Зібрали все, що відомо про напад співробітників "Укрексімбанку" на журналістів програми "Схеми"
У центрі Києва співробітники "Укрексімбанку" напали на журналістів програми "Схеми". Ті записували інтерв'ю з головою правління Євгеном Мецгером, коли охорона заблокувала їх у кабінеті й почала потрошити техніку. Заяву за фактом перешкоджання законній журналістській діяльності написали в поліцію відразу ж. Спершу справу взяли на контроль в Офісі генпрокурора, після - підключилися представники Посольства США та Офісу президента.
Першою, хто повідомив про подію, була керівниця "Схем" Наталія Седлецька. Вона зробила пост на своїй сторінці в Facebook, де докладно розповіла про ситуацію, - повідомляє Інформатор. Минуло два дні, а тема залишається головною в інформаційному просторі. Чи не кожну годину "розкриваються" якісь моменти, тому збираємо все, що відомо про напад співробітників "Укрексімбанку" на журналістів програми "Схеми".
Журналіст Кирило Овсяний і оператор Олександр Мазур записували інтерв'ю з головою правління банку Євгеном Мецгером. Зйомки проходили в центральному офісі "Укрексімбанку" на вулиці Антоновича в Києві. Згідно з редакційним завданням, журналіст повинен був поставити запитання Мецгеру, щоби його позиція була відображена в розслідуванні, яке готувалося на один із найближчих ефірів. Якщо коротко, йшлося про сумнівний багатомільйонний кредит, виданий цим банком.
"Але Мецгеру не сподобалося питання журналіста-розслідувача. Тому він викликав охорону й наказав "забрати камери" і "дістати з них касети". Співробітники банку застосували фізичну силу до оператора "Схем". Скрутивши його й утримуючи силою, вони відібрали в нього обидві камери, забрали картки, на які вівся запис, і винесли всю техніку з кабінету на годину. Весь цей час знімальна група залишалася заблокованою в кабінеті голови правління банку в його присутності. У кабінеті, крім самого Мецгера, був присутній директор департаменту інформаційної політики "Укрексімбанку" Володимир Пікалов, охоронець і ще один співробітник банку на ім'я Ігор, який застосував фізичну силу до оператора "Схем", - пише Седлецька.
За її інформацією, знімати те, що відбувається в кабінеті на мобільний телефон також не дозволяли. Крім того, одяг оператора ретельно перевірили на предмет наявності на ньому ще яких-небудь записуючих пристроїв. Разом з тим журналіст зміг записати частину розмови на аудіозапис.
"Ігор, візьми у них камеру. Касети дістаньте", - чути на записі голос голови правління банку Євгена Мецгера, який звертався до своїх підлеглих.
Крім цього, Мецгер додав, що не дає згоду на інтерв'ю й забороняє вести зйомку. Його підлеглий Ігор кілька разів згадав, що журналісти знаходяться "на об'єкті критичної інфраструктури" і натякнув, що більше нічого зняти в них не вийде. Втім, аудіозапис із розшифровкою можна знайти нижче. Детальну інформацію про розмову і про все, що відбувалося в кабінеті Мецгера, ми писали тут.
Адвокат "Схем" Анатолій Попов назвав ситуацію абсолютно неординарною. Фактично, злочинні дії відбувалися в державному банку, у центральному офісі, у кабінеті голови правління "Укрексімбанку".
"Це створення перешкод журналістам в їхній діяльності, вилучення зібраного матеріалу, утримання їх, - або як заручників, або просто незаконне утримання з метою вилучення зібраного матеріалу, фактично проведений їх обшук з метою виявлення, чи не приховують вони при собі зібраний матеріал. Це безпрецедентна дія. Я сподіваюся, що Національна поліція правильно прокваліфікує зазначені дії й розслідує цю непересічну подію", - заявив Попов.
У даний момент слідчий відділ порушив кримінальну справу за фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ч. 1 ст. 171 КК України). Співробітників видання "Радіо Свобода" запросили на допит у якості потерпілих — усі обставини події з'ясовуються й не виключено, що в ході слідчих дій справу перекваліфікують. Ситуація знаходиться на контролі Київської місцевої прокуратури та Офісу Генерального прокурора.
Як зазначили в пресслужбі банку, 16 вересня "Укрексімбанк" отримав запит від видання "Радіо Свобода" щодо інтерв'ю з Головою правління банку (згідно з переліком питань у запиті). Можливість зйомки журналістам підтвердили і призначили дату - 04.10.2021.
"Однак, під час інтерв'ю, журналіст "Радіо Свобода" Кирило Овсяний поставив низку питань стосовно надання інформації про діяльність клієнтів Банку, яку Банк отримав у процесі їх обслуговування і правовідносин із ними. Крім того, журналіст без будь-яких на те підстав висловив припущення щодо нібито допущених Банком порушень у рамках відповідних правовідносин. Інформація, яка запитувалася, відповідно до ст. 60 ЗУ "Про банки і банківську діяльність" є банківською таємницею, яку банки зобов'язані зберігати, у тому числі шляхом обмеження кола осіб, які мають доступ до неї. З огляду на це, пресслужба банку була змушена зупинити подальше проведення зазначеного інтерв'ю", - відповіли в пресслужбі "Укрексімбанку".
Те, що відбувалося в кабінеті далі, — назвали "розмовою у форматі офрекордс-зустрічі". У повідомленні наголошується, що журналісту запропонували підготувати перелік питань, на які банк зможе відповісти, і надіслати їх, щоби була можливість підготувати розгорнуті відповіді. Після цього журналісти без будь-якого перешкоджання покинули приміщення "Укрексімбанку" (з усією записуючою й освітлювальною технікою).
"Окремо зазначимо, що, на нашу думку, у діях Кирила Овсяного містилися ознаки як протиправного заволодіння інформацією з обмеженим доступом (банківською таємницею), так і порушення Кодексу етики українського журналіста в частині використання незаконних методів отримання інформації", - йдеться в повідомленні.
Важливо зазначити, що цей коментар з'явився до того, як у мережу потрапили аудіозаписи та відео, яке намагалися видалити співробітники "Укрексімбанку".
Фахівцям вдалося відновити видалені файли. На відео видно, що співробітники банку за вказівкою Мецгера напали на оператора «Схем» Олександра Мазура, відібрали в нього камери, забрали карти пам'яті, на які здійснювався запис і видалили відзнятий матеріал. Зокрема, на відео зафіксовано вказівки Євгена Мецгера забрати в журналістів техніку й «забрати касети» а також «вичистити все це г**но».
Мецгер весь цей час ображав журналістів, називав усе, що відбувається провокацією і відмовився навіть дивитися на документи, які надали журналісти. Також по відео зрозуміло, що журналістам не давали можливості покинути приміщення. Сам запис публікуємо нижче, а подробиці можете знайти тут.
Як пише "Радіо Свобода", Посольство передало виданню "Європейська правда" заяву, у якій висловлює свою стурбованість нападом на журналістів "Схем" під час інтерв'ю з головою правління "Укрексімбанку" Євгеном Мецгером.
"Ми стурбовані повідомленнями про неналежну поведінку щодо журналістів "Радіо Свобода" в "Укрексімбанку". Вільні ЗМІ відіграють життєво важливу роль у демократії і репортери повинні мати можливість вести свою роботу без переслідування або залякування. Ми сподіваємося на ретельне і прозоре розслідування подій", - йдеться в заяві.
В Офісі президента же засуджують дії керівництва банку і виступили за усунення глави "Укрексімбанку":
"Ситуація навколо Укрексімбанку може сприйматися лише негативно. Безумовно, модель поведінки, яку суспільство побачило від представників банку, є неприпустимою. Свобода слова належить до фундаментальних цінностей в Україні. Тому обов'язок посадових осіб будь-якого рівня - коректно спілкуватися з журналістами та поважати їхнє право ставити будь-які питання, що мають суспільну значимість. Не має значення, про якого рівня структуру йдеться і чи працює ця структура в державному або в приватному секторі. Правила поваги до журналістської роботи і формати надання доступу до суспільно важливої інформації давно напрацьовані, і не може бути причини, щоби їх не дотримуватися ", - заявив радник керівника ОП Михайло Подоляк.
Після публікації останнього відео, де видно все, що відбувалося в центральному офісі "Укрексімбанку", Євген Мецгер вирішив скласти свої повноваження. Але - лише на час розслідування. Відповідна заява з'явилася на сайті банку.
"Ситуація, яка виникла навколо Банку, є неприпустимою. Мої надмірно емоційна реакція та нестримана поведінка стосовно журналістів не мають виправдання. Повністю усвідомлюю свою відповідальність. Щоб зняти хоча б частину шкоди репутації Банку та відвернути негатив щодо його чудового колективу, невідкладно пишу заяву про складання повноважень голови правління на час проведення необхідних слідчих дій Національною поліцією і внутрішньої перевірки в Банку згідно з відповідними процедурами. Подальший розвиток ситуації залежить лише від висновків, які зроблять слідство й перевірка", - пише Мецгер.
Зазначимо, що опубліковане "видалене" відео поліція вже прикріпила до справи за фактом про напад на журналістів. Про це заявив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський. Найближчим часом потерпіла сторона передасть і оригінал відновленого запису, який також докладуть до матеріалів провадження в якості речового доказу й направлять на експертизу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.