Російські спецслужби вербують українців для диверсій проти ТЦК і часто вбивають їх при активації вибухівки
В Україні зафіксовано хвилю атак на призовні центри, які відіграють ключову роль у мобілізаційних зусиллях країни. За останній тиждень вибухи сталися в трьох різних військкоматах. Це призвело до загибелі виконавців атак та поранення 12 осіб, серед яких військовослужбовці.
Як пише The Washington Post, Служба безпеки України (СБУ) заявила, що ці напади є частиною організованої кампанії російських спецслужб, які використовують фінансову мотивацію для вербування українців у терористичні дії. За словами керівника Українського центру протидії дезінформації при РНБО Андрія Коваленка, Росія активно стежить за онлайн-чатами, знаходячи потенційних виконавців, яких потім залучають до атак.
Атаки на центри вербування відбуваються в той час, коли українські військові на передовій потребують термінового підкріплення. Через затягування війни все менше українців добровільно йдуть служити, а багато чоловіків призовного віку уникають військкоматів через страх примусової мобілізації.
За даними видання, ФСБ і ГРУ шукають в онлайн-чатах українців, які можуть висловлювати проросійські погляди. Потім росіяни налагоджують контакт та пропонують здійснити диверсії за грошову винагороду - від $500 до кількох тисяч доларів.
"Однак виконавці самі можуть стати жертвами - російський агент, що спостерігає здалеку, дистанційно підриває вибухівку раніше - щоб убити свідка, а також не заплатити йому", - йдеться в статті.
Зростаюча напруга між цивільним населенням і військовими вже призвела до фізичних атак на представників військкоматів. Деякі солдати почали клеїти на свої авто налипки, що вони не є військовими комісарами, після випадків підпалів машин мобілізаційних офіцерів.
Сухопутні війська України вже посилюють заходи безпеки в пунктах вербування, збільшуючи патрулювання та відеоспостереження. За словами СБУ, лише за останній місяць правоохоронці затримали 497 осіб, які готували теракти або підпали військової техніки та об’єктів критичної інфраструктури.
Проте окремі атаки трапляються без прямої участі російських спецслужб. Один із резонансних випадків стався 31 січня: новобранець, якого везли до навчального центру, зателефонував знайомому з проханням допомогти йому втекти. Коли автобус зупинився на заправці, прибув товариш новобранця і застрелив офіцера. Обидва чоловіки були затримані та звинувачені у вбивстві.
Командувач Сухопутних військ України Михайло Драпатий засудив цей напад, заявивши, що суспільство не може мовчки спостерігати за хвилею зневаги до захисників України.
Поряд із мобілізаційною кризою, суспільні настрої в Україні демонструють поступову зміну. Опитування Київського міжнародного інституту соціології у грудні 2024 року показало, що 38% українців погоджуються на поступки територіями задля досягнення миру. Ще рік тому цей показник був менш ніж 20%.
Президент Володимир Зеленський у нещодавньому інтерв’ю визнав, що кількість поранених українських військових сягнула 390 000 осіб. Відповідаючи на питання про можливі переговори з Путіним, він не виключив такої можливості, якщо це дозволить зберегти життя українців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.