Вічний карантин. Чому відмова від вакцинації - це глобальна проблема

ВООЗ включила недовіру до вакцинації до переліку десяти глобальних загроз здоров'ю людства

Вічний карантин. Чому відмова від вакцинації - це глобальна проблема

В Україні з початком вакцинації від коронавірусу загострилося питання, чи варто взагалі робити щеплення. І за останніми даними, понад 60% українців цього робити не бажають, що може свідчити про нескорий виході з карантину.Ця проблема утворилася не тільки на ґрунті нещодавніх міфів про нібито бажання світових еліт чипувати населення або змову фармацевтичних корпорацій. Антищеплювальники були завжди, ще в доковідную епоху. Чи є це проблемою для України і чи потрібна вакцинація людині - в матеріалі Інформатора .

Не коронавірусом єдиним

Ще до появи хвороби COVID-19 в Україні і світі були широко поширені ідеї відмови від будь-якої вакцинації.

Спільнота антиприщеплювальників заперечує ефективність, безпеку і правомірність вакцинації, зокрема - масової вакцинації. Скептичне ставлення до вакцинації включає в себе повну відмову від вакцинацій або відмову від окремих вакцин.

Судження про те, що антиприщеплювання до пандемії коронавірусу було долею маргінальних частин суспільства - помилкове. Ще у 2019 році, коли перші повідомлення про заражених на коронавірус почали з'являтися тільки під кінець року, Всесвітня організація охорони здоров'я включила недовіру до вакцинації до переліку десяти глобальних загроз для здоров'я населення Землі. Не проведення своєчасної вакцинації дітей стало причиною різкого зростання захворюваності на кір. Показники смертності від кору у всьому світі в період з 2016 по 2019 р зросли на 50%, і у 2019 році ця хвороба забрала понад 207 500 життів.

Згідно з висновком експертів ВООЗ, більшість доводів антівакцінаторів не підтверджуються науковими даними і характеризуються як «тривожна та небезпечна помилка».

Спростування всіх відомих міфів про вакцинацію можна прочитати тут .

А як там з щепленнями від коронавірусу

З 10 по 12 березня 2021 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів опитування серед населення України щодо ставлення до вакцинації від COVID-19. Тільки 33% населення країни готові отримати щеплення найближчим часом, в той час як 62,7% українців не бажають вакцинуватися.

Серед українських медиків також немає «лісу рук» за вакцинацію. Так, згідно з опитуванням Active Group, лише 45,8% опитаних медпрацівників сказали,що це необхідно зробити, 32,1% - що це бажано, але не обов'язково.

Як ми бачимо, проти щеплень настрої в українському суспільстві, м'яко кажучи, на високому рівні.

«Люди зазвичай не хочуть вакцинуватися, і це стосується не тільки коронавірусу, але і всіх інших вакцин. Перш за все - від нестачі знань. Це те, що ми повинні були в школі вчити. Закінчуючи тим, що медики теж, на жаль, чи вже забули, або не дуже ретельно вчилися в медуніверситетах, або їм при навчанні дали спочатку невірну інформацію, яку вже потім вони поширюють далі. Вакцинація - це найефективніший метод профілактики захворювання», - коментує ситуацію, що склалася Ірина Волошина, професор кафедри сімейної медицини, кардіології та неврології в Запорізькому національному медичному університеті.

За її словами, в цьому аспекті потрібно критично ставитися до сумнівної інформації, довіряти офіційним джерелам, а влада на місцях повинна координувати зусилля, щоб популяризувати вакцинацію.

«У нас зараз інформаційний простір абсолютно відкритий, тому тут важливо критично ставитися до сумнівної інформації. Є в нас офіційні джерела, які заслуговують на довіру - це сайт Центру громадського здоров'я, брифінги МОЗ, засідання. Можливо, владі на місцях потрібно більше координуватися з медиками і демонструвати прихильність до вакцинації. Популяризувати на цих рівнях потрібно», - зазначає Волошина.

Варто згадати про ситуацію в Танзанії, де президент Джон Магуфулі заперечував коронавірус. Він був одним з найвідоміших скептиків щодо COVID-19 в Африці, і закликав до молитви і парової терапії з травами для боротьби з цією недугою. Днями стало відомо, що Магуфулі помер у віці 61 року,і причиною його смерті, за деякими даними, став саме коронавірус.

Чи варто вакцинувати дітей від COVID-19

На даному етапі цього робити не варто, адже всі схвалені ВООЗ вакцини рекомендують застосовувати у віці від 16-18 років. Відзначимо, всі нинішні COVID-вакцини схвалені для екстреного використання, а на повні дослідження, в тому числі що стосуються довгострокових наслідків вакцинації, знадобиться ще кілька років.

Тому як сертифікація вакцин відбувалася швидкими темпами, з етичних причин компанії-виробники не могли включати дітей до своїх клінічних досліджень на ранньому етапі. Тому вакцини від коронавірусу для дітей просто ще не може бути.

Для подальшого поширення ліцензій на використання вакцин для дітей і підлітків необхідні відповідні клінічні випробування. В Європейському агентстві лікарських засобів (EMA) підтвердили, що робота в цьому напрямку йде, але не змогли назвати якісь реальні терміни, - пише DW.Зараз клінічні випробування проводяться з двома вакцинами. Перші результати очікують отримати для вікової групи старше 12 років, - відзначили в EMA.

При цьому вчені сходяться на думці,що діти не є суперраспровсюджувачами хвороби, хоча можуть впливати на погіршення епідеміологічної ситуації.

Втім, є шанс, що ваш дитина народиться з антитілами до коронавірус,якщо ви зробите COVID-щеплення. Перший такий випадок нещодавно зафіксували в США.

Антивакцинаторство. Чи є винні в цьому

Що стосується української влади, то в напрямку розвінчання міфів і популяризації вакцинації робота йде не кращим чином, про що красномовно свідчать результати вищевказаних опитувань. Чи мотивують українців зробити щеплення публічні акти вакцинації глави МОЗ, президента і інших можновладців - складно сказати. Але це точно породжує нові теорії змов, мовляв справжні вакцини політикам не ставлять. Проте влада запускає соціальні реклами, намагається доносити з усіх кутків, що вакцинуватися - це нормально. Спроби є, але їх ефективність продемонструє час.

Але проблема не тільки в цьому, а й у інформаційних кампаніях проти вакцин в Україні. Зокрема, в деяких медіа намагаються дискредитувати вакцину CoviShield (AstraZeneca), якою наразі прищеплюють українців.

У МОЗ вважають,що за цією кампанією стоять політичні сили і експерти, які хочуть, щоб в Україні використовували вакцину російського виробництва. За спостереженнями Інформатора, російські ЗМІ приділяють особливу увагу негативній інформації про вакцину AstraZeneca і нахвалюють свою вакцину «Супутник V». Боротьба за ринки, не інакше.

Але також не варто забувати про опозицію, яка намагається заробити собі бали на спекуляціях навколо препарату Covishield, який менш ефективний, але коштує дешевше, ніж конкуренти від Pfizer і Moderna.

Нагадаємо, п'ятий президент Петро Порошенко назвав вакцину Covishield «г * вном», при цьому незабаром після цього депутат від його фракції Олексій Гончаренко вакцинувалася цим препаратом. Сумнівно, що після таких заяв електорат Порошенка із задоволенням зробить собі COVID-щеплення.

Глава держави Володимир Зеленський також вважає,що йде «дуже серйозна інформаційна протидія проти цієї вакцини», але не бачить підстав для того, щоб зупиняти вакцинацію.

Теорії змов

За час пандемії хвороба COVID-19 і вакцини від неї обросли безліччю легенд і міфів. Серед іншого, поширювалося інформація, що засновник Microsoft Білл Гейтс за допомогою вакцин бажає чипувати населення для тотального контролю. Підставою для таких заяв стало те, що Гейтс передбачив пандемію на одному зі своїх виступів кількома роками раніше.

Ця теорія набула популярності на Заході навесні, але зараз це скоріше сприймається як жарт. В Україні ще доводиться чути історії в інтернеті і при особистих зустрічах, що з вакциною «можуть щось вживити».

Інша популярна думка полягає в тому, що «індуси роблять все погано, тому що це Індія». Такі твердження стосуються вакцини CoviShield, яка вироблена в Індії на потужностях найбільшого в світі виробника вакцин Serum Institute, експортує вакцини по всьому світу.

Також в соцмережах висловлюється думка про нібито змову фармацевтичних компаній з метою отримати надприбуток. При цьому самі компанії-розробники вакцин не приховують, що будуть заробляти на вакцинах. Нормально адже, коли компанія вкладає в розробку продукту і хоче потім на ньому заробити.

«Це відкидає нашу країну на кілька десятиліть назад. У всьому світі сміються і знають, що це просто жарт (чіпування, - ред.), То в Україні, на жаль, дійсно є люди, які вірять в цю теорію. В нас також є шовіністичні прояви проти Індії, хоча ця країна крокує попереду України щодо медицини і економічного розвитку», - зазначає професор медичних наук Ірина Волошина.

Протиприщеплювальні спільноти залишаються глобальною проблемою і у 2021 році. Щоб подолати цю проблему, потрібні такі ж глобальні зусилля з боку міжнародних організацій, влади, ЗМІ, науковців та всіх, хто бажає не допустити кризи світової системи охорони здоров'я.

PS Автор цього тексту не є учасником «змови проти людства», яке організував «світовий уряд». Він перехворів на коронавірус і втратив нюх і смакові рецептори на 5 місяців, і не бажає повторити цей досвід іншим людям. Деякі його знайомі перехворіли на COVID-19 в більш важкій формі, що також не радує. Грунтуючись на інформації ВООЗ, наукових експертів і здорового глузду автор вважає, що вакцинуватися потрібно. І чекає своєї черги.

Вас також може зацікавити:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube