Вибори та референдум у Польщі: рекордна явка на закордонних дільницях, інтрига зберігається

Всередині країни та закордоном максимальна увага, адже голосування потенційно визначить стратегічний курс найвпливовішої країни Східної Європи на найближчі роки

Виборча дільниця
За кордоном багато хто вже проголосував

У Польщі 15 жовтня відбуваються вибори депутатів Сейму та сенаторів. На дільницях реєструють рекордну явку виборців. Поляки обиратимуть 460 депутатів і 100 сенаторів, а також зможуть висловити свою думку на референдумі. Вибори називають «доленосними» оскільки вони потенційно можуть визначити не лише майбутнє Польщі, але і Євросоюзу.

Голосування розпочалося о 7 і триватиме до 21 за місцевим часом. За даними видання Wiadomosci, інтерес до виборів величезний: у закордонних округах Іспанії до списків виборців внесено безпрецедентну кількість людей, понад 24,4 тисячі, у Великобританії теж рекорд — 160 тисяч виборців, у США — 48 тисяч. Вважається, що за кордоном переважно голосуватимуть за опозицію.

На референдумі полякам пропонують висловити свою думку щодо чотирьох питань стосовно міграційної політики, продажу стратегічних активів іноземцям, підвищення пенсійного віку та ліквідації загородження на кордоні між Польщею та Білоруссю. Вважається, що він ініційований керівною партією «Право і Справедливість», щоб збільшити явку свого виборця, формулювання питань опозиція називає маніпулятивним.

 Виборчі дільниці заповнені з самого рання

 «Доленосні» вибори

Очевидного фаворита на парламентських виборах немає. Владна консервативна партія «Право і справедливість» (PiS) Ярослава Качинського за попередніми розрахунками набирає 39 % голосів, її союзник ультраправа «Конфедерація» — 10 %. Об’єднану опозицію складають ліберально-демократична «Громадянська платформа» (PO) на чолі з Дональдом Туском, за яку обіцяють проголосувати 30 % поляків, Лівиця, яку підтримує 9 %, та правоцентристська «Третій шлях» — набирає 8 %.

Зберігається інтрига, адже прохідний бар’єр, який дає можливість партії мати представництво в парламенті, становить 8 %. Водночас висока явка створює додатковий шанс опозиції, оскільки вважається, що ті, хто ще не визначився, налаштовані голосувати проти влади. Суспільство дуже поляризоване, опозиція звинувачує владу в нечесній грі, 41 % виборців вважають, що вибори можуть сфальшувати.

Ці парламентські вибори називають «доленосними», оскільки вони окреслять політику країни на найближче десятиліття. Вважається, що перемога ультраправої коаліції означатиме відчуження від ЄС і напружені стосунки з Брюсселем, аж до виходу країни з Євросоюзу — Polexit.

Є також небезпека, що перемога правої коаліції може зробити україно-польські стосунки прохолоднішими. Водночас загроза великого громадського протистояння в Польщі на тлі недовіри до результатів виборів може виявитися для Києва ще більшою проблемою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube