За всю історію американські президенти шість разів відвідували нашу столицю.
Візит президента США до Київа під час російсько-української війни — історична подія. Загалом, Джо Байден став п’ятим американським лідером, який відвідав нашу країну. Завжди візити президентів США позначали якусь вагому віху американо-українських взаємин.
Новина про неанонсований візит президента Сполучених Штатів до Києва, та ще й напередодні річниці вторгнення росіян до України, заслужено опинилася на перших шпальтах видань. Візити високопоставлених американських чиновників в Україну не є такими вже рідкісними. Проте візити перших осіб Сполучених Штатів — зовсім інша справа.
Загалом українську столицю за всю історію відвідувало п’ятеро президентів США:
Кожен із цих візитів був знаковим моментом в історії і відігравав вагому роль у подальшому розвитку подій. Є всі ознаки, що й цей візит буде доленосним.
Річард Ніксон відвідував Київ у рамках свого візиту до СРСР. Ніксон оглянув Софію Київську, поклав квіти до могили Невідомого солдата та зустрівся з партійною номенклатурою у Верховній Раді УРСР. Це було на тлі боротьби з дисидентами, соціально-економічної стагнації та політичного «закручування гайок». Головним наслідком візиту можна вважати домовленість про створення генконсульства США в Києві та радянського консульства в Нью-Йорку.
Переговори між Річардом Ніксоном і представниками радянської влади минали як в офіційній, так і в неформальній обстанові. У результаті було підписано низку стратегічно важливих документів. Зокрема йдеться про договір про обмеження систем протиракетної оборони (ПРО) і Тимчасову угоду про деякі заходи в галузі обмеження стратегічних наступальних озброєнь(ОСО-1). Це понизило градус напруги між державами, які стояли на межі ядерного взаємознищення.
Візит Джорджа Буша старшого до Києва в 1991 році відбувся в рамках його туру по країнах Східної Європи. За 3 тижні до проголошення незалежності України від Радянського Союзу Буш виголосив промову, яка отримала назву «Котлета по-київськи». Наляканий перспективою розпорошення ядерного потенціалу СРСР, у цій промові Буш застерігав українців від «суїцидального націоналізму», тобто просив утриматися від проголошення самостійності.
Промова викликала неабияке обурення поміж української правої політичної спільноти та консерваторів у США. Вільям Сафайр, редактор газети The New York Times, іронічно назвав цю промову «котлетою по-київськи» (англ. Chicken Kyiv), натякаючи на нерішучості американського президента. У США «chicken»(«курча») у переносному значенні — «боягуз».
Взагалі-то, Білл Клінтон тричі був у Києві. Уперше він приїхав до української столиці в січні 1994 року, але це був неофіційний візит. Літак Президента США на шляху до Москви зробив посадку в Борисполі. Ймовірно, тоді з президентом Леонідом Кравчуком обговорювали ядерне роззброєння України. Це дало можливість заручитися підтримкою Вашингтону в питанні розбудови незалежної України. До того існування нашої держави розглядали в США як ускладнюючий фактор у взаєминах із рф.
У травні 1995 році обговорювали питання особливих стосунків України з НАТО, підтримка США в намірі України вступити до СОТ і виділення додаткового фінансування для виконання договору СНО-2.
У червні 2000-го Клінтон відвідав Київ утретє. Він тоді зустрівся із Президентом України Леонідом Кучмою для обговорення питання закриття Чорнобильської АЕС і виступив на Михайлівській площі, завершивши свою промову гаслом «Слава Україні!».
Джордж Буш-молодший відвідував Україну 31 березня 2008 року. На зустрічі з президентом Віктором Ющенком обговорювали перспективи членства України в НАТО.
Напередодні візиту до Києва Джордж Буш закликав НАТО відкрити для України та Грузії дорогу до Північноатлантичного альянсу і надати План дій щодо членства в НАТО. Однак на Бухарестському саміті рішення так і не було ухвалене через острах «спровокувати кремль».
Ні Барак Обама, ні Дональд Трамп так і не відвідували Київ, посилаючись на щільний графік. Це перший візит Джо Байдена до України на посаді президента, однак раніше він був рекордсменом із відвідування Києва.
На посаді віцепрезидента США при Обамі Байден приїжджав до нашої країни частіше, ніж будь-хто інший — аж шість разів. Він був у Києві у 2009, тричі у 2014 році, у грудні 2015-го та в січні 2017 року.
У 2015 році візит Байдена був скандальним. Віцепрезидент США під час виступу у Верховній Раді запропонував Україні федералізацію. Це сприйняли як підтримку плану путіна з розвалу України. Потім і заявляли, що його фразу перекрутили, а насправді йшлося про автономність регіонів у питанні освіти та охороні правопорядку.
Востаннє він був в Україні у січні 2017 року, за кілька днів до завершення свого терміну перебування на посаді. Він зустрівся з президентом Петром Порошенком і прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом і говорили про хід війни на Донеччині та Луганщині та допомогу США.
Ми розповідали про те, Байден прибув до України й показали перші відео та фото президента США в Києві. Раніше ми розповідали про те, як Байден добирався до України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.