чутки про відставку Залужного

В Офісі президента України могли дійсно планувати перестановки у військовому керівництві держави, в тому числі й відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Проте від цієї ідеї, ймовірно, відмовилися через великий рівень незадоволення суспільства. Тому чутки про звільнення генерала могли бути запущені навмисно, щоб перевірити реакцію українців.

Про це з посиланням на джерела пише британський політолог Марк Галеотті у своїй колонці для британського журналу The Spectator. Експерт зауважив, що чутки про відставку Залужного виглядали правдоподібно та свідчили про справжній політичний розрив, який виник між Залужним і Зеленським.

"Ворожість, схоже, йде від адміністрації президента. Першим справжнім "яблуком розбрату" став план торішнього контрнаступу (2023 року. - Ред.), який, хоч і не був повним провалом, не повернув багато території. Україна змогла серйозно погіршити багато можливостей росії та знову відкрити Чорне море, але контрнаступ явно був набагато менш успішним, ніж сподівалися та планували. Залужний хотів зосередитися на наступі на південь, щоб спробувати зламати "сухопутний міст" до Криму. Зеленський, однак, наполягав на широкій атаці по всьому фронту. Оглядаючись назад, це означало безліч менш масштабних операцій, які могли бути значною мірою зірвані російською оборонною лінією", - пише Марк Галеотті.

Політолог нагадав, що коли пізніше Залужний назвав результат контрнаступу "патовою ситуацією", команда Зеленського сприйняла це як критику стратегії президента. Зеленський публічно дорікнув генералу, що він занадто песимістичний, а новий міністр оборони Рустем Умєров почав звільняти та переставляти офіцерів, близьких до Залужного.

"З огляду на те, що перші чутки, схоже, виникли в адміністрації президента або близько до неї, Зеленський, можливо, справді планував замінити Залужного, але відмовився від цієї ідеї, коли рівень тривоги став очевидним. Або ж ця ідея могла бути запущена Зеленським чи Єрмаком як "пробна повітряна куля" (йдеться про термін, який означає навмисне розкриття інформації щодо запланованих дій з метою побачити та перевірити реакцію суспільства - ред.), - пояснив Галеотті.

Марк Галеотті додає, що хоч ніхто не є повністю незамінним, ймовірні кандидати на заміну Залужного не досягають його рівня. Наприклад, командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський вважається набагато більш "людиною Зеленського", але він не має такого авторитету серед військових, як Залужний. А молодий та амбітний керівник військової розвідки Кирило Буданов має харизму й запал, але не має досвіду командування більш масштабними операціями, зауважує політолог.

"Якою б не була ситуація, напруга між "Зе" і "За" виглядає як реальною, так і справді політично дестабілізуючою", - резюмував Марк Галеотті.

Відставка Залужного: що відомо

Чутки про відставку головнокомандувача Валерія Залужного з'явилися ввечері понеділка 29 січня. Пройшла вже майже доба, однак офіційного пояснення цієї інформації від ОП досі не було. Проте прессекретар Зеленського ввечері 29 січня казав, що президент України не приймав рішення про звільнення Валерія Залужного з посади Головнокомандувача Збройних сил України. 

Сам Валерій Залужний на фоні чуток про відставку опублікував спільне фото з начальником Генерального штабу Сергієм Шапталою у робочому кабінеті. Цю світлину воєначальник ніяк не підписав. Але, швидше за все, так він натякнув, що у відставку не йде.

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) заявили, що ситуацією скористаються російські пропагандисти. У рф використають їх для продовження низки інформаційних операцій про внутрішні українські справи, які росіяни ведуть протягом певного часу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube