Прогнозується ріст ВВП на 4,6% та 9,7% інфляції - однак дефіцит величезний
Верховна Рада України остаточно ухвалила бюджет на 2024 рік. Законопроєкт прийнятий депутатами в цілому. Тепер залишилося лише дочекатися підпису президента Зеленського - і документ вступить в силу.
Про це повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк. Він каже, що "за" проголосували 276 народних обранців.
Зазначимо, що бюджет цьогоріч прийняли дуже швидко. Однак при цьому трохи довше, аніж торік - тоді головний фінансовий документ держави президент підписував аж наприкінці місяця, однак ухвалили його ще 3 листопада.
Железняк поділився основними та найцікавішими цифрами по остаточній редакції бюджету. Так, доходи збільшені на 22 мільярди гривень, вони становитимуть 1,76 трильйони гривень. Однак видатки залишилися тими ж самими - 3,35 трильйонів гривень.
Це призводить до значного дефіциту бюджету. Хоча його й зменшено на 22 мільярди, він все одно становить 1,57 трильйони гривень. Це дуже багато - майже половина. Ці гроші нам треба буде якось знайти: і всередині країни за рахунок зростання цін, тарифів, податків, внутрішніх запозичень тощо - і за рахунок кредитування в західних партнерів.
"Зовнішні запозичення зменшили на 103,5 мільярди гривень (з 42,9 мільярдів доларів до 41 мільярду), щоб погодити з МВФ. Перекрили за рахунок збільшення внутрішніх запозичень на 81,4 мільярди гривень", - пише Железняк.
Прогноз по зростанню ВВП зменшився до 4,6% - замість 5% у першому читанні. Прогноз по інфляції становить тепер 9,7% - замість 10,8% у першому читанні. Курс гривні за долар у 2024 очікується у розмірі 40,7 грн.
Як ми знаємо, ухвалення українського бюджету зазвичай завжди було тим ще видовищем та викликом для системи. У давні та гарні мирні часи так звана "бюджетна ніч" була однією з основних "пригод" Верховної Ради за весь рік. Прийняття основного фінансового документу країни проходило важко, довго, з надвеликою кількістю правок тощо. Все тому, що кожна з груп впливу мала свої інтереси, цілі та задачі, і все це намагалися врахувати та скомпонувати в єдиний великий документ.
Однак війна з рф, звичайно ж, внесла свої корективи в цей процес. І наразі бюджет приймається досить швидко і без особливих суперечок. Все через те, що, по-перше, наразі дуже важлива оперативність та відсутність безглуздих дискусій - там, де вони реально непотрібні. А по-друге, це вимога наших західних партнерів, бо майже половина бюджетних грошей - зовнішні займи, які нам і надають ці самі партнери.
Прийняття цьогорічного бюджету майже не відрізнялося від того, що було торік. Однак в 2022 році нардепи впоралися дещо швидше: на 6 днів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.